Neler Yeni

Osmanlıyı Seviyor musunuz?

shiedabro

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,459
İsim
Burak Doğan
Arkadaşlar günümüzde osmanlıyı sevenler pek yok sebebi ortada ama bana göre osmanlı olmasa türkiye cumhuriyeti olmazdı hem mustafa kemal atatürkü severim sayarım hem de osmanlıdaki başarılı padişahları severim sayarım (osman gazi, orhan gazi, fatih sultan mehmet, yavuz sultan selim, 4.murad) insanların sevmeme sebebi az çok belli ama ortaçağda böyle olmayan devlet yoktu ve bende bu forumdaki insanların fikrini merak ettim osmanlıyı sever misiniz?

shiedabro

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,459
İsim
Burak Doğan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
fazla merhamet vatana ihanet diye gördüm hep biraz gözümüz kara olsayıdık amerika ve çine aynı anda kafa tutabilcek bir imparatorluk olurduk
osmanlı prime döneminde sömürge yapsaydı şu an daha farklı olabilirdi

SadeceBirisi.

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,084
İsim
uwu
@Yavuz Sultan Selim padişahım cevabı belli olan soruyu sormak suç mudur? Suçsa cezasi çarmıh mıdır çengel midir (!)

Dahası  
Reaksiyon skoru
6,848
İsim
Burak Karadağ
@Yavuz Sultan Selim padişahım cevabı belli olan soruyu sormak suç mudur? Suçsa cezasi çarmıh mıdır çengel midir (!)
Biz gaddar devlet olsaydık herkese istediğimiz anlayışı zorla kabullendirirdik ama bizim farkımız şerefimiz oldu ve öyle anılıyor. Dünyanın neredeyse tamamına hükmetmiş asil ve onurlu tek devlet bizdik zamanında.

Son düzenleme:

Hanaz

80+ Gold
Fazla dindar fazla kriz demektir buda çöküşü getirir

Che_

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,664
İsim
MehmedVII
Arkadaşlar günümüzde osmanlıyı sevenler pek yok sebebi ortada ama bana göre osmanlı olmasa türkiye cumhuriyeti olmazdı hem mustafa kemal atatürkü severim sayarım hem de osmanlıdaki başarılı padişahları severim sayarım (osman gazi, orhan gazi, fatih sultan mehmet, yavuz sultan selim, 4.murad) insanların sevmeme sebebi az çok belli ama ortaçağda böyle olmayan devlet yoktu ve bende bu forumdaki insanların fikrini merak ettim osmanlıyı sever misiniz?
Sevmemek için sebep yok

Margot Robbie

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
60,486
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
YKS, İskandinav mitolojisi
Osmanlı devleti Türkiye Selçuklu Devleti'nin devamıdır, Türkiye Cumhuriyeti de Osmanlı Devleti'nin devamıdır, sadece rejim ve yönetim şekilleri doğal olarak dönemin şartlarına göre şekillenmiştir. Osmanlı'ya gelecek olursak bir cihan imparatorluğudur, İslam'a ve Türklüğe çok hizmet etmiştir, Anadolu coğrafyasında bin yıldır Türk ile müslümanın eş anlamlı kullanılmasına sebep olmuştur. Bir insan Türk olur da nasıl Devlet-i Aliyye'yi yani Osmanlı'yı sevmez.

By_raskolnikow

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
495
İsim
Mehmet Ali
İlgilendiği Kategoriler
Pc
Instagram
By_raskolnikow
Twitter
By_raskolnikow
Discord
By_raskolnikow
Heheheh
Mesaj otomatik birleştirildi:

Osmanlı devleti Türkiye Selçuklu Devleti'nin devamıdır, Türkiye Cumhuriyeti de Osmanlı Devleti'nin devamıdır, sadece rejim ve yönetim şekilleri doğal olarak dönemin şartlarına göre şekillenmiştir. Osmanlı'ya gelecek olursak bir cihan imparatorluğudur, İslam'a ve Türklüğe çok hizmet etmiştir, Anadolu coğrafyasında bin yıldır Türk ile müslümanın eş anlamlı kullanılmasına sebep olmuştur. Bir insan Türk olur da nasıl Devlet-i Aliyye'yi yani Osmanlı'yı sevmez.
Ablamda ablam

Benim düşüncem şu yönde uzun yıllar boyu belli bir amaç uğruna cihan hakimiyeti hedefleyen bir devlet varisleri tarafından sevilmelidir. En azından nefret edilmemelidir benimde bu konudaki görüşüm biraz nötr gibi çünkü bu devlet bir ailenin içerisinde birçok halk barindirsa da bir aile ve çevresinin olarak nitelendiriliyor saygım sonsuzdur ve bireysel sempati gösterdiğim konularda vardır eleştirdiğim konular da ama suda bilinmelidir siyasi olarak Türkiye olarak varisiyiz ve hiçbir evlat ölen babasının arkasından kötü konuşmaz

Son düzenleme:

The Semih

80+ Gold
Osmanlının kanuniden sonrası karmaşa, yanlış kararlardan tut kadınların osmanlıya karışması vs ülkenin çöküşünü getirmiş, ama ben osmanlı tarihini seviyorum özellikle adalet sistemi çok iyi kısasa kısas. Osmanlıyı sevmiyorlar demişşin ama tam olarak doğru değil, osmanlıyı sevmeyen türk tarihini bilmiyordur onlar için sadece 1923 ve sonrası vardır, ülkeyi 100 senedir olduğunu kabul eden piyon hepsi, Türk tarihini seviyorsan ve araştırdıysan osmanlıya bile bağlı kalmazsın ki daha önceleride var binlerce yıllık tarihten bahsediyoz ama maleseff atalarımızı bize unutturdular kültürümüze asla sahip çıkamadık, Türkiye bir devam ülkesi sıfırdan kurulmadı yani, hiçbir devlet türkleri komple tarihten silemedi.

Günümüz türkiyeside osmanlının son zamanlarına benzer durumda yarın öbürgün birisi çıkıp cumhuriyeti kaldırıp devrim yaptı diyelim, bu seferde 100 sene ona inanıcaklar ülkeyi kurtardı diye. inanmaları lazım yoksa çelişki olur.

Fazla dindar fazla kriz demektir buda çöküşü getirir
Yanlış bilgi osmanlı dinden uzaklaştığı için yıkıldı, yani günümüz türkiyesinin yaptığı hatayı yaptı.

Son düzenleme:

shiedabro

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,459
İsim
Burak Doğan
Sevmemek için sebep yok
aslında bi nevi haklısın osmanlı mekteplerinde ilim ve bilimde öğretiliyordu o günün yetkilileri bu durumdan rahatsız oldu sadece din ile alakalı şeyler öğretilmesini istedi bu da sorunlara yol açtı

Che_

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,664
İsim
MehmedVII
aslında bi nevi haklısın osmanlı mekteplerinde ilim ve bilimde öğretiliyordu o günün yetkilileri bu durumdan rahatsız oldu sadece din ile alakalı şeyler öğretilmesini istedi bu da sorunlara yol açtı
Şu anda Türkiye'deki neredeyse tüm devlet kurumlarının da temelinde Osmanlı var. Hatta bunun büyük bir çoğunluğu da tek bir Padişah tarafından o da 2. Abdülhamid.
Neredeyse herkesin/ülkenin doğrusu yanlışı vardır.

Top Bottom