Neler Yeni

Oyuna girince bilgisayarım kapanıyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Oğuzhan Özseyrek
Gigabyte Windforce 2080 Super ve R5 3600'lü ikinci el bir sistem aldım. Tüm sürücüler güncel. Oyuna girdiğimde ekran kapanıyor ve ekran kartı ile işlemci fanı son hız dönmeye başlıyor. Ben fişi çekene kadar ya da psu düğmesini kapatana kadar da hiçbir şey çalışmıyor. Oyunlarda da ana menülerde hiçbir sorun yok hatta fan bile çalışmıyor ancak ne zaman oynaya bassam böyle oluyor. Daha hafif oyunlarda bilgisayar bunu yaptıktan sonra kendini yeniden başlatıyor. Bunun sebebi nedir?

Anakart: Gigabyte B450M S2H 3600 MHz
İşlemci: AMD Ryzen™5 3600 4.2 GHz
Ekran Kartı: Gigabyte RTX 2080 Super Windforce 8GB GDDR6 256Bit
RAM: Ballistix (2x8) 16GB 3200 Mhz (OC) DDR4 CL16
SSD/HDD: Twinmos 256 GB sata ssd
PSU: High Power 600W 85+

Son düzenleme:

wearetheash

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
178
İsim
enes yılmaz
Gigabyte Windforce 2080 Super ve R5 3600'lü ikinci el bir sistem aldım. Tüm sürücüler güncel. Oyuna girdiğimde ekran kapanıyor ve ekran kartı ile işlemci fanı son hız dönmeye başlıyor. Ben fişi çekene kadar ya da psu düğmesini kapatana kadar da hiçbir şey çalışmıyor. Oyunlarda da ana menülerde hiçbir sorun yok hatta fan bile çalışmıyor ancak ne zaman oynaya bassam böyle oluyor. Daha hafif oyunlarda bilgisayar bunu yaptıktan sonra kendini yeniden başlatıyor. Bunun sebebi nedir?

Anakart: Gigabyte B450M S2H 3600 MHz
İşlemci: AMD Ryzen™5 3600 4.2 GHz
Ekran Kartı: Gigabyte RTX 2080 Super Windforce 8GB GDDR6 256Bit
RAM: Ballistix (2x8) 16GB 3200 Mhz (OC) DDR4 CL16
SSD/HDD: Twinmos 256 GB sata ssd
PSU: High Power 600W 85+
hafif oyunlar derken 4.2 ghz yaparken voltaj verdiniz demi artı ramlerede

Migel

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
78
İsim
Migel
Soğutmada sorun var büyük ihtimal. Yükte ekranın kapanmasının nedeni ekran kartının sıcaklıktan dolayı kendini korumaya alması. Dolayısı ile fanlar da son hız anında çalışır. Termal macunları bir kontrol edin. Sıcaklıktan olmasa fanlar son hız çalışmaz. Geçende ben de sıvı soğutma pompası çalışmamış oyuna girdim kasıyor. Yahu nasıl kasar demeye kalmadan ekran gitti başladı tüm fanlar son hız dönmeye kafayı bir kaldırdım pompa çalışmıyor :) Sıcaklıktandır yani.

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Oğuzhan Özseyrek
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Soğutmada sorun var büyük ihtimal. Yükte ekranın kapanmasının nedeni ekran kartının sıcaklıktan dolayı kendini korumaya alması. Dolayısı ile fanlar da son hız anında çalışır. Termal macunları bir kontrol edin. Sıcaklıktan olmasa fanlar son hız çalışmaz. Geçende ben de sıvı soğutma pompası çalışmamış oyuna girdim kasıyor. Yahu nasıl kasar demeye kalmadan ekran gitti başladı tüm fanlar son hız dönmeye kafayı bir kaldırdım pompa çalışmıyor :) Sıcaklıktandır yani.
Ama fanlar hiç dönmezken bir anda neden öyle yapıyor ki? Sıcaklık dediğin bir anda yükselmiyor. Termal macununu yenilemek için açmıştım kartı kalın sürdüysem kapanma yapabilir mi?
hafif oyunlar derken 4.2 ghz yaparken voltaj verdiniz demi artı ramlerede
Hiçbir şey yapmadım. Aldığım kişi de OC yapmamış hiç.

