Neler Yeni

Windows logosu gelince sistem kapanıyor

UnFrGvnG

80+
Nihayet bir sistem topladım diye sevinirken bütün hevesim kursağımda kaldı.
Başlamadan sistem özelliklerim;
İşlemci: i5 2400.
Anakart:
H61 anakartta sahibim, tam modelide.
Foxconn 115xdbp 42M5.
Ekran kartı: Radeon 5450 (yeni kart sipariş verdim)
RAM: 8 GB.

Eski sistemi söktüm, yenisini kasaya taktım, PSU kablolarını taktım, hepsini doğru takmışım aslında ama anakarttan kırmızı ışık çıkıyordu, bir sıkıntı var olduğunu düşünerek, 1-2 saat onunla uğraştım.
Ne yapsam söndüremedim o ışığı, dedim neyse dursun öyle, PC'ye start veriyorum, tepki yok. O kadar deneme sonrası, tornavida ile kısa devre yaptırarak açma yolunu buldum. BIOS'a girdim, önceden yüklediğim Windows 8 flashını taktım, BIOS'tan boot seçeneğinden, hard diski kaldırıp, benim flashı koydum.
Enter deyip çıkıyorum, PC biraz çalışıyor ondan sonra kapanıyor ve 2-3 saniye içerisinde kendi kendine yeniden başlıyor. Ne yapsam giremedim Windows'u yükleme ekranına.
Hiçbir şeye basmasan bıraktım keninde açılsın.
Windows'u onar ve normal başlat olarak 2 seçenek vardı;
Normal olarak başlat dediğimde, Windows'un logosu tam gözükmeye başladığında hop PC kapanıyor, onara bastığımda, bir şeyler yüklüyor, yine kapanıyor, güvenli modda başlat dedim yine kapanıyor.
Muhtemelen arızalı bir anakart aldım.
Elimizden en fazla ne gelebilir, bu sistemi çalıştırabilir miyiz sizce.
Durumuda anlatacağım, eğer kabul ederse iade isteyeceğim.
Ha bu arada, PC restart almıyor, mecbur PSU'dan yapmak zorundayım, Power tuşuna basılı tutmam hiçbir şey değiştirmiyor.
Bir de PC, kabloda takılı dururken, dediğim anakarttan kırmızı ışık yanıyor elektriği kapatana kadar. PC açılınca gitti ama.
5-6 kere de kısa devre ile açmışımdır, satıcıdan test videosu istemiştim, oda bu şekilde açmıştı zaten, ben anlamadım, kısa devre ile çalışma olayınıda yeni öğrendim.
Sistemi PSU'dan kapattıktan sonra da, Power tuşu yine çalışmıyor, kısa devre ile açmak zorundayım.
Çok arada kaldım, yardımcı olur musunuz dostlar, ne yapmam lazım,
moralim çok bozuldu :(
@MuratTheFounderOfGariban

Dahası  
Reaksiyon skoru
78
İsim
Oğuzhan Demir
Power Tuşunun pinlerini doğru takmamış olabilirsiniz. Front Panel pinlerinin fotoğrafını ve kabloları nereye taktığınızı gösterir misiniz? Bilgisayarın kapanma durumunu da bir ihtimal işlemci soğutucusunu tam takamamış olabilirsiniz. Ya da yeniden format atmanız gerekebilir, ki windows gelirken reset atıyorsa bazen hatalı kurulumdan dolayı olabiliyor.

UnFrGvnG

80+
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Power Tuşunun pinlerini doğru takmamış olabilirsiniz. Front Panel pinlerinin fotoğrafını ve kabloları nereye taktığınızı gösterir misiniz? Bilgisayarın kapanma durumunu da bir ihtimal işlemci soğutucusunu tam takamamış olabilirsiniz. Ya da yeniden format atmanız gerekebilir, ki windows gelirken reset atıyorsa bazen hatalı kurulumdan dolayı olabiliyor.
Power tuşunu yeniden çıkarıp taktım, onu takınca zaten hemen kırmızı ışık yanıyor.
İşlemci soğutucusunu ilk başta doğru takamamıştım, biostan bir girip baktım, 90 derece diyordu hemen kapattım, çıkarıp taktığımda 60 dereclere kadar düştü.
Kurlum yapmadım ben, hiç bişe yapmadan,kendi haline bıraktığımda Windowsu normal olarak başlat seçenği geliyor, ona tıklıyorum daha sonra Windows ekranı geliyor, kapanıyor.
Flashımda w8 iso dosyası var, bott seçeneğinden USB mi seçiyorum, enter diyip çıktın sonra biostan kapanıyor hemen sistem.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sistemi açtığımda American Megatren hatası veriyor başlarkende, daha sonra biosa erişim sağlayabiliyorum, orada siatem kapanmıyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
78
İsim
Oğuzhan Demir
Power tuşunu yeniden çıkarıp taktım, onu takınca zaten hemen kırmızı ışık yanıyor.
İşlemci soğutucusunu ilk başta doğru takamamıştım, biostan bir girip baktım, 90 derece diyordu hemen kapattım, çıkarıp taktığımda 60 dereclere kadar düştü.
Kurlum yapmadım ben, hiç bişe yapmadan,kendi haline bıraktığımda Windowsu normal olarak başlat seçenği geliyor, ona tıklıyorum daha sonra Windows ekranı geliyor, kapanıyor.
Flashımda w8 iso dosyası var, bott seçeneğinden USB mi seçiyorum, enter diyip çıktın sonra biostan kapanıyor hemen sistem.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sistemi açtığımda American Megatren hatası veriyor başlarkende, daha sonra biosa erişim sağlayabiliyorum, orada siatem kapanmıyor.
Hocam bir yerde kısa devre olabilme ihtimali de var tabii. Ama mümkünse windows 10 veya 11 yüklü bir flash ile deneyin. American Megatrend hatası dediğiniz tam olarak nedir? Fotoğraf atabilir misiniz?

UnFrGvnG

80+
Hocam bir yerde kısa devre olabilme ihtimali de var tabii. Ama mümkünse windows 10 veya 11 yüklü bir flash ile deneyin. American Megatrend hatası dediğiniz tam olarak nedir? Fotoğraf atabilir misiniz?
1701935270987.png

Aynı şunun gibi.
Benim amacım yüksek sürüm olması değil ki şimdi, Windows kurabilmek sadece, o ekrana gelemeden kapanıyor.

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,860
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Yüksek ihtimalle HDD hasarlı.

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,860
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
Neden ki, çalışan eski sistemden söktüm hdd yi?

Benzer durumu i3 3220'li sistemde yaşadım. RAM ve HDD sorunlu çıkmıştı. Daha sonra BIOS'ü güncellerken sistem kendini kapattı. Anakart da gitti. Yatıyor şimdi sistem.

UnFrGvnG

80+
Benzer durumu i3 3220'li sistemde yaşadım. RAM ve HDD sorunlu çıkmıştı. Daha sonra BIOS'ü güncellerken sistem kendini kapattı. Anakart da gitti. Yatıyor şimdi sistem.
Nasıl çözebiliriz ki hocam sorunu, ram sıfır. Anakart ve işlemci de ikinci el.
Anakartın bir arızası olabilir mi sizce?

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,860
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
Nasıl çözebiliriz ki hocam sorunu, ram sıfır. Anakart ve işlemci de ikinci el.
Anakartın bir arızası olabilir mi sizce?

Anakartta da sorun olması muhtemel. Genelde çipsette sorun oluyor H61'lerde.

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,860
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit