Neler Yeni

MSI Thin GF66 CS2'de FPS 500'den 200'e düşüyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
ElxanEsgerli
Hocam fark ettiniz mi bilmiyorum ama belli bir yerden sonra 4000mhzden 2000mhze çekiyor işlemci hızını msi thin serisi ısınma sorunlu bir seri diye biliyorum o yüzden aşırı dalgalanma yaşıyorsunuz.Belli bir yerden sonrada 2bin mhze sabitliyor laptop öyle FPS düşüyor bence
hocam onu farketdim de ama bir sorun yok gibi gozukuyor sicaklik desek yok. daha yeni kendim açtim termal macun değiştim fanları falan temizledim kapadim

Leonidax

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
920
İsim
Batuhanefe Özer
İlgilendiği Kategoriler
Anime
Buyrun böyle bakın isterseniz

Ekler

• IMG_20240930_165354.jpg
    IMG_20240930_165354.jpg
    371 KB · Hit: 18
  • IMG_20240930_165408.jpg
    IMG_20240930_165408.jpg
    376.6 KB · Hit: 18

Leonidax

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
920
İsim
Batuhanefe Özer
İlgilendiği Kategoriler
Anime
hocam onu farketdim de ama bir sorun yok gibi gozukuyor sicaklik desek yok. daha yeni kendim açtim termal macun değiştim fanları falan temizledim kapadim
MSI thin serisinde 1 fan var diye biliyorum o yüzden işlemciyi sogutamiyor sogutamayacagi için laptop işlemcinin gücünü kısıyor csgo valorant gibi oyunlarda işlemci önemli o yüzden işlemcinin gücü kısılınca bu sorunlar ortaya çıkıyor bence

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
ElxanEsgerli
Buyrun böyle bakın isterseniz
hocam düzgün cpu sicakligini bakmak icin afterburnerde hangilerini acmam gerek burda cpu 1 den cpu16 ya kadar var bide cpu temp var ben cpu tempi actim o da yanlis gosteriyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

MSI thin serisinde 1 fan var diye biliyorum o yüzden işlemciyi sogutamiyor sogutamayacagi için laptop işlemcinin gücünü kısıyor csgo valorant gibi oyunlarda işlemci önemli o yüzden işlemcinin gücü kısılınca bu sorunlar ortaya çıkıyor bence
hocam o ola bilir dogru diyorsunuz da. burda bir sicaklik yok ama

Leonidax

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
920
İsim
Batuhanefe Özer
İlgilendiği Kategoriler
Anime
hocam düzgün cpu sicakligini bakmak icin afterburnerde hangilerini acmam gerek burda cpu 1 den cpu16 ya kadar var bide cpu temp var ben cpu tempi actim o da yanlis gosteriyor

hocam o ola bilir dogru diyorsunuz da. burda bir sicaklik yok ama
CPU tempi açmanız yeterli bence resimde zaten gözüküyor işlemcinin çektiği watt bı anda 30w birden düşüyor sorun bence bu intellerde oluyor mu tam hatırlamıyorum ama işlemcinin çektiği watti limitleyebilirsiniz böyle dalgalanmalarin olmaması için

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
ElxanEsgerli
CPU tempi açmanız yeterli bence resimde zaten gözüküyor işlemcinin çektiği watt bı anda 30w birden düşüyor sorun bence bu intellerde oluyor mu tam hatırlamıyorum ama işlemcinin çektiği watti limitleyebilirsiniz böyle dalgalanmalarin olmaması için
hocam benim aklima bir fikir düşdü. şimdi bu cpu temp in yanlış olduğuna eminiz çünki aniden 90 a firliyor düşüyor 60 a falan. olamaz böyle bir şey. ondan diyorum ki acaba ısı sensörü arzılanmış ve sicakligi fazla goruyor o yuzden kendisini limitliyor ola bilir mi? bu isi sensoru nerde oluyor ki acaba termal macun degisirken oynatmis falan olurmuyum

Leonidax

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
920
İsim
Batuhanefe Özer
İlgilendiği Kategoriler
Anime
hocam benim aklima bir fikir düşdü. şimdi bu cpu temp in yanlış olduğuna eminiz çünki aniden 90 a firliyor düşüyor 60 a falan. olamaz böyle bir şey. ondan diyorum ki acaba ısı sensörü arzılanmış ve sicakligi fazla goruyor o yuzden kendisini limitliyor ola bilir mi? bu isi sensoru nerde oluyor ki acaba termal macun degisirken oynatmis falan olurmuyum
Bilemiyorum hocam ama soğutması yetersiz laptoplar da bu sıcaklıklar gayet normal oluyor. Bı bakın yinede isterseniz fan oturmusmu oturmamış mi diye ama ben tek fanli olduğu için bu sorun yaşanıyor diye düşünüyorum.https://youtu.be/INpKPtnO2WY?sidüşünüyorum.https bu video işinizi gorebilir bence

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
ElxanEsgerli
birde bende sanirim bios eski
şuan dxdiag da yazan bu E16R8IMS.10D
msi sitesindede driver kismina girince boyle yaziyor biosu E16R8IMS.111 2024-09-09

