Neler Yeni

OBS Amd Ekran kartı yayın ayarlar nasıl yapılır?

Nikmikyok

80+
Selamlar,
En başta sistemden başlayıp kısace sorunu özet geçeyim.
Ryzen 3600 işlemci Rx 5600Xt Grafik kartı 16Gb ram vs. var.
Yayını 6000 bitrate ile 900p 60Fps olarak veriyorum.

Tahmin edeceğim cevapları vermemeniz adına buraya ezbere verilecek cevaplar verilmesin diye bu bilgileri özellikle ekledim.
Bitrate i yüksek ver fps i düşür vb. yorumlar yapmayalım lütfen bilen varsa bilgisini paylaşması yeterli olacaktır.

OBS programı ile yayın açıyorum ve karelenme (pikselleşme sorunu) yaşıyordum yaptığım yayınlarda. Bu gün öğrendim ki Obs'in Çıkış bölümünde Cpu kullanım ön ayarı diye bir ayar var, ben oraya Fast ve üzeri kullanıyordum ve yanlış yapıyormuşum. Ne kadar medium slow very slow olursa yayına görüntü o kadar iyi gidiyormuş bunu deneyerek te gördüm ama bunun bir bedeli var, işlemci baya bir yüke giriyor ve fps düşüyor, oyuna olumsuz anda yansımalar oluyormuş. Bende bu ayarı ekran kartı ile yapayım istedim fakat ekran kartını seçtiğim zaman bu yada buna benzer hiç bir ayar göremedim. Ekran kartından normalde yayını verdiğimde karelenme ister istemez oluyor zaten bu durumu çözmek adına işlemcinin bu ayarını kullandım fakat ekran kartındaki ayarı bulamadım ya da yok. Çözüm önerisi olan varsa beklerim yorumlara :)
Resim olarakta durumu ekledim.

Ekler

• Resim-1.png
    Resim-1.png
    139.2 KB · Hit: 922
  • Resim-2.png
    Resim-2.png
    182.8 KB · Hit: 761
Son düzenleme:

Rahasam

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
28
İsim
Hasan ASAM
Çözüm buldun mu kardeşim?

Nikmikyok

80+
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Çözüm buldun mu kardeşim?
Bu durumda çözüm yayını işlemciden vermek oluyor, %10-20 arası fps kaybı olsa da yayın daha net ve güzel görünüyor. SS atıyorum belki işine yarar. Yayın geçmişindeki görüntülere de bakabilirsin kaliteyi merak ediyorsan.

Ekler

• Adsız.png
    Adsız.png
    35.7 KB · Hit: 381

Rahasam

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
28
İsim
Hasan ASAM
Bu durumda çözüm yayını işlemciden vermek oluyor, %10-20 arası fps kaybı olsa da yayın daha net ve güzel görünüyor. SS atıyorum belki işine yarar. Yayın geçmişindeki görüntülere de bakabilirsin kaliteyi merak ediyorsan.
İnternet uploud hızın kaç acaba 5999 bitrate vermişsin de merak ettim.

Nikmikyok

80+
İnternet uploud hızın kaç acaba 5999 bitrate vermişsin de merak ettim.
8 Megabit Upload hızım var.
Zaten partner yayıncı değilsen max. 6000 bitrate (6mb) yayın açmana izin veriyor Twitch. Partner yayıncılarda max. 8mb. ile yayın verebiliyor şimdilik.

Rahasam

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
28
İsim
Hasan ASAM
Bir sorum daha olacak mesela benim 12 megabit uploadum var. Ama ben Yayınlarda kasma yaşıyorum. Yayını 720x30fps veriyorum bitrate kaç olmalı bitrate 6k olunca mı yayınlarda takılma sorunu geçer yoksa düşürmem mi gerekiyor? Ve yayını işlemcimden mi ekran kartımdan mı vermeliyim. Fazla parça bilgim olmadığından soruyorum çünkü insanlar hangi parçan iyiyse ondan ver diyorlar benim elimdeki ekran kartı ve işlemci şu şekilde sence hangisinden yayını vermeliyim kasma takılma sorunu olmaması için çünkü mesela oyun oynuyorum hiç sıkıntı yok ama twitchde yayında oyunda takılmalar oluyor.

İşlemci AMD Ryzen 3 R3 1200
Ekran Kartı Asus Radeon RX560

Yardımcı olursan sevinirim.

OZAN J

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
200
İsim
OZAN TANKUŞ
Özellikle Yeni RTX serilerinde yayın karşıya cam gibi gidiyor 6000 bitrate ile. Renderlayıp karşıya çok iyi şekilde atıyor. Ama Rx560 veya benim gibi hala gtx 960 kullanan insanlar için hafif kumlanmalar olacak. Bitrateyi arttırsan bile GPU dan dolayı ufak kumlanma yaşarsın ama FPS kaybın olmaz. HA kumlanma olmadan yapayım dersen İşlemci orada devreye giriyor. Ama FPS oyunlarında ciddi fps düşüşü ve inputlag olacaktır.
Bir sorum daha olacak mesela benim 12 megabit uploadum var. Ama ben Yayınlarda kasma yaşıyorum. Yayını 720x30fps veriyorum bitrate kaç olmalı bitrate 6k olunca mı yayınlarda takılma sorunu geçer yoksa düşürmem mi gerekiyor? Ve yayını işlemcimden mi ekran kartımdan mı vermeliyim. Fazla parça bilgim olmadığından soruyorum çünkü insanlar hangi parçan iyiyse ondan ver diyorlar benim elimdeki ekran kartı ve işlemci şu şekilde sence hangisinden yayını vermeliyim kasma takılma sorunu olmaması için çünkü mesela oyun oynuyorum hiç sıkıntı yok ama twitchde yayında oyunda takılmalar oluyor.

