Neler Yeni

Oyunlarda "%99" fps anlık olarak düşüyor ve takılmaya sebep oluyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
49
İsim
Mustafa Özdemir
Çok fazla oyun oynamıyorum ama oynadığım oyunlar online oluyor genelde. Normal fps değerim stabil görünüyor fakat %99 fps diye geçen fps değerim çok kısa süreli normal değerlerin inanılmaz altına düşüyor normal fpsim 100 ise %99 fps genelde 75 80 bandı takılıyorken anlık olarak 20-30 veya daha düşük gibi değerlere zıplıyor bu olay 1 saniye sürmüyor bile belki ama oyun keyfini tahmin edeceğiniz üzere yok ediyor çünkü sık sık yaşıyorum bunu. Çok fazla da konu açılmış bununla ilgili fakat çözüm bulan birine denk gelmedim ön usb portu kablosunu sökmeye kadar türlü çözümler önerilmiş.

Denediğim şeyleri sıralayayım vakit kaybını önleyelim.

1.Cmd scannow vs bunların hepsini denedim
2.İşlemci ısınıyor mu acaba diye cbp ve pbo kapatarak işlemciyi 3.6ya düşürerek 55 derece çalıştırdım sonuç aynı.(güç seçeneklerini max kullanım %99 olacak şekilde de denendi).lasso ile smt kapatıp denendi farklı çekirdek kombinasyonları denedim 0,2,4,6,8,10-veya 1-3-5-7-9-11 gibi.
3.Format attım
4.gölgelendirici ön belleği falan sıfırladım
5.Oyun ayarlarını düşürüp denedim çözünürlük olsun ekran kartına yüklenme olsun veya tam tersi ekran kartına hiç yük bindirmeme olsun fpsim 500 olsa dahi o anlık düşüş oluyor 30 a değil ama 300 ise 120 oluyo mesela anlık veya 60 oluyo.
6.Fps sınırlamayı denedim rivaturner dahil her türlü şekilde.(bu baya azaltıyor fakat çözemedi malesef 60 a sınırladıysam 59 olsa fps takılma oluyo bu defa.)
7.Virüs ve diğer şeyler için tarama yaptım
8.Sürücü güncellemeleri tabi ki hepsini yaptım ekran kartı, chipset,ssd,bios,windows.... gibi gibi
9.MMAgent olayını denedim sıkıştırma kapalı veya açık iken aynı.
Aklıma gelenler bunlar şuanlık belki siz cevaplar geldikçe eklerim onu da denedim diye. Yardımcı olmaya çalışan herkese şimdiden çok teşekkürler.
10.Olay süre ölçeri kapalı veya açık aynı..
Sistemim:
R5 3600(stock fan)--2080 super--2x8gb 3200 cl16--kingston m2 a2000--650w psu +80lı falan zalman marka olması lazım..Burdan toplamıştık zaten sistemi de arkadaşlarla. asrock b450 pro4 anakart.

Son düzenleme:

Hanaz

80+ Silver
Ne tür oyunlarda oluyor hocam

+rtx vs açıkmı veya oyun tam ekrandamı ramlerinizde şişmiş olabilir çok neden var

Dahası  
Reaksiyon skoru
49
İsim
Mustafa Özdemir
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ne tür oyunlarda oluyor hocam

+rtx vs açıkmı veya oyun tam ekrandamı ramlerinizde şişmiş olabilir çok neden var
Valorant ve Black Desert oynuyorum genellikle rtx falan yok bunlarda zaten oyun tam ekranken de yapıyor pencereli tam ekranken de yapıyor. Ram olayını bilemiyorum. gerçekten çok fazla nedeni olabilir onu arıyorum :D

flitttermice

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
399
İsim
Eray Yılmaz
Çok fazla oyun oynamıyorum ama oynadığım oyunlar online oluyor genelde. Normal fps değerim stabil görünüyor fakat %99 fps diye geçen fps değerim çok kısa süreli normal değerlerin inanılmaz altına düşüyor normal fpsim 100 ise %99 fps genelde 75 80 bandı takılıyorken anlık olarak 20-30 veya daha düşük gibi değerlere zıplıyor bu olay 1 saniye sürmüyor bile belki ama oyun keyfini tahmin edeceğiniz üzere yok ediyor çünkü sık sık yaşıyorum bunu. Çok fazla da konu açılmış bununla ilgili fakat çözüm bulan birine denk gelmedim ön usb portu kablosunu sökmeye kadar türlü çözümler önerilmiş.

Denediğim şeyleri sıralayayım vakit kaybını önleyelim.

