Neler Yeni

Overclock işi sadece lafta mı?

Farway

80+ Silver
Bir konu aklımı kurcalıyor, ben mesela Ryzen 5 3600 kullanıcısıyım, bu işlemci base hızı 3.6 GHZ Turbo hızı 4.2 GHZ.
Yani bu demektirki yüke girdiğinde otomatik olarak 4.2 GHZ e boostlanacak doğrumu biliyorum, ama bu işlemciyi biostan oc yaptığımızdada en fazla 4.2 GHZ e çıkıyor😂 yani bu hız aşırtma değil işlemcinin asıl frekans aralığında kullanıp sınırları aşmamak olmuyormu? Millet turbosu 4 olan işlemcileri 5 lere felan çıkartıp hatta stabilite sağladığında üste çıkmayı denerken bu işlemcide bu mümkün değilmi? Bir sınırmı var o konuda yoksa bizde 4.2 nin üstünü zorlayabilirmiyiz?

ErnGnc

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,777
İsim
Eren
Bir konu aklımı kurcalıyor, ben mesela Ryzen 5 3600 kullanıcısıyım, bu işlemci base hızı 3.6 GHZ Turbo hızı 4.2 GHZ.
Yani bu demektirki yüke girdiğinde otomatik olarak 4.2 GHZ e boostlanacak doğrumu biliyorum, ama bu işlemciyi biostan oc yaptığımızdada en fazla 4.2 GHZ e çıkıyor😂 yani bu hız aşırtma değil işlemcinin asıl frekans aralığında kullanıp sınırları aşmamak olmuyormu? Millet turbosu 4 olan işlemcileri 5 lere felan çıkartıp hatta stabilite sağladığında üste çıkmayı denerken bu işlemcide bu mümkün değilmi? Bir sınırmı var o konuda yoksa bizde 4.2 nin üstünü zorlayabilirmiyiz?
işlemciler boost frekansına sadece soğutması iyiyse ve kısa süreli olarak çıkar büyük ihtimalle 1 veya 2 çekirdeği kısa süreli olarak 4,2ghz e çıkıyordur oc yaptığınızda ise tüm çekirdekler 4,2ghz de çalışır bu yüzden arada belirli bir oranda performans farkı oluşur(bazı işlemcilerin oc performansları çok iyi olabiliyor (core2 duo e8400 bazı kişiler oc ile işlemci ile %40 %50 kadar performans artışı sağladı)

• Beğen
Reaksiyonlar: cici

NoctuaFanBoyu

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,369
İsim
Hamza Ziya Üstün
Zorlanabilir diye biliyorum dün izlediğim bir videoda yabancı bir adam fx işlemciyi (ya da başka bir şey) 8.1 ya da 8.2 ghz ye kadar çıkartmıştı

cici

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
25,722
İsim
9304
İlgilendiği Kategoriler
profil mesajları ve konu dışı
3000 serisinin OC perofrmansı 0 zaten 2000 serisi de pek iyi değildi eski AMD işlemciler de intelin K işlemcileri kadar olmasa da OC perofrmansları yüksek denebilirdi ama kağıt üzerinde çarpan kilidi açık diye yazan işlemciyi OC yapınca perofmrans artışı olacak diye düşünme. :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Zorlanabilir diye biliyorum dün izlediğim bir videoda yabancı bir adam fx işlemciyi (ya da başka bir şey) 8.1 ya da 8.2 ghz ye kadar çıkartmıştı
8.2 GHZ ama intelin 3-4 GHZ işlemcilerinin tekli çekirdek perofrmansı ile yarışmıyor. :D

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,607
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Overclock işi kesinlikte lafta olan bir şey değildir. Doğru alanda ve doğru şekilde yapıldığında performans artışı söz konusudur.

• Beğen

ensbhdr55

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,530
İsim
Enes Bahadır
3000 serisinin OC perofrmansı 0 zaten 2000 serisi de pek iyi değildi eski AMD işlemciler de intelin K işlemcileri kadar olmasa da OC perofrmansları yüksek denebilirdi ama kağıt üzerinde çarpan kilidi açık diye yazan işlemciyi OC yapınca perofmrans artışı olacak diye düşünme. :D

8.2 GHZ ama intelin 3-4 GHZ işlemcilerinin tekli çekirdek perofrmansı ile yarışmıyor. :D
Bu oc videosu değil atarken bakın hocam. Soldaki 4125 mhz sağdaki 4250 mhz burda oc yok adam akıllı . Oc yaptım deyip karşılaştırması için birini 3.6 da birini 4.2de atması lazım sahtekar bunlar :)

cici

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
25,722
İsim
9304
İlgilendiği Kategoriler

bu arada şu teste mesela aynı voltajda olmuştu herhalde ama 1.2V ile bile 9600K, 5GHZ'e sabitlenebilir diyorlar arada anakart ve soğutma farkına rağmen daha iyi sonuç vermiş yani sorun overclockta değil senin işlemcide OC olmuyor.

