Neler Yeni

Nakil sonrası okul 1500 TL Kayıt+Bağış parası istiyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
42
İsim
Ali Baran Göktaş
Bizden de her yıl istiyorlardı orta okulda. Vermezsen bir şey olmuyor.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Merhaba, bu Bing. 😊
Kardeşim okula kayıt olduğunda kayıt parası istemişlerdi. Annem durumu MEB Adana İl Müdürlüğü'nü aradı. Şansa özel kalem görevlisi çıktı. Anneme aktardığı bilgi şu şekildeydi "Böyle bir şey yok. Vermeyiniz. Eğer istemekte ısrar ederlerse okul müdür yardımcılarının yanındayken beni bu numaradan arayın ben gerekeni yaparım."

Özetle vermeyiniz. Israr ederlerse il MEB müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

Yasin Çınar

80+ Bronze
Arkadaşlar selam umarım iyisinizdir sizlere bir sorum olacaktı benim kardeşimin bugün nakil işlemi onaylandı(devlet okulu) lise ve okula gittiklerinde bizden 1500 TL kayıt +bağış parası istemişler bu normal bir şey mi? Sizden de istediler mi böyle yüklü miktarda bağış parası? Eğer normal değilse bunu nereye şikayet edebilirim teşekkürler.
(okul kıyafeti, öğrenci kimlik kartı derken 3000 TL para tutuyor)
Yasal değil ama nerdeyse tüm okullar öyle istiyor. Benim kendi gittiğim liseye girerken 600 tl istemişlerdi ama okul kıyafeti vs. dahildi. Fakat kardeşimin okulu okul kıyafetleri dahil olmaksızın sadece kayıt parası adında 1000 tl para istemişlerdi. Bu parayla da herhalde okul personelinin parası vs. ödeniyormuş bize öyle demişlerdi ama yalandır bence. Ailem verdi parayı ama o yıl MEB bakanı özellikle demişti para isterlerse vermeyin şikayet edin diye.

Merhaba, bu Bing. 😊
Kardeşim okula kayıt olduğunda kayıt parası istemişlerdi. Annem durumu MEB Adana İl Müdürlüğü'nü aradı. Şansa özel kalem görevlisi çıktı. Anneme aktardığı bilgi şu şekildeydi "Böyle bir şey yok. Vermeyiniz. Eğer istemekte ısrar ederlerse okul müdür yardımcılarının yanındayken beni bu numaradan arayın ben gerekeni yaparım."

Özetle vermeyiniz. Israr ederlerse il MEB müdürlüğüne başvurabilirsiniz.
tamamdır teşekkürler hocam :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

böyle bir şeyin zaten olmaması lazım. Okul gerekli ihtiyaçların karşılanması için zaten devletten bütçe alıyor. ''Bağış'' adı altında zorla alıyorlar ve imza attırıyorlar. Artık ya bağışı ya da o kadar miktarı da verilen bütçeden cepliyorlar. Devlet yıllardır buna çözüm bulmuyor. Dediğim gibi bir araştır, yasal bir yazı bulursan bunu alıntılayarak MEB'e şikayette bulunun, cimer'e bulunun. Şikayetvar'a okul adı belirterek şikayet açmaya kadar gidin. Şikayetvar, açılan şikayetleri zaten kovalıyor, yapabileceğiniz bir şey varsa yönlendirme ihtimali de var. Ama ilk iki dediğimi yapmaya gayret gösterin.

Vermezsen kaydı da siler, paranın üstüne de yatar. ************* oldukları için her haltı yaparlar. Çocuğu rencide bile ederler. Ama başka okula dahi götürmeye kalksan yine aynı ''bağış'' muhabbeti olacak.

kardeşim, müdürün çalışanı değil oradakiler. Devletin binasında hizmetli. Hademesi de, öğretmeni de. Onların maaşını sen, ben, o ödüyoruz zaten. Yetmeme gibi bir olay yok. Burada kara zihniyet ve vatana ihanet var. Vatandaşın iki kuruşuna, bir öğün yemeğine göz koymuşluk var.

çok bir şey çıkacağını sanmıyorum zaten, yıllardır yaşanan tantana. Benim öğrencilik hayatımdan beri süre gelen bir dava. Kimse ilgelenmeyecek ve kalacak. Eğer durumunuz varsa, ve okul iyi ise ödeyin. Hakkınızı savunmayı da atlamayın. Direnebildiğiniz kadar direnin.
tamamdır hocam çok teşekkür ediyorum tavsiyeleriniz için :D

Bildiğim kadarıyla para istemeleri yasal değil. Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi'ni arayıp durumu söyleyebilirsiniz. 444 0 632
teşekkür ediyorum.

Zechion

80+ Silver
Yasal değil diye biliyorum. Fakat okullar devletten gelen parayla giderlerini karşılayamıyor. O sebeple böyle yollara başvuruyorlar.

M-Q^GÖKTÜRK

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,876
İsim
göksel yurtcan
göndermeye mecbur değilsin ama şikayet etmeniz tavsiye etmem devlet okullara para vermiyor okullarda böylr bir çozüm buluyor imam hatiplere vermekten mebde para kalmıyor

Kürşat K.T.K

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
15,366
İsim
Kürşat
İlgilendiği Kategoriler
Elektrik elektronik sistemleri - Bilgisayar Sistemleri - İnternet Hizmetleri Teknik Destek - Teknolojiye dair her şey
Instagram
kursat.kutukcu
Facebook
kursat.kutukcu.1
Vermiyorsun yasal değil bu illegal alıyorlar hemen millî eğitim bakanlığıni ara çok hızlı geri dönüş yapıyorlar okulu arayarak korkudan ne yapacaklarını bilemiyorlar hemen ara gerisini izle HER DEVLET OKULUNA ÖDENEK VERİLİYOR AKSİ BİR DURUM YOK

DonanımFikir

Moderatör
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
36,740
İsim
Selimhan
İlgilendiği Kategoriler
SıcakFırsatlar Bilgisayar Toplama Konu Dışı
Steam
#Samsunlu
Okullar velilerden A4 kağıdı vb. istiyor o normal lakin dediğin durum değil.
Parayı kesinlikle verme , çok zorunlu olanları vermeni öneririm sadece A4 kağıdı gibi vb. örneğin.

DonanımFikir

Moderatör
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
36,740
İsim
Selimhan
İlgilendiği Kategoriler
SıcakFırsatlar Bilgisayar Toplama Konu Dışı
Steam
#Samsunlu
A4, geri iadeli pul vs. de yasal değil.
Orasını bilemiyorum ama paşa paşa veriyorlar kardeşimin okulunda.
Benden de istemişlerdi zamanında, dediğine göre yasal olmasa bile istediler.
Böyle bağış parası vb. hiç istenmedi.

Kürşat K.T.K

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
15,366
İsim
Kürşat
İlgilendiği Kategoriler
Elektrik elektronik sistemleri - Bilgisayar Sistemleri - İnternet Hizmetleri Teknik Destek - Teknolojiye dair her şey
Instagram
kursat.kutukcu
Facebook
kursat.kutukcu.1
Okullar velilerden A4 kağıdı vb. istiyor o normal lakin dediğin durum değil.
Parayı kesinlikle verme , çok zorunlu olanları vermeni öneririm sadece A4 kağıdı gibi vb. örneğin.
A4 kağıdı da verilmiyor öyle bir şey yok hakkınızı arayın benim yigenim için de istediler biz şikayet ettik bakanlığı aradık hemen okulu aradılar veli ücret ödeyemez haklarınızı bilin

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
994,214
Üyeler
157,210
Son üye
enodeno
Top Bottom