Neler Yeni

MSI Thin GF63 işlemci sıcaklık değerleri dengesiz

Vemoxis

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Berkay Kahraman
MSI Thin GF63 laptopta 2 hafta önce termal macunu yenilemesi ve fan temizliği yaptım. Sıcaklıklar işlemci de 90 95 derece, ekran kartında ise 85 civarındaydı. Macun yenilemesinden sonra 1.5 hafta civarı sıcaklıklar gayet iyiydi. İşlemci de ekran kartı da 80 derece civarında geziyordu fakat son günlerde gene eski haline geldi işlemci 90 üstü hep ve ekran kartı da 85 civarı tabii yük altındayken böyle. Tek fanlı ve ısınan bir model olduğu için Thin serisi herhalde normali böyle sıcaklıklar düşmüyor diye düşündüm fakat şöyle bir olay olduğunu gördüm;

İşlemci boştayken normal sıcaklıklarda çalışırken bir anda %50-55 kullanıma yükseliyor ve sıcaklıklar 80-85 civarına çıkıyor. 5 saniye sonra tekrar düşüyor %2-3 civarına ve sıcaklıkta düşüyor tabii. Bazen %70 civarına çıkıp iniyor. Hep oynama var yani işlemci kullanımında ve sıcaklığında. Bu yüzden fanlar da bir sesli çalışıyor bir yavaşlıyor insanı rahatsız ediyor biraz bu durum. Ekran kartında sıkıntı yok. Oyun oynamadığım sürece kullanımı %0 hep ve sıcaklıklar da normalde ama işlemci hep oynuyor ısınıyor soğuyor ses çıkarıyor anlamadım neden böyle. Acaba macun yenilerken hata mı yaptım ondan dolayı mı böyle diye düşünüyorum fakat MSI Center üzerinden akıllı seçim yerine sessiz modda çalıştır dediğimde hiç ses çıkarmıyor fanlar ve işlemci kullanımı da artıp durmuyor. Sabit çalışıyor. Ne zaman akıllı seçim yapsam yani AI Engine seçimini yapsam işlemci oynayıp duruyor. Bu MSI Center ile ilgili bir hata da olabilir çözemedim yani. Bilgisi olan var mı? Mesela bunu yazarken bile %42-55-75-5 bu civarda CPU kullanımı oynayıp duruyor.

Ek olarak görev yöneticisinden işlemciyi bu kadar kullanan ne var diye baktım. En çok Nvidia Container kullanıyor. Onun ardından System ve Tarayıcı geliyor. Bu Container nedir neden bu kadar kullanıyor bilmiyorum.

Top Bottom