Neler Yeni

pc açılınca 3-5 dakika internet gelmiyor, sadece chromeda internet gidiyor vs.

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Berke
türknet kullanıyorum ve yaşadığım çok fazla sıkıntı var aklıma gelenleri söyleyeyim pc açıldığında internetin gelmesini discordun falan yüklenmesini 4-5dk bekliyorum, bazen youtubeda bişey izlerken tak diye chrome gidiyor ama lolde şampiyon seçim ekranında pick falan atabiliyorum, bazen sadece belli bir site açılmıyor ama siteden kaynaklı olmadığını biliyorum sadece o sekmede yüklenmiyor. ve son olarak problem değil ama niye oluyor nerden kapatabilirim bilmiyorum evde 2 pc var 2. pcden oyun oynanırken ben oyun yüklesem bile diğer pclere ping yaşatmıyor bunun için de oyun yüklemesini sınırlıyor sanırım nasıl kapatabilirim ayarı var mı

eren28tr

80+ Platinum
türknet kullanıyorum ve yaşadığım çok fazla sıkıntı var aklıma gelenleri söyleyeyim pc açıldığında internetin gelmesini discordun falan yüklenmesini 4-5dk bekliyorum, bazen youtubeda bişey izlerken tak diye chrome gidiyor ama lolde şampiyon seçim ekranında pick falan atabiliyorum, bazen sadece belli bir site açılmıyor ama siteden kaynaklı olmadığını biliyorum sadece o sekmede yüklenmiyor. ve son olarak problem değil ama niye oluyor nerden kapatabilirim bilmiyorum evde 2 pc var 2. pcden oyun oynanırken ben oyun yüklesem bile diğer pclere ping yaşatmıyor bunun için de oyun yüklemesini sınırlıyor sanırım nasıl kapatabilirim ayarı var mı
Denetim masasından bilmediğiniz uygulamaları kaldırın ek olarak DNS ayarlarını değiştirin.

eren28tr

80+ Platinum
denetim masasında bilmediğim uygulama yok dns ayarlarını değiştirin derkenneyi kasettin anlamadım
Denetim masasından DNS ayarlarını değiştireceksin hocam bu arada ethernet kablosu ile mi? Yoksa wifi ile mi bağlısın?

13082024

80+
1. İnternet Bağlantı Sorunları:
Modem Yeniden Başlatma: Modeminizi düzenli olarak yeniden başlatmayı deneyin. Bu, bağlantı sorunlarını çözebilir.
Kablolu Bağlantı: Mümkünse, bilgisayarınızı modeme Ethernet kablosu ile bağlayın. Kablolu bağlantı, Wi-Fi'dan daha stabil olabilir.

Modem Güncellemeleri: Modem yazılımınızı güncel tutun. Modem arayüzüne girip güncellemeleri kontrol edebilirsiniz.

2. Tarayıcı Sorunları:
Tarayıcı Önbelleği Temizleme: Chrome'un önbelleğini temizlemeyi deneyin. Ayarlar > Gizlilik ve güvenlik > Tarama verilerini temizle yolunu izleyerek bunu yapabilirsiniz.
Eklentileri Kontrol Etme: Tarayıcınızdaki eklentiler bazen sorun yaratabilir. Eklentileri devre dışı bırakmayı deneyin.

3. Oyun Yükleme ve Ping Sorunu:
QoS Ayarları: Modem arayüzünde "Quality of Service" (QoS) ayarlarını kontrol edin. Bu ayarlar, ağ trafiğini yöneterek belirli cihazlara veya uygulamalara öncelik verebilir. Oyun oynarken yükleme işlemini sınırlamak için bu ayarları düzenleyebilirsiniz.
Ağ Trafiği Yönetimi: Eğer modeminizde "Ağ Trafiği Yönetimi" veya "Bandwidth Control" gibi bir seçenek varsa, bu ayarları kullanarak belirli cihazların bant genişliğini sınırlayabilirsiniz.

4. Diğer Öneriler:
DNS Ayarları: Google DNS veya OpenDNS kullanmayı deneyebilirsiniz. DNS ayarlarını değiştirmek, bazı bağlantı sorunlarını çözebilir:
Google DNS: 8.8.8.8 ve 8.8.4.4
OpenDNS: 208.67.222.222 ve 208.67.220.220
Destek ile İletişim: Eğer sorunlar devam ederse, TürkNet müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek durumu bildirin. Hattınızda bir sorun olup olmadığını kontrol edebilirler.
Bu adımları deneyerek sorunlarınızı çözmeye çalışabilirsiniz. Başka bir sorunuz olursa sormaktan çekinmeyin!