1.Cmd scannow vs bunların hepsini denedim
2.İşlemci ısınıyor mu acaba diye cbp ve pbo kapatarak işlemciyi 3.6ya düşürerek 55 derece çalıştırdım sonuç aynı.
3.Format attım
4.gölgelendirici ön belleği falan sıfırladım
5.Oyun ayarlarını düşürüp denedim çözünürlük olsun ekran kartına yüklenme olsun veya tam tersi ekran kartına hiç yük bindirmeme olsun fpsim 500 olsa dahi o anlık düşüş oluyor 30 a değil ama 300 ise 120 oluyo mesela anlık veya 60 oluyo.
6.Fps sınırlamayı denedim rivaturner dahil her türlü şekilde.(bu baya azaltıyor fakat çözemedi malesef 60 a sınırladıysam 59 olsa fps takılma oluyo bu defa.)
7.Virüs ve diğer şeyler için tarama yaptım
8.Sürücü güncellemeleri tabi ki hepsini yaptım ekran kartı, chipset,ssd,bios,windows.... gibi gibi

Aklıma gelenler bunlar şuanlık belki siz cevaplar geldikçe eklerim onu da denedim diye. Yardımcı olmaya çalışan herkese şimdiden çok teşekkürler.

Sistemim:
R5 3600(stock fan)--2080 super--2x8gb 3200 cl16--kingston m2 a2000--650w psu +80lı falan zalman marka olması lazım..Burdan toplamıştık zaten sistemi de arkadaşlarla. asrock b450 pro4 anakart.
1080p de mi oynuyorsunuz bir tık darboğaz olabilir 3600 ile 2080 super.

Dahası  
Reaksiyon skoru
49
İsim
Mustafa Özdemir
1080p de mi oynuyorsunuz bir tık darboğaz olabilir 3600 ile 2080 super.
Her türlü çözünürlüğü denedim sonuç aynı dsr açıp 4k da yaptım ama genel olarak 2k da oynuyorum monitorum 2k

ByDolph

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Yunus Kocabay
Güç seçeneklerinden max islemci gücünü %99 yap

Dahası  
Reaksiyon skoru
49
İsim
Mustafa Özdemir
Güç seçeneklerinden max islemci gücünü %99 yap
Yukarıda söylemiştim onu da denedim malesef sonuç yok orda da. açıkçası ben de işlemciden şüphe duyuyorum hep ama bilemiyorum da işte sıcaklığı 55 derece iken de oluyor sorun, 4.2ghz 70derecelerde iken de oluyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Bilal-kayaLak
hocam drop gpu ısınmasından olabilir 2080 super bi tık eskimeye başladı ilk alındığından itibaren termal temizlik yapılamışsa yapmak sorunu çözebilir .

Dahası  
Reaksiyon skoru
49
İsim
Mustafa Özdemir
hocam drop gpu ısınmasından olabilir 2080 super bi tık eskimeye başladı ilk alındığından itibaren termal temizlik yapılamışsa yapmak sorunu çözebilir .
Bu doğru olabilir, aldığımdan beri yapmadım fakat ısı değerleri aldığımda 75-76 max idi şuan en yoğun anlarında 79 -80 görüyor 3 5 derece ile drop yapabilir dersen bir el atarım ona.

Dahası  
Reaksiyon skoru
49
İsim
Mustafa Özdemir
Bu copy kullanımı %100 e zıplıyor oyun oynarken de sistem boşta iken de yapıyor bunu ama takılma tam o ana mı denk geliyor tam emin değilim bu zıplamaları neyden dolayı yapıyor olabilir.

Ekler

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    291.9 KB · Hit: 21
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Bilal-kayaLak
hocam 80 çok yüksek bi değer benim tavsiyem bi thermal temizlik yapmak ondan sonra bakmak çünkü sunduğunuz veriler ışğında en mantıklı durum bu
Mesaj otomatik birleştirildi:

psu ve gpu markası nedir

Dahası  
Reaksiyon skoru
49
İsim
Mustafa Özdemir
hocam 80 çok yüksek bi değer benim tavsiyem bi thermal temizlik yapmak ondan sonra bakmak çünkü sunduğunuz veriler ışğında en mantıklı durum bu
Mesaj otomatik birleştirildi:

psu ve gpu markası nedir
R5 3600-Zotac 2080 Super-Corshair vengance rgb 2x8-Zalman 650+80 Bronz-Msı Mag Force 100r-Asrock B450 Pro4-Kingston A2000 500gb

80 derece tam yükte yüksek sayılmıyor benim bildiğim ya ekran kartı için ayrıca dediğim gibi oyun ayarlarını düşürdüğümde zaten sıcaklıklar 30 40 dereceye düşüyor gpu için ve aynı sorun devam ediyor ekran kartı az kullanılıyorken de var yani sorun. Ama yine de temizlik yapacağım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Bilal-kayaLak
R5 3600-Zotac 2080 Super-Corshair vengance rgb 2x8-Zalman 650+80 Bronz-Msı Mag Force 100r-Asrock B450 Pro4-Kingston A2000 500gb

80 derece tam yükte yüksek sayılmıyor benim bildiğim ya ekran kartı için ayrıca dediğim gibi oyun ayarlarını düşürdüğümde zaten sıcaklıklar 30 40 dereceye düşüyor gpu için ve aynı sorun devam ediyor ekran kartı az kullanılıyorken de var yani sorun. Ama yine de temizlik yapacağım.
hocam rami 1x8 halinde deneyin bide belki ramlerden 1 tanesinde sorun vardır. güvenli modda başlatın öyle deneyin. anlık voltaj düşüşü oluyormu kontrol edin.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,061
Üyeler
140,758
Son üye
Montascy
Top Bottom