Neler Yeni

Osmanlıyı Seviyor musunuz?

Qilin

80+
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
40
İsim
Enes Gök
Osmanlının kanuniden sonrası karmaşa, yanlış kararlardan tut kadınların osmanlıya karışması vs ülkenin çöküşünü getirmiş, ama ben osmanlı tarihini seviyorum özellikle adalet sistemi çok iyi kısasa kısas. Osmanlıyı sevmiyorlar demişşin ama tam olarak doğru değil, osmanlıyı sevmeyen türk tarihini bilmiyordur onlar için sadece 1923 ve sonrası vardır, ülkeyi 100 senedir olduğunu kabul eden piyon hepsi, Türk tarihini seviyorsan ve araştırdıysan osmanlıya bile bağlı kalmazsın ki daha önceleride var binlerce yıllık tarihten bahsediyoz ama maleseff atalarımızı bize unutturdular kültürümüze asla sahip çıkamadık, Türkiye bir devam ülkesi sıfırdan kurulmadı yani, hiçbir devlet türkleri komple tarihten silemedi.

Günümüz türkiyeside osmanlının son zamanlarına benzer durumda yarın öbürgün birisi çıkıp cumhuriyeti kaldırıp devrim yaptı diyelim, bu seferde 100 sene ona inanıcaklar ülkeyi kurtardı diye. inanmaları lazım yoksa çelişki olur.

Mesaj otomatik birleştirildi:

Yanlış bilgi osmanlı dinden uzaklaştığı için yıkıldı, yani günümüz türkiyesinin yaptığı hatayı yaptı.
Puahahahahah

Omnissiah

80+ Bronze
Osmanlıya saygı duyarım belirli dönemlerini severim ama son dönemlerini yani 1700 sonrası dönemini hayatta sevmem zira osmanlı olmasaydı biz anadoluya sıkışıp kalır İstanbul gibi şehirleri elde edemezdik orası bir gerçektir.

Aybars Han

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,583
İsim
İsmi ismi.
Arkadaşlar ne yobazım ne dinci ama Osmanlı'nın çöküşündeki din etkisi çok çok abartılarak anlatılıyor.
Mesela matbaa'nın olayında dinin de etkisi olmuş olabilir ama asıl büyük sorun maddi sıkıntılar vs. idi bkz: Erhan Afyoncu: Sorularla Osmanlı İmparatorluğu
O yüzden sevmiyorum çünkü yobazdılar tarzı argümanlar aşırı saçmadır. Ben severim, ama neo Osmanlıcı falan değilim -ki bu akımlar da açıkça söyleyeyim salakçadır.
Üstelik İlber Ortaylı Türkler'in Tarihi, Türkler'in Altın Çağı kitaplarında bahsedilen bir husus da var. Osmanlı da yobazlık olmuş ama cezalandırmada olmuş ve yenilikçi fikirler de olmuş. Mesela Koçi Bey Risalelerini bilen kaç kişi var şu forumda? 17. yüzyılda Lock vs. tarzı kişilerin liberal ve ilerici fikirlerini sunan bir kitaptır. 4. Murad'a sunulan bu kitapta ülkenin sorunları rapor edilmektedir. Yolsuzluk ve torpilden bahseder, ve kamu harcamalarının azaltılmasını tavsiye eder. Özetlediğim gibi çok önemli bir eserdir.
Ve Osmanlılar Türk değildi tarzı şeyler de mantıksız fikirler. Bunun içinde bahsettiğim İlber Ortaylı'nın kitaplarını öneriyorum konu çok basit olduğu için uzun uzun yazmayacağım.
En nihayetinde bir Türk'ün Osmanlı'yı sevmemesi için bir sebep yoktur diye düşünüyorum.

Osmanlının kanuniden sonrası karmaşa, yanlış kararlardan tut kadınların osmanlıya karışması vs ülkenin çöküşünü getirmiş, ama ben osmanlı tarihini seviyorum özellikle adalet sistemi çok iyi kısasa kısas. Osmanlıyı sevmiyorlar demişşin ama tam olarak doğru değil, osmanlıyı sevmeyen türk tarihini bilmiyordur onlar için sadece 1923 ve sonrası vardır, ülkeyi 100 senedir olduğunu kabul eden piyon hepsi, Türk tarihini seviyorsan ve araştırdıysan osmanlıya bile bağlı kalmazsın ki daha önceleride var binlerce yıllık tarihten bahsediyoz ama maleseff atalarımızı bize unutturdular kültürümüze asla sahip çıkamadık, Türkiye bir devam ülkesi sıfırdan kurulmadı yani, hiçbir devlet türkleri komple tarihten silemedi.

