Neler Yeni

PC Açılmama/Kapanmama Sorunu

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Fahreddin Acılar
Herkese merhabalar,

2016 tarihinden beri kullanmakta olduğum masaüstü bilgisayarım 4-5 aydır kapanmama problemi yaratıyor. Bilgisayara kapatma komutu verdiğim zaman görüntü gidiyor ve güç butonu üzerindeki led de sönüyor ancak kasa içerisindeki fanlar ve ledleri, ekran kartının fanı ve üzerindeki led, işlemci soğutucu fanı tam güç çalışmaya başlıyor. Bilgisayara gelen enerjiyi psu üzerinde bulunan tuştan ya da prizden çekmem gerekiyor. Açarken de enerjiyi verir vermez bilgisayar otomatik açılıyor, güç tuşuna basmadan. Dün VR kullanırken bir anda bilgisayar kendini kapattı ve uzun süre açmayı beceremedim. Bu sefer de enerjiyi verdiğim anda fanlar ledler vs çalışıyor ancak güç butonu üzerindeki led çalışmıyor. Tuşa bastığımda tepki alamıyorum. Görüntü alamıyordum. Akşam vakitlerinde tekrar denedim. Bu sefer enerjiyi verdim ve power tuşuna uzun süre basılı tuttum. Fanlar 1-2sn süreyle kapandı ve geri açıldı. Sonra tekrardan tuşa bastım ve bilgisayarım açıldı ama güç butonu üzerindeki led hala çalışmıyordu. Anakart üzerinden o ledin bağlantısını kontrol ettim ancak doğru yerde ve oturmuştu. 4-5 saat ortalama yükte çok zorlamadan kullandım. Sorunun güç kaynağımdan kaynaklandığını düşünüyorum ama anakartımda da problem olma ihtimalinden çekiniyorum. Bunu anlayabilmemin bir yolu var mıdır? Tüm işlerimi bilgisayarımdan yaptığımdan benim için çok büyük önem ve aciliyet gerektiriyor. Yardımlarınızı bekliyorum. Bilgisayarımın özellikleri aşağıdaki gibidir.

Anakart: Gigabyte B250M Gaming 3
Ekran Kartı: Zotac GTX 1070 AMP 8GB
İşlemci: İntel i5 7400 (Stok Soğutuculu)
PSU: Zalman ZM700-LX 700W Power Supply
RAM: 8x2 Corsair Vengeance LPX 2400 MHz CL16

SIR_INDO_SCARF

80+ Silver
Anakart cortlamış gibi duruyor. Eğer chipsette arıza varsa yenisini alın. Ama güç kaynağında ise sorun diye başka PSU ile test edin bence.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Fahreddin Acılar
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Anakart cortlamış gibi duruyor. Eğer chipsette arıza varsa yenisini alın. Ama güç kaynağında ise sorun diye başka PSU ile test edin bence.
Cevabınız için teşekkür ederim. Ben de ondan korkuyorum. Bir arkadaşımdan Thermaltake 750W 80+ Bronze ödünç alıp deneyeceğim bugün ya da yarın. Bu arada bahsetmeyi unutmuşum. İşlemcim istenilen gereksinimleri sağlamamasına rağmen merakımdan win11 kurdum. Win10 kullanırken de aynı problemi yaşıyordum ancak kullanırken kapanma olmamıştı. Etkisi var mıdır bilemiyorum. Peki sistemim için önerdiğiniz sistemi boğmayacak ancak uygun fiyatlı anakart ve psu öneriniz var mıdır?

SIR_INDO_SCARF

80+ Silver
Yani lga 1151 anakart olduğundan bir öneri yapamayacağım ben. Çünkü bilgi alanım değil.

