Neler Yeni

İnceleme MSI Optix MAG251RX 240Hz

ApRâ

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Merhabalar, ürünü 2 hafta önce Amazon üzerinden yaklaşık 5 bin TL'ye satın aldım. TR üzerinde çok fazla bir incelemesi yok, ben de çok detaya girmeden 2 haftalık deneyimlerimi sizinle paylaşacağım.

Daha önceki kullandığım monitör BenQ XL2411 144 Hz TN bir monitördü, yeri geldiğinde evde de çalıştığım için TN panel doğru renkleri çok fazla veremiyordu bu yüzden bir IPS panel monitöre geçmek istedim, Dell S2522HG ve malum Asus 280Hz ile arasında kaldım fakat burada Amazon devreye girdi ve sorun yaşarsam en azından çözüm için rahat olacağım kısmı aklıma geldi ve bu ürüne yöneldim.

Ürünün teknik özelliklerinden vs. bahsetmeyeceğim birçok yerde bu konuda video var. Şimdi kendi gözlemlerime geçelim.

(Ekrandaki ışık parlamaları güneş ışıklarından arkadaşlar bunu girişten söyleyim.)

CS performansını beğendiğimi söyleyebilirim, karanlık yerleri, karanlıkları arttır en düşük seviyede olmasına rağmen çok iyi bir şekilde gösteriyor, tepkime vs. konusunda da başarılı bulduğumu söylemeliyim.

g1.jpg

g2.jpg

Şimdi gelelim ghosting olayına. IPS panellerde bu fiyat aralığında bu tarz durumlar biraz normale kaçıyor, videodan görebileceğinizi düşünüyorum fakat şöyle bir durum var. CS oynarken sürekli 90-180 arası döndürüp gezmediğiniz için beni bu konuda rahatsız etmediğini söyleyebilirim. Eğer ben hiçbir şekilde böyle şeyler istemiyorum diyorsanız sizi TN panel grubuna alacağız çünkü IPS'lerin biraz daha yolu var bu konuda ama dediğim gibi beni rahatsız eden bir şey görmedim, olsaydım çoktan iade etmiştim.

1657368220542.png

p1.jpg

screen2.jpg

Genel puanlamada benim puanım 10 üzerinden 8 arkadaşlar. Şimdi bazıları gelip şunu diyebilir abi materyalleri plastik vs. fakat unuttukları durum şu, verdiğin paradan ne bekliyorsun? Ülkemiz için evet ucuz bir ürün grubunda değil fakat bu monitör global'de giriş/orta sınıfı bir monitör. Bu yüzden değerlendirmeleri yaparken buna dikkat etmek gerekiyor.

Neler eksik derseniz, çevirme ve hoparlör olabilirdi, buralardan biraz puan kırdığımı söyleyebilirim. Onun haricinde fiyatına göre belirli şartlar koşulunda önerebileceğim bir ürün oldu, en azından şimdilik.

Ek bir konuda 240 Hz gerek var mı? Bu konu oynadığın oyuna göre değişir, rekabetçi oyunlar oynuyorsan ve o FPS değerlerini alıyorsan evet artık var, evet 60/75 hz ile 144 hz arasındaki gibi çok net değil bu fark (144/240) ama kesinlikle hissediyorsun bunu her konuda.
1657368145070.png

Son düzenleme:

XDEV

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
466
İsim
Burak
Detaylı bir inceleme olmuş, eline sağlık.

Carl-S

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
15,100
İsim
s
İlgilendiği Kategoriler
Laptop önerileri ve Telefon önerileri
Güzel inceleme olmuş eline sağlık.
Bu arada monitör hayırlı olsun güle güle kullanın

ApRâ

80+ Silver
En İyi Cevap
1
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

somoncum

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,923
İsim
Enver Eryalçın
Teşekkürler, ek olarak gecikme değerlerini ve bir karşılaştırma tablosu ekledim.
Dell alienware aw2721hfla alsaydın keşke o monitör taş gibiydi tabi amazon.com.tr den bulamazdın ama sorunsuz model.

ApRâ

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dell alienware aw2721hfla alsaydın keşke o monitör taş gibiydi tabi amazon.com.tr den bulamazdın ama sorunsuz model.
  1. aw2721hfla modelinin TR'de satışı yok.
  2. 27" bir monitör istemiyorum. 27 aldım diyelim 1080p alıp, pixel sayamam.
  3. Panel konusunda benzer modellerin bazıları 8 bit (6bit+FRC) bazıları düz 8 bit, MSI direkt 8 bit + FRC ile 10 bit
Benim isteklerimi karşılamayan bir monitörü gidip de almam saçma olur. Dell kısmına yönelseydim alacağım monitör S2522HG olacaktı. Verdiğim para ile aldığım ürünün ben yeterince iyi örtüştüğünü düşünüyorum tekrar seçim hakkım olsa yine MSI'ı seçerim.

Bir tester değilim, 2-3 ürünü alıp hepsini yan yana koyup hangisinin iyi olduğunu anlayabilirsin, kağıt üzerindeki testler de her zaman doğru sonuçlar vermeyebilir. Önerin için teşekkürler ama olan biten bir şey için bir anlamı yok.

Son düzenleme:

somoncum

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,923
İsim
Enver Eryalçın
  1. aw2721hfla modelinin TR'de satışı yok.
  2. 27" bir monitör istemiyorum. 27 aldım diyelim 1080p alıp, pixel sayamam.
  3. Panel konusunda benzer modellerin bazıları 8 bit (6bit+FRC) bazıları düz 8 bit, MSI direkt 8 bit + FRC ile 10 bit
Benim isteklerimi karşılamayan bir monitörü gidip de almam saçma olur. Dell kısmına yönelseydim alacağım monitör S2522HG olacaktı. Verdiğim para ile aldığım ürünün ben yeterince iyi örtüştüğünü düşünüyorum tekrar seçim hakkım olsa yine MSI'ı seçerim.