Günümüz türkiyeside osmanlının son zamanlarına benzer durumda yarın öbürgün birisi çıkıp cumhuriyeti kaldırıp devrim yaptı diyelim, bu seferde 100 sene ona inanıcaklar ülkeyi kurtardı diye. inanmaları lazım yoksa çelişki olur.

Yanlış bilgi osmanlı dinden uzaklaştığı için yıkıldı, yani günümüz türkiyesinin yaptığı hatayı yaptı.
Cahilliğe gel, dinden uzaklaştığı için yıkılmış-mış. Yıkılma sebeplerinden yüzde biri bile değildir. Üstelik avrupa devletleri neden kötü duruma düşmedi madem? Onlarda modern tarihte dinlerinden baya baya uzaklaştılar, Napolyon papayı ciddiye bile almadı. Onlar neden yıkılmadı?

The Semih

80+ Gold
Cahilliğe gel, dinden uzaklaştığı için yıkılmış-mış. Yıkılma sebeplerinden yüzde biri bile değildir. Üstelik avrupa devletleri neden kötü duruma düşmedi madem? Onlarda modern tarihte dinlerinden baya baya uzaklaştılar, Napolyon papayı ciddiye bile almadı. Onlar neden yıkılmadı?
Çünkü bizimkiler kafayı kullanamadı, osmanlıyı din çok bütün tutuyordu, sonradan parçalanma oldu inanç azaldı bunları ben uydurmuyom. Din ordu sistemine kadar etki ediyordu osmanlıda.

• Beğen
Reaksiyonlar: Che_

CRØXY

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,689
İsim
Muhammet Çağrı
Osmanlı kaybettiyse Hoşgörü politikası yüzündendir yoksa tüm devletlere kafa tutacak güçteydi ama milleti müslümanlığa göre ayırdığı için kaybetti bence.

Aybars Han

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,583
İsim
İsmi ismi.
Çünkü bizimkiler kafayı kullanamadı, osmanlıyı din çok bütün tutuyordu, sonradan parçalanma oldu inanç azaldı bunları ben uydurmuyom. Din ordu sistemine kadar etki ediyordu osmanlıda.
Din o kadar da etki etmiyordu. Hatta Osmanlı tipik bir şeriat devleti olsada şeriatla yönetildiğini söylemek biraz meçhuldür. Çünkü yöneticilerin lafı ve istediği şeriatten de üstün. Kardeş katli kuran'a uymuyor mesela. Ya da Şeyhülİslam'ın fetvaları tamamen padişahın kabul ettirmek istediği şeylere göre oluyordu, dinle bir ilişkisi olması önemli değil. Direkt örnek vermeme gerek yok birazcık tarih okuduysan biliyorsundur zaten. Son dönemde bile Mustafa Sabri vs.

Mete Yavuz

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Çağının gerisinde kalmış, özünü kaybetmiş Arap kültürü benimsemiş bir devlet, haa bi de güzel diye gavur hatun alıp devleti bölen padişahları var, niye sevelim ki?

• Kızgın
Reaksiyonlar: Che_

KlausM

80+ Silver
İnsan atasını sevmez mi? onlar olmasa Türkiye olmayacaktı.
iyisiyle kötüsüyle 623 yıl hüküm sürmüş imparatorluk...

Che_

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,664
İsim
MehmedVII
Osmanlı kaybettiyse Hoşgörü politikası yüzündendir yoksa tüm devletlere kafa tutacak güçteydi ama milleti müslümanlığa göre ayırdığı için kaybetti bence.
Hoşgörü politikası sayesinde de çok şey elde etti. Savaşsız kazanılan topraklar, halkın bir dönem isyan çıkaraması vs

PaLaaX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,831
İsim
𝓐𝓭ı 𝓨𝓸𝓴 𝓝𝓪𝓶ı 𝓥𝓪𝓻
Discord
𝑃𝑎𝐿𝑎𝑎𝑋#7322
Bir Türkmen olarak ne diyebilirim ki...
Anadolu resmen bir sömürge idi.
Türk sadece harp zamanı hatırlanırdı sağa sola ölmeye giderdi.
Keşke bir balkan devleti yerine anadolu devleti olsaydık...
Ama Timurdan sonra osmanlı da bir doğu fobisi oluştu.
Yavuz ile kısmen aşılsa da abdülhamit zamanına kadar anadoluya pek yatırım yapılmadı.

Top Bottom