Neler Yeni

Yardım Msi Rtx 3070 Gaming Trio HDMI Görüntü Vermeme Sorunu

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Kerem Çiçek
Merhaba,

Ekran kartımı daha önce hiç HDMI ile kullanmamıştım hep DP üzerinden kullanıyordum. Bugün masamda yer açtım ve 2. monitor olarak ASUS 24" VG245h monitörümü HDMI kablosu ile PC'ye bağladım. DisplayPort ile bağlı olan 27 inc LG monitörüme görüntü gelirken HDMI ile bağladığım ASUS monitöre görüntü gelmemekteydi. Ekran ayarlarından baktığımda 2. monitörü hiç algılamıyordu PC ve bir kaç yöntem denemeye karar verdim.

Bu noktada denediğim yöntemler

1. 3 farklı HDMI kablosu ile ASUS monitörde görüntü almayı denedim görüntü vermedi.
  2. LG monitörü HDMI ile bağladım görüntü vermedi.
  3. DisplayPort kablosunu çıkarıp ASUS monitörde görüntü almayı tüm kablolar ile denedim görüntü vermedi.
  4. LG 2014 model TV'de HDMI kablosu takıp denedim ve görüntü vermedi.
  5. Daha sonra MSI Live Update üzerinden ekran kartı ve anakart BIOS güncellemelerini yaptım ve HDMI çıkışlarından yine görüntü alamadım.
  6. yabancı forumlarda ve yerli forumlarda araştırırken BIOS'u UEFI'den CSM'ye almam gerektiğini gördüm ve onu uyguladım fakat yine ASUS monitörde görüntü alamadım. LG monitör ise CSM'ye geçtikten sonra BIOS'a kadar görüntü vermeye başladı fakat BIOS sonrasında siyah ekranda kalmaya başladı.
  7. Sorunun Windows 11 ile ilgili olacağını düşündüm ve Windows 10 kurdum. Windows 10 kurduktan sonra LG monitörde HDMI ile görüntü alınabiliyor fakat bu sefer de BIOS ekranına girdiğimde görüntü alamıyordum. Ek olarak PC çalışırken ASUS veya TV'yi HDMI ile bağladığımda görüntü yine gelmedi. ASUS monitörün kablosunu takıp tekrar LG'ye geçtiğimde bu sefer LG monitöre de görüntü gelmemekteydi.
  8. HDMI to DisplayPort çevirici ile ASUS monitörü de DisplayPort üzerinden bağladığımda 2 monitör olarak kullanabiliyorum.
  9. Windows 10 kurduktan sonra LG monitörüme direkt olarak görüntü alıyorum ancak HDMI takılı olarakm diğer monitörler ile görüntü alamıyorum. Sadece ve sadece LG ile görüntü aldıktan sonra LG'nin arkasından kabloyu çıkarıp ASUS'a taktığımda ASUS'a da görüntü geliyor.
  10. 50pus7304 ve HDMI 2.1 portu olan televizyonumla da denedim son olarak onda da Windows 10 veya 11'de görüntü gelmemektedir.
  11. Bir ihtimal olarak iş için kullandığım HP E24 G4 ve onun kutusundan çıkan HDMI kablosu ile denedim fakat yine sonuçlar aynı

Kullanılan Ekran bilgileri:
*1. monitör LG 27GL650F-B
*2. monitör ASUS 24" VG245h
*3. monitör HP E24 G4
*1. TV LG: 42lb652v
*2. TV Philips 50PUS7304

Notlar:

*2 HDMI kablom 120 Hz kadar destekleyen güncel HDMI kablosu 1 tanesi eski HDMI kablosudur.

*Şu an Windows 11 kullanıyorum ve DisplayPort'tan görüntü alabiliyorum ve aynı monitörü HDMI'a bağladığımda görüntü alamıyorum.

Bu konuda donanımsal mı yazılımsal mı bir problem var inanın çözemedim :(

Destek olmak isteyen herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

İyi forumlar.

Aşağıda BIOS sürümlerim ve driver sürümlerimin görsellerini de bırakıyorum.

Donanım:
i510600kf
MSI z490 Tomahawk
MSI Gaming Trio RTX 3070 (x veya z modeli değil düz trio :) )
Corsair RM850x PSU
XPG 4133 Mhz Ram

1673736797621.png
1673736802622.png
1673736807555.png

Qube

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
65
İsim
Yunus
Aynı sıkıntı bendede var takipteyim.

Hasdur Bakiye

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
612
İsim
Hasdur Bakiye
hocam farklı bir port denediniz mi ?
bu sorun sadece hdmı portunda mı var ?

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Kerem Çiçek
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
hocam farklı bir port denediniz mi ?
bu sorun sadece hdmı portunda mı var ?
Hocam merhaba,

3 dp 1 hdmi portu var ekran kartında o yüzden 1 hdmi da denemek zorundayım. Arkadaşın pc'ye taktık ama orada da hdmi'dan aldığımız görüntü 10 sn sonra gitti tekrar gelmedi :) port arızası olsa hiç vermez görüntü ama windows 10 kurduğumda LG monitörüme görüntü alabiliyorum belki de portun sürümünden kaynaklıdırç

Top Bottom