Neler Yeni

Neden korsan oyun oynamamalısınız

GrandSirr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
113
İsim
Uğur Atabey
Öncelikle selamlar, bir oyun geliştiricisi olmamla beraber, forumda çoğu kişinin korsan oyun indirmeyi savunduğunu gördüm.
"Ben korsan oyun indirince ne oluyor ki? Ne de olsa eğer oyunun korsan versiyonu çıkmasaydı satın almayacaktım zaten. Geliştiriciye bir zararım mı var?!" tarzı bir görüşü savunuyorlar.
Peki, bu görüşün neden yanlış olduğuna gelecek olursak;

İlk olarak, toplumsal bazı değerler ve kurallar vardır. Bu değerler ve kurallar olmazsa toplum kaosa sürüklenir. Mesela giriş ücreti 50TL olan bir hayvanat bahçesine gideceksiniz diyelim tam parayı verecekken birinin hayvanat bahçesinin duvarından atladığını görüp, "Aa, bu kişi para vermeden hayvanat bahçesine para vermeden girdi, hemen ben de yapmalıyım." derseniz, sizce bu etik bir davranış olur muydu?

Bunu hayvanat bahçesi örneğiyle anlatma sebebim ikisinin de bir "hizmet" olması. Hayvanat bahçesine sahip olan insan buna yatırım ve emek, zaman harcıyor, aynı şeyi biz de yapıyoruz. Oyunun müzikleri, sesleri, hikayesi, karakterleri derken kaliteli bir oyuna en az 1-2 senemizi harcıyoruz. Ben bir indie oyun geliştiricisi olduğumdan dolayı, kendi açımdan yorumlayacak olursam oyunu paralı yapmamızın sebebi parayı çarçur edelim çok para kazanalım değil, belki yapan kişi ekibini büyütmek istiyordur, belki ekipman ihtiyacından dolayı zorluk çekiyordur onun parasını çıkartmak istiyordur, siz korsan oyun kullanarak bu geliştiricilerin de önünü kapatıyorsunuz ve gelişmelerine engel oluyorsunuz. Param yok ama oynamak istiyorum gibi savunmalar okuyorum ama dediğim gibi bu bir "hizmet". Hayvanat bahçesinin önünde "Benim param yok ama hayvanat bahçesine girmek istiyorum" derseniz almayacakları gibi, oyun için de aynı mantık olması gerekiyor. Çok acımasızca gelebilir söylediklerim ama hayatın gerçekleri bu. Eğer bir hizmet istiyorsan, o hizmetin bedeli neyse ödeyeceksin ki, toplumsal düzen korunsun.

Bu konuyu Technopat Forum'da açmaya çalıştım fakat konu silindi. Herhalde Technopat korsan karşıtı insanları sevmiyor.

Mertmax

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,108
İsim
Mert Enes Deniz
İlgilendiği Kategoriler
Playstation,Racing,Pc toplama
Benim imkanım yok ise mecbur yöneleceğim (örnek olarak veriyorum).

FERRUM

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Indie oyunları crack indirmeyi ben de doğru bulmuyorum ama AAA oyun fiyatları malum.

GrandSirr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
113
İsim
Uğur Atabey
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Indie oyunları crack indirmeyi ben de doğru bulmuyorum ama AAA oyun fiyatları malum.
Aslında "Hizmet" kavramını o yüzden vurgulamıştım. Hani, bakkaldan ürün çalmam ama Süpermarket'den çalarım ne de olsa çok büyük firmalar falan mantığı da yanlış.

FERRUM

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Aslında "Hizmet" kavramını o yüzden vurgulamıştım. Hani, bakkaldan ürün çalmam ama Süpermarket'den çalarım ne de olsa çok büyük firmalar falan mantığı da yanlış.
Bu örnek pek uyuşmuyor ki.Bir oyun 500-600 TL olunca millet crack kullanıyor.Burada oyuncunun ya da şirketin suçu yok.

smsísmαíl

80+ Silver
1np0v4l1ofb51.png

Beren

80+ Gold
Bilmiyorum ya.
Oyunu kıran crack grupları, bizim dandik ekran kartlarımızdan mining yapacak kadar vizyonsuz değildir diye düşünüyorum. Hele büyük crack grupları (CPY, Empress, CODEX vs.)
Daha çok şöhret peşinde oldukları için yapıyorlar bence.

Emek kısmına girmiyorum, hırsızlık.

GrandSirr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
113
İsim
Uğur Atabey
Indie oyun geliştiricisi olduğunuzu söylemişsiniz. Elinizde bitmiş bir proje var mı? Denemek isterim.
Bulunduğum ekiplerin dağılmasından ötürü bir sürü bitirilmemiş projem var ama yaklaşık 1 senedir uğraştığımız 2D RPG oyunu bitmek üzere (hikaye derinliğine özen gösterdiğimiz için uzun sürdü). Eğer ilgilendiyseniz proje bittiğinde konu açıp sizi de etiketleyebilirim.

Chico

80+ Silver
En İyi Cevap
7
Bulunduğum ekiplerin dağılmasından ötürü bir sürü bitirilmemiş projem var ama yaklaşık 1 senedir uğraştığımız 2D RPG oyunu bitmek üzere (hikaye derinliğine özen gösterdiğimiz için uzun sürdü). Eğer ilgilendiyseniz proje bittiğinde konu açıp sizi de etiketleyebilirim.
Beni de etiketle. Makul bir fiyattan çıkarsa ;)

GrandSirr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
113
İsim
Uğur Atabey
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
966,671