equionx

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
167
İsim
Ahmet küçük
Power supply değiş dene bir büyük ihtimal ondan

Migel

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
78
İsim
Migel
Ama fanlar hiç dönmezken bir anda neden öyle yapıyor ki? Sıcaklık dediğin bir anda yükselmiyor. Termal macununu yenilemek için açmıştım kartı kalın sürdüysem kapanma yapabilir mi?

Hiçbir şey yapmadım. Aldığım kişi de OC yapmamış hiç.
Sıcaklık yüke girdiğinde anlık olarak yükselir. Örneğin cpu sıcaklığın boşta 40 derece diyelim. Cpu yüke girdiğinde soğutmada sıkıntı var ise 90 veya daha fazlasını görmesi hemen ile 3-4 saniye arasında değişir. Sorununuzu görmeden çözmek zor. Macunda sıkıntı bile olsa o kadar hızlı ekranın kapanmaması lazım. Dediğim gibi soğutmada bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum ama başka yerde çıkabilir. O şekilde kullanmayın bilen birine gösterin bir incelesin.

wearetheash

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
178
İsim
enes yılmaz
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Oğuzhan Özseyrek
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Sıcaklık yüke girdiğinde anlık olarak yükselir. Örneğin cpu sıcaklığın boşta 40 derece diyelim. Cpu yüke girdiğinde soğutmada sıkıntı var ise 90 veya daha fazlasını görmesi hemen ile 3-4 saniye arasında değişir. Sorununuzu görmeden çözmek zor. Macunda sıkıntı bile olsa o kadar hızlı ekranın kapanmaması lazım. Dediğim gibi soğutmada bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum ama başka yerde çıkabilir. O şekilde kullanmayın bilen birine gösterin bir incelesin.
Aldığım kişiye yazdım. Bana afterburnerdan fan ayarı yaptığını, yapmadan onda da kapandığını söyledi. Böyle bir şey diğer kartlarda olmuyor ve hepsi tak çalıştır yaptığında otomatik olarak sıcaklığa göre dönmüyor mu?

Ayrıca artık ne anakarttan ne de ekran kartından görüntü alamıyorum. Turbo moduna girdiğinde sürekli arkasındaki anahtardan kapattığım için olabilir mi bu ?

Migel

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
78
İsim
Migel
Aldığım kişiye yazdım. Bana afterburnerdan fan ayarı yaptığını, yapmadan onda da kapandığını söyledi. Böyle bir şey diğer kartlarda olmuyor ve hepsi tak çalıştır yaptığında otomatik olarak sıcaklığa göre dönmüyor mu?

Ayrıca artık ne anakarttan ne de ekran kartından görüntü alamıyorum. Turbo moduna girdiğinde sürekli arkasındaki anahtardan kapattığım için olabilir mi bu ?
Eğer sıfır kurulum yaptıysanız otomatik olur dediğiniz gibi. Fakat biostan yada afterburnerdan istediğiniz sıcaklıkta ne kadar dönmesi gerektiğini ayarlayabilirsiniz.

Görüntü alamamanız konusunda bir şey diyemem. Ekran kartı da kendini korumaya ala ala fişi çekmiş olabilir.

pickpocket

Ventus☪
Moderatör
En İyi Cevap
27
Dahası  
Reaksiyon skoru
11,902
İsim
Ventus
İlgilendiği Kategoriler
Teknik Sorunlar
Instagram
www.instagram.com/serhatcanavci
Steam
www.steamcommunity.com/id/serhatcanavcii
Twitter
AvciSerhatCan
Facebook
serhatcanavci
Discord
Ventus#1033
Reddit
VentusTR
Bios "varsayılan ayarlara" getirip kaydederek dene bakalim. Genelde böyle durumlarda ise yarıyordu .

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
991,443
Üyeler
156,774
Son üye
waill
Top Bottom