Mesaj otomatik birleştirildi:

Selamlar,

Tahmin edeceğim cevapları vermemeniz adına buraya ezbere verilecek cevaplar verilmesin diye bu bilgileri özellikle ekledim.
Bitrate i yüksek ver fps i düşür vb. yorumlar yapmayalım lütfen bilen varsa bilgisini paylaşması yeterli olacaktır.

OBS programı ile yayın açıyorum ve karelenme (pikselleşme sorunu) yaşıyordum yaptığım yayınlarda. Bu gün öğrendim ki Obs'in Çıkış bölümünde Cpu kullanım ön ayarı diye bir ayar var, ben oraya Fast ve üzeri kullanıyordum ve yanlış yapıyormuşum. Ne kadar medium slow very slow olursa yayına görüntü o kadar iyi gidiyormuş bunu deneyerek te gördüm ama bunun bir bedeli var, işlemci baya bir yüke giriyor ve fps düşüyor, oyuna olumsuz anda yansımalar oluyormuş. Bende bu ayarı ekran kartı ile yapayım istedim fakat ekran kartını seçtiğim zaman bu yada buna benzer hiç bir ayar göremedim. Ekran kartından normalde yayını verdiğimde karelenme ister istemez oluyor zaten bu durumu çözmek adına işlemcinin bu ayarını kullandım fakat ekran kartındaki ayarı bulamadım ya da yok. Çözüm önerisi olan varsa beklerim yorumlara :)
Hocam Kalite ön tanımı var CPU'dakine eş değer olarak. Ama ordaki tanımlar arasında neredeyse hiç fark yok. GPU dan yayını vereceğin zaman Bitrate'ye bakacaksın. Uploadın iyi ise sen twitch'e verebileceğinin en yuksegını ver. CPU render'ı ile GPU render'ı biraz faklı oluyor. Ondan tanım olarak oraya bir şey koymamışlar. Bitrate'ye önem vereceksin. Mesela 2060 ile yayın açınca 6000 bitrate ile 0 kumlanma olarak yayın yapıyorsun. Artık nasıl birşeyse :)

Selamlar,

Yani diyeceğim Sen çıkışını karşıya iyi yap. Çıkış iyi olursa geri olay twitch'e kalır. Kaldı ki twitch'in kaynaklarının ne kadar iyi olduğunu hepimiz biliyoruz.

Son düzenleme:

Nikmikyok

80+

Bu durumda ekran kartından yayın vermen daha mantıklı görünüyor oynayacağın oyunda önemli tabi. Bu sistem ile hem yayın hem oyun biraz sistemini zorlayabilir diye de düşünüyorum.
720p30Fps için 4000 bitrate ve üzeri upload verip test yayınında görüntüne bakabilirsin.
Obs arayüzündan paneller kısmında istatistik panelini açıp kare kaybı ve işlemci gecikmesi ile kare kaybını da takip edebilirsin. Böylece sistemin yayın için ne kadar yeterli testte etmiş olursun.

Hocam Kalite ön tanımı var CPU'dakine eş değer olarak. Ama ordaki tanımlar arasında neredeyse hiç fark yok. GPU dan yayını vereceğin zaman Bitrate'ye bakacaksın. Uploadın iyi ise sen twitch'e verebileceğinin en yuksegını ver. CPU render'ı ile GPU render'ı biraz faklı oluyor. Ondan tanım olarak oraya bir şey koymamışlar. Bitrate'ye önem vereceksin. Mesela 2060 ile yayın açınca 6000 bitrate ile 0 kumlanma olarak yayın yapıyorsun. Artık nasıl birşeyse :)

Benim bu yayın konusundaki fikrim yaşadıklarımdan sonra tabi, eğer AMD 5000 Serisi ve daha eski sürüm bir ekran kartına sahipseniz ve pek güçlü bir işlemciniz de yok ise yayın görüntünüz kötü olacaktır. AMD 6000-7000 Serisi ekran kartlarında durum nasıldır pek bir bilgim yok. Benim ki gibi bir sistemde örneğin PUBG yayını açacaksınız ve görüntüyü ekran kartından verirseniz 6k bitrate ile bile görüntüde piksellenme kaçınılmaz oluyor. Obs için yayın kodları dahil her çözümü denedim kalite hep kötü görünüyor malesef. AMD Nvidia daki gibi bir NVENC benzeri teknoloji ekleyemedi gitti ekran kartlarına. :(
Çözüm işlemciden yayın vermek olunca %10 üzeri FPS kaybı kaçınılmaz oluyor. Özetle oyun yayınları yapacaksanız Nvidia Ekran kartları alın derim. Kişisel fikrim bu, tecrübe ile sabit :)

Bunu da eklemekte fayda görüyorum soruna cevap olur diye düşünüyorum @Rahasam
Twitch Yayın önerileri

Ekler

• kahsl.png
    kahsl.png
    44.3 KB · Hit: 140
Son düzenleme:
Top Bottom