Alvares

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
44
İsim
Gencer Murat Sonlu
Cevabınız için teşekkür ederim. Ben de ondan korkuyorum. Bir arkadaşımdan Thermaltake 750W 80+ Bronze ödünç alıp deneyeceğim bugün ya da yarın. Bu arada bahsetmeyi unutmuşum. İşlemcim istenilen gereksinimleri sağlamamasına rağmen merakımdan win11 kurdum. Win10 kullanırken de aynı problemi yaşıyordum ancak kullanırken kapanma olmamıştı. Etkisi var mıdır bilemiyorum. Peki sistemim için önerdiğiniz sistemi boğmayacak ancak uygun fiyatlı anakart ve psu öneriniz var mıdır?
Merhaba, güncel sistemimde ir kaç gün önce aynı sorunu bende yaşadım. Sanıldığı gibi korkulacak bir durum olmayabilir zira windowsun son güncellemesinden sonra antivirüs programım düzgün çalışmadığı askıda kaldığı için sistem kapatmayı yapamıyordu , programı kaldırım güncelleme öncesi zamana geri yükledim sorun düzeldi.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Fahreddin Acılar
Yani lga 1151 anakart olduğundan bir öneri yapamayacağım ben. Çünkü bilgi alanım değil.
Anladım. Yine de teşekkür ederim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Merhaba, güncel sistemimde ir kaç gün önce aynı sorunu bende yaşadım. Sanıldığı gibi korkulacak bir durum olmayabilir zira windowsun son güncellemesinden sonra antivirüs programım düzgün çalışmadığı askıda kaldığı için sistem kapatmayı yapamıyordu , programı kaldırım güncelleme öncesi zamana geri yükledim sorun düzeldi.
Bugün geri dönüş sağlayacağım ancak sorunum Win10 kullanırken de devam ediyordu. Umarım düzelir.

FyeLowie

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
482
İsim
ali uyar
Anladım. Yine de teşekkür ederim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bugün geri dönüş sağlayacağım ancak sorunum Win10 kullanırken de devam ediyordu. Umarım düzelir.
Minidump paylaşın bakalım sorun ne diye.
C>windows>minidump klasörünün içindekileri seçip zip ile sıkıştır deyin ardından dosya yükleme servisi olan www.dosya.co ya yükleyin linki paylaşın bakalım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Fahreddin Acılar
C>windows>minidump klasörünün içindekileri seçip zip ile sıkıştır deyin ardından dosya yükleme servisi olan www.dosya.co ya yükleyin linki paylaşın bakalım.
Bilgisayarı çalıştırmayı başarabilirsem akşam linki paylaşayım. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Fahreddin Acılar
Tekrardan merhabalar. Bu sefer tek denemede bilgisayarı açmayı başardım. Minidump linkini aşağıya bırakıyorum. İnceleyebilirseniz memnun olurum.

FyeLowie

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
482
İsim
ali uyar
Kısa sorularım oalcak cevaplayın ve ardından aşağıda önerdiğim çözümü uygulayın
1- Driver Güncelleme Programı kullanıyormusunuz ?
2- Windows Orjinal mi ?
BIOS menüsüne girin ve Varsayılan ayarlara sıfırlayın. ardından bilgisayarı yeniden başlatın(test et.)

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Fahreddin Acılar
Kısa sorularım oalcak cevaplayın ve ardından aşağıda önerdiğim çözümü uygulayın
1- Driver Güncelleme Programı kullanıyormusunuz ?
2- Windows Orjinal mi ?
BIOS menüsüne girin ve Varsayılan ayarlara sıfırlayın. ardından bilgisayarı yeniden başlatın(test et.)
1- Driver güncelleme programı kullanmıyorum.
2- Hayır daha önce de bahsettiğim gibi işlemcimin minimum gereksinimleri karşılamamasına rağmen lisanssız windows 11 kurdum.
Bios ayarlarımı sıfırladım.

FyeLowie

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
482
İsim
ali uyar
Bu makaleden yararlanarak ram testi yapın ve sorun Varmı yokmu bize bildirin.
Screenshot_2.png

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,181
Üyeler
140,784
Son üye
zedanka
Top Bottom