"ethernet kablosu kullanıyorum ayrıca dns olayını biraz daha açabilir misin"

Tabii, DNS (Domain Name System) hakkında daha fazla bilgi vereyim:

DNS Nedir?
DNS, internet üzerindeki alan adlarını (örneğin, www.example.com) IP adreslerine (örneğin, 192.0.2.1) çeviren bir sistemdir. İnternet tarayıcınız bir web sitesine girdiğinizde, DNS bu alan adını ilgili IP adresine dönüştürerek sitenin yüklenmesini sağlar.

Neden DNS Değiştirilir?
Hız:
Bazı DNS sunucuları, diğerlerine göre daha hızlı yanıt verebilir. Bu, web sitelerinin daha hızlı yüklenmesine yardımcı olabilir.

Güvenlik: Bazı özel DNS sunucuları, kötü amaçlı siteleri engelleyerek güvenliğinizi artırabilir.
Erişim: Bazı DNS sunucuları, belirli sitelere erişimi kısıtlayabilir. Alternatif DNS kullanarak bu kısıtlamaları aşabilirsiniz.
Google DNS ve OpenDNS

Google DNS:
Birincil: 8.8.8.8
İkincil: 8.8.4.4

OpenDNS:
Birincil: 208.67.222.222
İkincil: 208.67.220.220

DNS Değiştirme Adımları
Windows için:

Denetim Masası > Ağ ve İnternet > Ağ ve Paylaşım Merkezi > Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştir.
Ethernet bağlantınıza sağ tıklayın ve "Özellikler" seçeneğine tıklayın.
"Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4)" seçeneğini seçin ve "Özellikler" butonuna tıklayın.
"Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan" seçeneğini işaretleyin ve yukarıdaki DNS adreslerinden birini girin.
Değişiklikleri kaydedin ve çıkın.

Modem Üzerinden:
Modem arayüzüne (genellikle 192.168.1.1 veya 192.168.0.1) tarayıcınızdan gidin.
Giriş yaptıktan sonra "Ağ Ayarları" veya "WAN Ayarları" bölümüne gidin.
DNS ayarlarını bulup yukarıdaki DNS adreslerini girin.
Değişiklikleri kaydedin ve modemi yeniden başlatın.

Sonuç:
DNS ayarlarını değiştirerek internet hızınızı artırabilir ve bazı bağlantı sorunlarını çözebilirsiniz. Eğer başka bir sorunuz olursa sormaktan çekinmeyin!

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Berke
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
DNS Değiştirme Adımları
Windows için:

Denetim Masası > Ağ ve İnternet > Ağ ve Paylaşım Merkezi > Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştir.
Ethernet bağlantınıza sağ tıklayın ve "Özellikler" seçeneğine tıklayın.
"Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4)" seçeneğini seçin ve "Özellikler" butonuna tıklayın.
"Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan" seçeneğini işaretleyin ve yukarıdaki DNS adreslerinden birini girin.

Modem Üzerinden:
Modem arayüzüne (genellikle 192.168.1.1 veya 192.168.0.1) tarayıcınızdan gidin.
Giriş yaptıktan sonra "Ağ Ayarları" veya "WAN Ayarları" bölümüne gidin.
DNS ayarlarını bulup yukarıdaki DNS adreslerini girin.
Değişiklikleri kaydedin ve modemi yeniden başlatın.

Sonuç:
DNS ayarlarını değiştirerek internet hızınızı artırabilir ve bazı bağlantı sorunlarını çözebilirsiniz. Eğer başka bir sorunuz olursa sormaktan çekinmeyin!
1723611992868.png

hocam "Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan" seçeneği bende yok yanlış yerde mi arıyorum

13082024

80+
Alıntıyı görüntüle
hocam "Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan" seçeneği bende yok yanlış yerde mi arıyorum
Doğru İlerliyorsunuz.

"Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4)" "Çift Tıklayın"

Google DNS:
Birincil: 8.8.8.8
İkincil: 8.8.4.4

OpenDNS:
Birincil: 208.67.222.222
İkincil: 208.67.220.220

"Eğer işe yaramazsa, her ikisini otomatik konumda bırakınız ve TurkNet müşteri temsilcilerinden yardım alınız. İnternet hattınızda problem olabilme ihtimali var. Siz diğer cihazların etkilenmediğini belirtmişsiniz, fakat kontrol ettirmenizde fayda var. Ayrıca diğer cihazlarda indirme yapmayı denediniz mi? Onlarda da aynı sorun var mı? Varsa, bu durum zaten internet sağlayıcınızla alakalı bir sorun olabilir."

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
982,066
Üyeler
155,352
Son üye
Ercanciftc
Top Bottom