Bilemiyorum hocam ama soğutması yetersiz laptoplar da bu sıcaklıklar gayet normal oluyor. Bı bakın yinede isterseniz fan oturmusmu oturmamış mi diye ama ben tek fanli olduğu için bu sorun yaşanıyor diye düşünüyorum.https://youtu.be/INpKPtnO2WY?sidüşünüyorum.https bu video işinizi gorebilir bence
Msi uygulamasından fanı max speed yaptım . Vuran hava aşırı sıcak değil laptopın hiç bi kısmıdı aşırı ısınmamış normal ısı. Yine ama 2000mhz ye düşüyor cpu. Ve 60 derece gösteriyor aniden 80 lere kalkıyor düşüyor

Isı derecesi ne zaman 90 lara çıkıyosa cpu 4000mhzlerde çalışıyo ne zaman 60 gösteriyo o zaman 1800 lere düşüyor bunu farkettim

Son düzenleme:

Farex

80+ Silver
Bios güncellemesi yapıldı mı? Bu ısıdan değil ya sensör yada driver sorunu bu.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
ElxanEsgerli
Bios güncellemesi yapıldı mı? Bu ısıdan değil ya sensör yada driver sorunu bu.
Bios şimdi yaptim devam ediyor sorun. Isı zaten düzgün göstermiyor ve ısınmıyor da zaten normal şuan

yagizd2

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
117
İsim
Yağız DERELİ
Merhaba. MSI Thin GF66 RTX 4050 Intel(R) Core(tm) i7-12650H laptopum var. CS pek oynamiyorum diye umursamamisdim ama format attım dün şimdi CS indirdim ayni sorun devam ediyor. Ben FPS'imi kontrol etmek için hep fps_max 0 yapip Mirage alıştırma açıyorum botları da kickliyorum durduğum bir nokta var oraya gecip kontrol ediyorum. Normalde mesela 400 FPS aldigim yerde 200 aliyorum. Oyunu ilk actigimda 400 olarak aciliyor fakat 5 10 saniye geçtikten sonra FPS'im 200'e cakiliyor 200 180 falan geziniyor. Ayni durum Alt Tab yapinca duzeliyor mesela 200'e çakildıktan sonra Alt Tab atiyorum tekrar 400'e kalkiyor fakat yine 5 10 saniye sonra 200'e çakiliyor. Sizce bu sorunun nedeni ne olur? Prizde tum ayarlarim performansta oynuyorum.

Arkadaşlar valorantdada aynı sorun varmış. Ben yok sanıyodum. Ordada 650 lerden 300 e düşüyor
Sorunu burada gösterdim. FPS düşünce kullanım yüzdeside düşüyor. Herhslde yüzde 30 yüzde 30 normal değil GPU yüzde 70 olması gerekiyor zaten gibi bir sorun var.
Dostum attıklarını inceledim. Önerim şudur: MSI center uygulamasında işlemcin için base ve turbo güç seviyesi ayarlarını yapabiliyor musun bir kontrol et. Eğer oradan ayarlayabiliyorsan oradan yap. Yoksa da Throttlestop uygulamasını indir ve TPL sekmesinden kendi işlemci limitlerini belirle. Senin işlemcin için, Intel'in sitesinde de belirtilen, PL1: 45W, PL2: 115W olarak ayarlayabilirsin. Eğer 45W çok ısınmasına sebep oluyorsa 35W'a kadar düşürebileceğin de belirtilmiş. Hatta bir de undervolt yaparsan çok daha iyi sonuçlar alacağına inanıyorum.
Ben throttlestop ile yapıyorum. Örnek olması için bir kaç görsel atacağım. Ben bunlardan anlamam dersen discord'dan ekle beni beraber yapalım ( Discord ID: yagizd2_ )
Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
ElxanEsgerli
Dostum attıklarını inceledim. Önerim şudur: MSI center uygulamasında işlemcin için base ve turbo güç seviyesi ayarlarını yapabiliyor musun bir kontrol et. Eğer oradan ayarlayabiliyorsan oradan yap. Yoksa da Throttlestop uygulamasını indir ve TPL sekmesinden kendi işlemci limitlerini belirle. Senin işlemcin için, Intel'in sitesinde de belirtilen, PL1: 45W, PL2: 115W olarak ayarlayabilirsin. Eğer 45W çok ısınmasına sebep oluyorsa 35W'a kadar düşürebileceğin de belirtilmiş. Hatta bir de undervolt yaparsan çok daha iyi sonuçlar alacağına inanıyorum.
Ben throttlestop ile yapıyorum. Örnek olması için bir kaç görsel atacağım. Ben bunlardan anlamam dersen discord'dan ekle beni beraber yapalım ( Discord ID: yagizd2_ )
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
merhabalar hocam. teşekkürler güzel bilgiler için. msi center de kullanici senaryosu kisminda gpu yu ve fan hizini ayarlamak oluyor yalniz. discorddan istek attim kidcudidattebayo hesabindan. tekrar teşekkürler yardimlariniz için

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
996,647
Üyeler
157,735
Son üye
emhex
Top Bottom