Neler Yeni

Oyunlarda Çökmeler Yaşıyorum

Arda Dura

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Arda
Selamlar.Bazı oyunlarda girdikten bir süre sonra çökmeler yaşıyorum.Sistem özelliklerim hepsini açacak kapasitede.Isınma sorunu olup olmadığını kontrol ettim.Fakat değerler gayet normal gözüküyordu.Servise götürdüm ama bir sorun olmadığını söylediler.Ekran kartım fabrika çıkışlı overclock edilmiş bir ekran kartı.Msi afterburnerdan underclock ettiğim zaman oyunlara nispeten girebildiğimi farkettim.Demek istediğim artık menü girişinde değil oyun içinde biraz vakit geçirdikten sonra çökmeler almaya başladım.Tüm driverlarım ve windows sürümlerim güncel sorun sizce nerde olabilir?

Sistem özellikleri:
AMD Ryzen 5 5500 3.6GHz 16MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm İşlemci
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS 4800MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI VGA mATX Anakart
GoodRam 8GB IRDM X 3200MHz CL16 DDR4 Kırmızı Single Kit Ram
ASUS Dual GeForce RTX 3050 OC Edition 8GB GDDR6 128 Bit RGB LHR Ekran Kartı
POWER BOOST VK-P1900B 500W Rainbow Tempered Glass Mesh Panel USB 3.0 Mid Tower Kasa
MLD M300 500GB NVME 2280 Gen3x4 M.2 SSD (3300MB Okuma / 3100MB Yazma),

TahinPekmez

80+ Silver
Hata vermeden masa üstüne atıyorsa ram frekans ayarıyla ilgili olabilir.
İkincisi de 3.parti uygulama yazılım arka planda açıksa çakışıyor olabilir.msi afterburner bile bazı oyunlarla çakışıyor. Hepsini tamamen kapatmanı öneririm.
Stabil.olmayan oc ayarı da buna sebep olabilir.
Sen format sırasında her sürücüyü biçimlendirerek temiz bir kurulum yapmanı, ardından anakrt sayfasından driverleri indirmeni tavsiye ederim..sonra windows uptade ve ekran kartı sürücüsü.

Necmer

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
56
İsim
Mert
Kral aynı sorun ben de vardı ramların voltajını yükselttim düzeldi sen önce bi rami değiştir tekrar dene

Arda Dura

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Arda
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kral aynı sorun ben de vardı ramların voltajını yükselttim düzeldi sen önce bi rami değiştir tekrar dene
Ramlerin slotlarını mı değiştireyim hocam
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hata vermeden masa üstüne atıyorsa ram frekans ayarıyla ilgili olabilir.
İkincisi de 3.parti uygulama yazılım arka planda açıksa çakışıyor olabilir.msi afterburner bile bazı oyunlarla çakışıyor. Hepsini tamamen kapatmanı öneririm.
Stabil.olmayan oc ayarı da buna sebep olabilir.
Sen format sırasında her sürücüyü biçimlendirerek temiz bir kurulum yapmanı, ardından anakrt sayfasından driverleri indirmeni tavsiye ederim..sonra windows uptade ve ekran kartı sürücüsü.
Oyun aniden masaüstüne atıyor diyemem oyun bir anda takılıyor ve uyarı mesajı veya yanıt vermiyor hatasını aldıktan sonra oyun tekrar gelmiyor sonrasında mecburen oyunu kapatmak zorunda kalıyorum

İlginç bir şekilde Devil May Cry 5 oynarken bazen 2 saat oyunda hiçbir sorunla karşılaşmazken bazı durumlarda 10 dakika içerisinde çökmeler yaşadım.

Son düzenleme:

Geralt1

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,691
İsim
Barış
İlgilendiği Kategoriler
Oyunlar, ekran kartı, işlemci
BIOS ve MSI afterburner ayarlarını varsayılana döndür. Nvidia ayarını 3D uygulamanın karar vermesine izin ver yap. RAM tek 8 GB varsa yetersiz kalıyordur. 2 tane 8 GB çift kanal yaparsan rahat edersin.

Arda Dura

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Arda
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
BIOS ve MSI afterburner ayarlarını varsayılana döndür. Nvidia ayarını 3D uygulamanın karar vermesine izin ver yap. RAM tek 8 GB varsa yetersiz kalıyordur. 2 tane 8 GB çift kanal yaparsan rahat edersin.
2 tane 8gb ramim var hocam yanlış olmuş orası

Top Bottom