Neler Yeni

MSÜ kara harp okulu düşünüyorum ama boyum 1.65 gidebilir miyim?

Ensy58

80+ Bronze
Görev olarak doğuda sadece Diyarbakır ve 1-2 yerde çalışırsın. Diyarbakır çok güzel bir şehir 8 sene kaldım. Batı olarak da İzmir, Ankara gibi güzel yerler var. Ayrıca bölüm seçme de var. Uçak bakımından Helikopter pilotluğuna kadar bir sürü bölüm vardı sanırsam fakat maaşları da oldukça yüksek. En az kara Subayı kadar maaş alırlar. Tabi Hava Harpa gidersen 2x maaş alırsın. Yani bu dönemde bir Uzman Çavuş bile en kötü 30 bin civarı maaş alıyor, küçümsediğimden demiyorum elbette.
Yine de şunu belirteyim okulda çok eziyet çekersin küfür edip bırakmak istersin fakat mezun olunca belli rütbeden sonra rahat edersin fakat subay olmadığın sürece diğer rütbeler her türlü biraz alt kalıyor.
Havacı astsubaylar pilot olamazlar sadece teknisyen olurlar
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam ayrıca bir sorum daha olacak. Kara Harp Okulunda ne gibi bölümler var? Yani oradan mezun olduğumda Piyade Teğmen olarak başlayıp direk Suriye ye mi görevlendiriliyorum? KHO dan mezun olduktan sonra başka ne gibi şeyler yapılabilir? Askeriyeye bağlı ya da ondan ayrı başka meslekler de var mıdır? Hep aklımda şu askeriyede ki bilgisayar işlerine bakan askerler gibi bir göreve sahip olmak var. Bunun için ne yapmam gerek?
Sınıf olarak kara havacı piyade topçu istihkam istihbarat gibi sınıflar var bir de üniversite gibi bölümler var
https://kho.msu.edu.tr/akademik/dekanlik/bolumler.html linkten bakabilirsin
Tam emin değilim ama galiba sınıfını komutanlar seçiyor derslerine göre

A.Arif

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
390
İsim
Arif

Sınıf olarak kara havacı piyade topçu istihkam istihbarat gibi sınıflar var bir de üniversite gibi bölümler var
Yani anladığım kadarıyla ben KHO'ya giderek Bilgisayar mühendisliği gibi dallara yönelebiliyorum değil mi?

Ensy58

80+ Bronze
Yani anladığım kadarıyla ben KHO'ya giderek Bilgisayar mühendisliği gibi dallara yönelebiliyorum değil mi?
Yönelmek derken mühendis olarak görev yapabiliyor musunuz bilmiyorum dersleri normal üniversiteye göre daha hafif normal bir mühendislik okumamış olacaksın yani

A.Arif

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
390
İsim
Arif
Yönelmek derken mühendis olarak görev yapabiliyor musunuz bilmiyorum dersleri normal üniversiteye göre daha hafif normal bir mühendislik okumamış olacaksın yani
Anladım hocam teşekkürler.

Matt Murdock

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,180
İsim
Oğuz
Helikopter kullanan Astsubaylar var. Babamın eski birliğinden Astsubayları kullanıyormuş fakat yıllar önce. Şu an helikopter kullanıyormular bilmiyorum, savaş uçağı elbette kullanamazlar fakat zor olsa da Hava Harpa alım oluyor astsubaylıktan. En kötü teknisyen olur. Her türlü karadan rahattır.

Hocam ayrıca bir sorum daha olacak. Kara Harp Okulunda ne gibi bölümler var? Yani oradan mezun olduğumda Piyade Teğmen olarak başlayıp direk Suriye ye mi görevlendiriliyorum? KHO dan mezun olduktan sonra başka ne gibi şeyler yapılabilir? Askeriyeye bağlı ya da ondan ayrı başka meslekler de var mıdır? Hep aklımda şu askeriyede ki bilgisayar işlerine bakan askerler gibi bir göreve sahip olmak var. Bunun için ne yapmam gerek?
Piyade olursan Suriye'ye gönderilme ihtimalin yüksek. Sınıfını da komutanlar belirliyor. Dediğim gibi kara yerine Jandarma subaylığa girersen senin için daha iyi olur. Ayrı sınavına girmiyorsun direkt YKS ile başvuruyorsun Jandarmaya. Mülakatı polislik parkuruyla neredeyse aynı.

A.Arif

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
390
İsim
Arif
Piyade olursan Suriye'ye gönderilme ihtimalin yüksek. Sınıfını da komutanlar belirliyor. Dediğim gibi kara yerine Jandarma subaylığa girersen senin için daha iyi olur. Ayrı sınavına girmiyorsun direkt YKS ile başvuruyorsun Jandarmaya. Mülakatı polislik parkuruyla neredeyse aynı.
Teşekkürler hocam. Benim yinede hedefim KHO kazanıp bilgisayar alanından yürümek. İkinci bir seçenek olarak da full sayısal odak çalışıp HHO girmeye çalışacağım. Biraz zorlayacaktır ama denemeden bilemem.

Hocam bu istihkam ve istihbarat nedir? Tam olarak ne yapıyoruz? Ayrıca bu sınıfları komutanlar neye göre belirlemekte?

Ensy58

80+ Bronze
Helikopter kullanan Astsubaylar var. Babamın eski birliğinden Astsubayları kullanıyormuş fakat yıllar önce. Şu an helikopter kullanıyormular bilmiyorum, savaş uçağı elbette kullanamazlar fakat zor olsa da Hava Harpa alım oluyor astsubaylıktan. En kötü teknisyen olur. Her türlü karadan rahattır.

Evet eskiden astsubaylarda pilot olabiliyordu ama bu yönetmelik artık kalktı astsubaylar teknisyen subaylar pilot oluyor uzman çavuşlar da helikopterde (blackhawk gibi atak helikopteri değil) silahçı olabiliyor diye biliyorum bir videoda görmüştüm

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
983,147
Üyeler
155,525
Son üye
stk41
Top Bottom