Bu oc videosu değil atarken bakın hocam. Soödkai 4125 mhz sağdaki 4250 mhz burda oc yok adam akıllı . Oc yaptım deyip karşılaştırması için birini 3ö6 da birini 4.2de atması lazım sahtekar bunlar :)
1.4V'da yapmış daha ne kadar arttırabilir voltajı? GHZ'i öyle kafana göre yükseltmiyorsun işlemcini OC'a yatkın değil yüksek voltaja rağmen frekansları artmıyor 3600 mü kullanıyorsunuz? hangi voltaj ayarından kaç GHZ'e çıkıyor?

Oc yaptım deyip karşılaştırması için birini 3.6 da birini 4.2de atması lazım sahtekar bunlar :)
turbo frekanslarda 4.2 GHZ oluyor o 3.6 dediğin turbo frekansta değil ve 1v4V'da bile frekansında ve perofrmansında artış 0 denebilir.

ensbhdr55

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,530
İsim
Enes Bahadır

bu arada şu teste mesela aynı voltajda olmuştu herhalde ama 1.2V ile bile 9600K, 5GHZ'e sabitlenebilir diyorlar arada anakart ve soğutma farkına rağmen daha iyi sonuç vermiş yani sorun overclockta değil senin işlemcide OC olmuyor.

1.4V'da yapmış daha ne kadar arttırabilir voltajı? GHZ'i öyle kafana göre yükseltmiyorsun işlemcini OC'a yatkın değil yüksek voltaja rağmen frekansları artmıyor 3600 mü kullanıyorsunuz? hangi voltaj ayarından kaç GHZ'e çıkıyor?

turbo frekanslarda 4.2 GHZ oluyor o 3.6 dediğin turbo frekansta değil ve 1v4V'da bile frekansında ve perofrmansında artış 0 denebilir.
3600 kullanıyorum, core performance boostta kullanıyor adam bu soldakini. Soğutucunun yoksa zaten yarım saatte kapanıyor bilgisayar aşırı ısınmadan dolayı. 4 250 ye ise kendi çekmiş. Yanı adamda her türlü Güzel bir soğutucu var. Ben şuan 4.2 ye kendim çektim. Voltaja ellemeden 1.3250 V de 4.2 ghzde stabl kullanıyorum. Game boost ve core performance boost kapalı. 4 1 ghz den 4.2 ghzye çekip buna oc diyemezsin bunu kast ediyorum.

cici

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
25,722
İsim
9304
İlgilendiği Kategoriler
3600 kullanıyorum, core performance boostta kullanıyor adam bu soldakini. Soğutucunun yoksa zaten yarım saatte kapanıyor bilgisayar aşırı ısınmadan dolayı. 4 250 ye ise kendi çekmiş. Yanı adamda her türlü Güzel bir soğutucu var. Ben şuan 4.2 ye kendim çektim. Voltaja ellemeden 1.3250 V de 4.2 ghzde stabl kullanıyorum. Game boost ve core performance boost kapalı. 4 1 ghz den 4.2 ghzye çekip buna oc diyemezsin bunu kast ediyorum.
🤨🤨🤨 işlemcinin boost frekansı 4.2 GHZ zaten bir oynama yapmaya gerek yok 4.5 GHZ filan yapman mümkün olsa neyse derim. :D

ensbhdr55

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,530
İsim
Enes Bahadır

3.6 da çalıştırmayıp stok soğutucu ya bel bağladığında zaten pc kapanıyor aşırı ısınmadan dolayı 3.6 da stok kullanırsın. Core performance boost ve game boost açtığında pc zaten otomatik oc yapıyor kafasına göre voltaj veriyor. Ryzen 3600 ü stock ve oc ile karşılaştırmak istiyosan , 3.6 ghz de video çekip birde 4.2 ye çekip video alıp karşılaştırma gerekiyor bunu söylüyorum. Güzel bi soğutucun varsa zaten oc yapmana gerek yok core performnce boost açık olduğunda kendisi çekiyor 4.150 ye ama kafasına göre voltaj verdiği için çok ısınıyor. 3600 ısınma konusunda sınıfta kalan bi işlemci diğerleri gibi değil

Sonuç olarak amdye oc yapsan bile intel kadar performans vermiyor oyunlarda. Demek istediğim adam videoda başlığa ryzen 3600 stock ve 3600 oc yazmış. 4150 mhz de kullandığında stock olmuyor işte core performance boost ve gameboostu kapatacaksın ki stock olsun işlemci. Dediğim gibi 3600 kullanıyorum 4150 mhzde stok fan ile oyun oynaman mümkün değil 45 dk 1 saat sonra yüksek ısıdan dolayı kapanıyor pc. Üzücü bir durum.

Son düzenleme:
  • Beğen
Top Bottom