Neler Yeni

BIOS ram ayarını değişince sistemden 3 kısa bip sesi geliyor ve kapanıyor

cevdettt

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
39
İsim
Cevdet AKGÖK
Normalde 16 GB 3600 MHz RAM'ım var. Oyunlarda FPS dustugunu fark edınce bir baktım sıstem 8 GB ve 2100 MHz goruyor. RAM'leri cıkardım taktım, 16 GB geri cıktı. 2100 MHz deydi dedım hemen 3600 yapayım. Sonra Smart acces Memory acayım acıp baslattım PC'yi. 3 kısa bip sesi geliyor kapanıyor. Bir daha 3 kısa bip sesi geliyor kapanıyor sonra Bir daha 3 kısa bip sesi geliyor kapanıyor sonra 1 uzun bip sesi kapanıyor sonra normal 1 kısa(saglıklı baslama sesi) ile başlatıyor ve RAM'ler hala 2100 de. BIOS kaydetmemıs ınternetten baktım 3 kısa bıp anlamı ne diye R AM onbellegı sıkıntılı yazmıslar. Hatta PC'yı ılk actıgımda sıstem SSD kurulu olmasına ragmen PC dırek BIOS'a atıyordu benı. Sonra HDD'yı sısteme takınca açıldı. Acaba BIOS pili mı sıkıntılı anakart mı? Bilgisi olan veya tecrubesı olanlar yardımcı olabilirseniz teşekkür ederim.
Yaptıklarım=
*Biosu son surum yaptım
*Ram slotunu kontrol edıp hava uflettım tozlar cıksın dıye r
*Ramı sılgıyle sıldım guzelce.
*Slotları değiştirdim.
*Başka bios pili taktım.
*Ekran kartı tak çıkar yaptım.
PC son durumda açılıyor her şey yapılabiliyor goruntu falan sıkıntısız fakat 2133 mhz de 3600 yapamıyorum yaptıgımda yukarıda belirttiğim olay dongusu oluyor.3600MHZ olması gereken sebebi nedir ?Hala çözemedim.
ANAKART=gigabyte b550 pro 1.0 revizyon

Son düzenleme:

oktayxkaya

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
701
İsim
Oktay
İlgilendiği Kategoriler
PC ve Telefon
Instagram
https://www.instagram.com/oktyky/
Discord
oktay#3037
Ram modeli ne? Çipleri kalitesiz olabilir veya farklı marka model ram kullanıyoda olabilirsin

cevdettt

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
39
İsim
Cevdet AKGÖK
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

cevdettt

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
39
İsim
Cevdet AKGÖK
işlemci sogutmamı kastedıyosan hydragon d120 var fakat tek fanını kırdıgımdan tıtrıyodu o yuzden 2 fanın bırını cıkardım.1 fanlı calısıyor suan ve sıcaklık pek iyi degıl ama oyle ahım sahım yuksekte degıl ıstersen 5 dk lık prıme 95 test atayım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Gigabyte aorus b550 pro-p 1.0 revizyon mATX

Ekstra şu durumuda belirteyim belki bi alakası vardır ben bilemedim ama.Normalde 1tb hdd kullanıyodum ve yeni bi tane de ssd aldım 1tb sonra bir format attım ve yeni windowsu ssd ye kurdum.daha sonra işte parcaları kasaya dızerken hdd nin sata kablosu koptu eskı anakartımdaki sata kablosunu bu hdd me taktım.HDD olmadan çalıştırayım dedim ve bilgisayar her açmamada sureklı benı biosa atıyodu kapatıyorum açıyorum bios hiç bir şekilde oradan cıkamıyodum sadece ssd ile çalıştırdıgımda sonra hdd taktım direk acıldı halbuki windows ssd ye kurulu niye boyle oldu anlamadım.Var mıdır bunla ilgisi sizce ?

Son düzenleme:

cevdettt

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
39
İsim
Cevdet AKGÖK
galiba bir format atıcam işe yarar mı bilmiyorum bi deniyecegim.

Ogiii

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
31
İsim
Oğulcan
Normalde 16 GB 3600 MHz RAM'ım var. Oyunlarda FPS dustugunu fark edınce bir baktım sıstem 8 GB ve 2100 MHz goruyor. RAM'leri cıkardım taktım, 16 GB geri cıktı. 2100 MHz deydi dedım hemen 3600 yapayım. Sonra Smart acces Memory acayım acıp baslattım PC'yi. 3 kısa bip sesi geliyor kapanıyor. Bir daha 3 kısa bip sesi geliyor kapanıyor sonra Bir daha 3 kısa bip sesi geliyor kapanıyor sonra 1 uzun bip sesi kapanıyor sonra normal 1 kısa(saglıklı baslama sesi) ile başlatıyor ve RAM'ler hala 2100 de. BIOS kaydetmemıs ınternetten baktım 3 kısa bıp anlamı ne diye R AM onbellegı sıkıntılı yazmıslar. Hatta PC'yı ılk actıgımda sıstem SSD kurulu olmasına ragmen PC dırek BIOS'a atıyordu benı. Sonra HDD'yı sısteme takınca açıldı. Acaba BIOS pili mı sıkıntılı anakart mı? Bilgisi olan veya tecrubesı olanlar yardımcı olabilirseniz teşekkür ederim.
Yaptıklarım=
*Biosu son surum yaptım
*Ram slotunu kontrol edıp hava uflettım tozlar cıksın dıye r
*Ramı sılgıyle sıldım guzelce.
*Slotları değiştirdim.
*Başka bios pili taktım.
*Ekran kartı tak çıkar yaptım.
PC son durumda açılıyor her şey yapılabiliyor goruntu falan sıkıntısız fakat 2133 mhz de 3600 yapamıyorum yaptıgımda yukarıda belirttiğim olay dongusu oluyor.3600MHZ olması gereken sebebi nedir ?Hala çözemedim.
ANAKART=gigabyte b550 pro 1.0 revizy
hocam aynı sorun bende var nasıl açtın pc bende siyah ekranda kalıyor bip sesinden sonra

cevdettt

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
39
İsim
Cevdet AKGÖK
hocam aynı sorun bende var nasıl açtın pc bende siyah ekranda kalıyor bip sesinden sonra
Rami yukseltmeye calisirken mi neden olustu sende Ben biostan rami yanlis yukselttigimden oldie duzettim duzeldi

Ogiii

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
31
İsim
Oğulcan
Rami yukseltmeye calisirken mi neden olustu sende Ben biostan rami yanlis yukselttigimden oldie duzettim duzeldi
windows bellek tanımlama yapıyordum kasa yeniden başlamadı bende kapattım açtığımda açılmadı

cevdettt

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
39
İsim
Cevdet AKGÖK
o işlemi yaparken bi hata yapıyosun sorun budur bence daha dikkatli yap

windows bellek tanımlama yapıyordum kasa yeniden başlamadı bende kapattım açtığımda açılmadı
..

Son düzenleme:

cevdettt

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
39
İsim
Cevdet AKGÖK
işte dediğim gibi bende rami biostan ayarlarken yanlış ayarladım 3600 mhz olan rami 2700 de kullanıyodu 3600 yapmak için denedim xmp açmak yeerine overclock yerınden yatıgımdan oldu benım mesela sende artık hangi ayarı yapıyosun bılmıyorum tam.O yaptıgın ayar yanlış oldugundan benım yaşadıgım donguyu yaşıyosun.Ayrıca yaşadgın sey tam benım ki gibi mi o dedıgım döngü?

Top Bottom