Bir tester değilim, 2-3 ürünü alıp hepsini yan yana koyup hangisinin iyi olduğunu anlayabilirsin, kağıt üzerindeki testler de her zaman doğru sonuçlar vermeyebilir. Önerin için teşekkürler ama olan biten bir şey için bir anlamı yok.
aw2521hfla modelini demek istemiştim yanlış demişim, 8 bit olunca bir fark olmuyor çünkü 10 bit almak için 120hz düşmek istemem ayrıca msi monitörlerde çok ölü piksel çıkıyor kalite kontrolü çok berbat msi mag274qrf aldım 2 ay önce 1. günü firmware atarken monitör simsiyah oldu ve görüntü gelmedi servise gönderdim yaptılar geri getirip kurdum 3.günü çok güzel çalıştı tüm gün warzone valorant oynadım daha sonra yatıp kalktığım da 4. günün de pc çalıştırdığım da 2 ölü piksel 15-20 parlak nokta vardı direk iadeyi yapıştırdım daha da almam dedim. Şuan monitör arayışındayım en çok içime sinen Asus Rog Strix XG279Q - XG27AQ var.

ApRâ

80+ Silver
En İyi Cevap
1
aw2521hfla modelini demek istemiştim yanlış demişim, 8 bit olunca bir fark olmuyor çünkü 10 bit almak için 120hz düşmek istemem ayrıca msi monitörlerde çok ölü piksel çıkıyor kalite kontrolü çok berbat msi mag274qrf aldım 2 ay önce 1. günü firmware atarken monitör simsiyah oldu ve görüntü gelmedi servise gönderdim yaptılar geri getirip kurdum 3.günü çok güzel çalıştı tüm gün warzone valorant oynadım daha sonra yatıp kalktığım da 4. günün de pc çalıştırdığım da 2 ölü piksel 15-20 parlak nokta vardı direk iadeyi yapıştırdım daha da almam dedim. Şuan monitör arayışındayım en çok içime sinen Asus Rog Strix XG279Q - XG27AQ var.

O modelin bit durumunu çözemediğim için direkt geçtim. Bazı yerlerde 8(6+FRC) bazı yerlerde direkt 8 bit olarak kaynak mevcut. MSI direkt 8 bit + FRC'si olduğu için onu direkt eledim. Sadece oyun amaçlı değil tasarım ve video işlerim içinde kullanıyorum ve bu doğrultuda bana daha doğru rengi verecek panel bu. Ölü pixel olayı tamamiyle şans bazı markaların bazı model ürün gruplarında fazlasıyla yaşanıyor, bu durumun da asıl kaynağı panel üreten firmanın seri ürünlerinde genel olarak bir sorun varsa ve marka o panel grubunu kullandıysa geçmiş olsun oluyor.

Asus'un o modeller hakkında bilgim yok araştırmak gerekiyor.

Adriatique

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Bu karşılaştırmayı yapan kim merak ettim.
Hardware Unboxed kanalının çektiği MAG251RX'in UFO görüntüsü bu şekilde:
1658241226044.png

Karanlık sahnedeki fotoğraf sizin konuda paylaştığınız görsele benzese de UFO biraz daha net, renkler daha tutarlı ve arkasındaki sarı iz daha az.

2. Olarak bu karşılaştırmada BenQ'da DyAC açıkken MSI'da Anti Motion Blur veya Asus'ta ULMB ayarı neden açık değil?
Yine Hardware Unboxed kanalından aldığım görüntüyü paylaşıyorum:
1658241491205.png

Bu şekilde karşılaştırınca BenQ ile arada o kadar da büyük bir fark olmuyor. Yine BenQ daha iyi fakat MSI'ın da BenQ'dan geri kalır yanı çok yok.
Elinize sağlık.

Son düzenleme:

ApRâ

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Bu karşılaştırmayı yapan kim merak ettim.
Hardware Unboxed kanalının çektiği MAG251RX'in UFO görüntüsü bu şekilde:
Alıntıyı görüntüle
Karanlık sahnedeki fotoğraf sizin konuda paylaştığınız görsele benzese de UFO biraz daha net, renkler daha tutarlı ve arkasındaki sarı iz daha az.

2. Olarak bu karşılaştırmada BenQ'da DyAC açıkken MSI'da Anti Motion Blur veya Asus'ta ULMB ayarı neden açık değil?
Yine Hardware Unboxed kanalından aldığım görüntüyü paylaşıyorum:
Alıntıyı görüntüle
Bu şekilde karşılaştırınca BenQ ile arada o kadar da büyük bir fark olmuyor. Yine BenQ daha iyi fakat MSI'ın da BenQ'dan geri kalır yanı çok yok.
Elinize sağlık.

Optimum Tech'ten aldım da, Benq incelemesinde yer alıyordu galiba. Benq'yı poh pohlaması için açmamıştır, bunu yapmasına gerek yoktu zaten panel olarak ona kazandırıyordu da neyse... Sizin attığınızı da daha sonra eklemeyi düşündüm fakat unuttum, artık konuda var oldu o da teşekkürler.

Ventusz

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,242
İsim
Gökhan Güçlüoğlu
İlgilendiği Kategoriler
Elektronik Bilgisayar Sistemleri Sıcak Fırsatlar
Alacak arkadaşlar için güzel bir inceleme olmuş elinize sağlık ve Hayırlı olsun

Top Bottom