Neler Yeni

Çözüldü✓ PC birden donuyor dırrrrr sesi geliyor ve kendi kendine kapanıyor

keremast

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
746
İsim
okr
Arkadaşlar selam artık delirme noktasına geldim. oyun oynarken sistem yüke binince bir zaman sonra donup dırrr diye bir ses gelip kendini kapıyor (hoparlörden geliyor) oyuna girdiğimde 14-15 gb ram tüketimi oluyor, bir ara ondan şüphelendim acaba ram mi yetmiyorda yapıyor diye düşündüm. neden yapar sizce? sistem özellikleri açıklamada yazıyor.

codcubiri

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
582
İsim
Ömür
R5600x ısınan bir işlemci termal macun yenilendinmi ekstradan hava soğutma aldınmı
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ve oyunlarda kaç derece çalışıyor işlemcin

MrCodeX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,160
İsim
Sinan Aba
Arkadaşlar selam artık delirme noktasına geldim. oyun oynarken sistem yüke binince bir zaman sonra donup dırrr diye bir ses gelip kendini kapıyor (hoparlörden geliyor) oyuna girdiğimde 14-15 gb ram tüketimi oluyor, bir ara ondan şüphelendim acaba ram mi yetmiyorda yapıyor diye düşündüm. neden yapar sizce? sistem özellikleri açıklamada yazıyor.
Öncelikle bi virus taraması yap kaspersky,bit defender vs dene. defender boş onunla tarama yapma,
Sistem birleşenlerinin sıcaklıklarını kontrol et,
Bios update yap, xmp kapalı şekilde dene, sam açık ve kapalı şekilde dene,
driver ddu ile sil tekrar kur
occt indir psu testi yap,
pc'ye tek slot ram takıp çalıştır iki slotta da denemen lazım

Sorun halen devam ediyorsa format at ekran kartını başka bir pc dene eğer düzgün çalışıyorsa psu gitmiştir.

oEnesQlf

80+ Silver
Ramin 1 ini çıkartıp dene elinde başka ekran kartı ,psu varsa onla dene

keremast

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
746
İsim
okr
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
R5600x ısınan bir işlemci termal macun yenilendinmi ekstradan hava soğutma aldınmı

hocam üzerinde amd'nin wraith prism soğutucusu var sıcaklıklar 65-70 derece arası (termal macun olarak artcic mx-4 kullandım 7-8 ay önce)

Öncelikle bi virus taraması yap kaspersky,bit defender vs dene. defender boş onunla tarama yapma,
Sistem birleşenlerinin sıcaklıklarını kontrol et,
Bios update yap, xmp kapalı şekilde dene, sam açık ve kapalı şekilde dene,
driver ddu ile sil tekrar kur
occt indir psu testi yap,
pc'ye tek slot ram takıp çalıştır iki slotta da denemen lazım

Sorun halen devam ediyorsa format at ekran kartını başka bir pc dene eğer düzgün çalışıyorsa psu gitmiştir.
sıcaklıklar normal hatta serin bile çalışıyor sistem
bios uptade yapalı çok olmuyor ama yine bir bakayım update gelmiş mi
şimdi occt ile bi kontrol yapacağım bakalım

vaktim çok olmadığından occt ile 3 dakikalık bi ram testi yaptım. oyunda açıkcası o kadar ram tüketiyor, eğer ramde bir sıkıntı olsaydı 3 dakika sürmez kapanırdı gibi. (hata vermedi)

1697284839484.png

cpu hatası veriyor sürekli

Ramin 1 ini çıkartıp dene elinde başka ekran kartı ,psu varsa onla dene
occt de power testinde mavi ekran yedim hocam.

hocam tam görememişim occt power testinde işlemci 88 90 dereceye çıkıyor.

Son düzenleme:

keremast

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
746
İsim
okr

keremast

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
746
İsim
okr
Dahası  
Reaksiyon skoru
53
İsim
Baran Aygül
Ramlerden birisini çıkartıp dene sorunu devam edip etmemesine bakmaksızın 2-3 saat denedikten sonra tekrar tak bunu yaptığında sorun çözülmüyorsa ve sorun ısınma kaynaklı değilse sürücüleri silip yükle bir usb yardımıyla interneti keserek. Eğer 3lü priz kullanıyorsan daha kaliteli akım kormalı bir prize geçip dene. Eğer bu da çözüm olmuyorsa muhtemelen problem donanımsal olabilir psu veya gpu kaynaklıdır.

keremast

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
746
İsim
okr
Ramlerden birisini çıkartıp dene sorunu devam edip etmemesine bakmaksızın 2-3 saat denedikten sonra tekrar tak bunu yaptığında sorun çözülmüyorsa ve sorun ısınma kaynaklı değilse sürücüleri silip yükle bir usb yardımıyla interneti keserek. Eğer 3lü priz kullanıyorsan daha kaliteli akım kormalı bir prize geçip dene. Eğer bu da çözüm olmuyorsa muhtemelen problem donanımsal olabilir psu veya gpu kaynaklıdır.
3lü priz kullanıyorum fakat prize giren kısımda akım koruyucu var. ramlerden bir sorun oldugunu sanmıyorum hocam ama denerim dediğinizi.

Top Bottom