Neler Yeni

Pc reset Atma, kernel power 41 ve WHEA-logger 18 hataları AMD

Nauu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
142
İsim
Burak CAM
Sistemi salı günü topladım temiz bir format ve sürücüleri güncelledim XMP profilini açtım daha sonra yapılması gereken stres testlerini uyguladım ortada bir sorun yoktu hatta foruma konuda açtım işlemci Stok soğutucu sebebiyle biraz sıcak çalışsa da sıkıntı yaratacak bir durum yoktu.
Çarşamba günü sabah saatlerinde sistemde yük yokken normal forumda takılıyordum monitör karardı ve reset attı pc daha sonra akşam saatlerine arka planda cs go açıktı sıcaklıklar falan yine normal alt tab atıp cs ye geçtim tekrar pc takıldı ve reset attı.
olay günlüklerinde aldığım hatalar;
reset 1.png
reset 2.png

perşembe sabahı, memtest yapmamıştım ilk iş onu başlattım 5 saat test etti ramlerde hiç bir sorun yok 0 error daha sonra sistemi başlattığımda bu seferde masa üstünde ekran dondu reset atmak zorunda kaldım
aldığım hata ;
donma hatası.png
daha sonra araştırmaya başladım sorunu yaşayan çok kişi var ve neredeyse herkes sorunun kaynağını farklı şekilde yorumluyor ekran kartından işlemcisine, psu suna evin elektrik tesisatına, XMP profilinin hatalı çalışmasına, işlemcinin otomatik boost özelliğinin hatalı çalışmasına işlemci soğutucusunun vidalarının sert sıkılmasına ve hatta arka planda valorant vanguard çalışmasına kadar gidiyor. Ben sadece en basit yapabileceklerimi işlemci vidalarını biraz gevşetmek ve arka plandaki vanguardı kapattım dünden beri reset sorunu yaşamadım fakat tekrar etmeyeceğinin hiç bir şekilde garantisi yok. AMD forumunda çok kişi yaşamış bu sorunu özellikle gözlemlediğim 5600x, 5900x gibi işlemciler çoğu kişi işlemcilerini iade etmiş işlemci bozuk gibi dönüşler almışlar. Şimdi benim merak ettiğim bu sorunları forumda yaşayan varmı nasıl çözüme kavuşturdular İntel işlemcilerde bu tarz sorun yaşayan varmı yoksa sadece AMD kaynaklı bir sorun muben işlemciyi alalı 1,5 yıl oluyor yeni kullanmaya başladım fakat garantisine çok bir zaman kalmadı ne yapmam gerekiyor bir sürü soru var kafamda.
Sistem;
Anakart: B550 Gaming edge wifi
İşlemci: Ryzen 5600x
Ekran kartı: Sapphire NITRO+ Radeon RX 6600 XT
Ram: Crucial Ballitix 16x2 3200mhz
Ssd: Corsair MP600 1TB force
Psu: Asus ROG-STRIX-750G 750W

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,515
İsim
Emre Zengin
Sistemi salı günü topladım temiz bir format ve sürücüleri güncelledim XMP profilini açtım daha sonra yapılması gereken stres testlerini uyguladım ortada bir sorun yoktu hatta foruma konuda açtım işlemci Stok soğutucu sebebiyle biraz sıcak çalışsa da sıkıntı yaratacak bir durum yoktu.
Çarşamba günü sabah saatlerinde sistemde yük yokken normal forumda takılıyordum monitör karardı ve reset attı pc daha sonra akşam saatlerine arka planda cs go açıktı sıcaklıklar falan yine normal alt tab atıp cs ye geçtim tekrar pc takıldı ve reset attı.
olay günlüklerinde aldığım hatalar;
Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle
perşembe sabahı, memtest yapmamıştım ilk iş onu başlattım 5 saat test etti ramlerde hiç bir sorun yok 0 error daha sonra sistemi başlattığımda bu seferde masa üstünde ekran dondu reset atmak zorunda kaldım
aldığım hata ;
Alıntıyı görüntüle daha sonra araştırmaya başladım sorunu yaşayan çok kişi var ve neredeyse herkes sorunun kaynağını farklı şekilde yorumluyor ekran kartından işlemcisine, psu suna evin elektrik tesisatına, XMP profilinin hatalı çalışmasına, işlemcinin otomatik boost özelliğinin hatalı çalışmasına işlemci soğutucusunun vidalarının sert sıkılmasına ve hatta arka planda valorant vanguard çalışmasına kadar gidiyor. Ben sadece en basit yapabileceklerimi işlemci vidalarını biraz gevşetmek ve arka plandaki vanguardı kapattım dünden beri reset sorunu yaşamadım fakat tekrar etmeyeceğinin hiç bir şekilde garantisi yok. AMD forumunda çok kişi yaşamış bu sorunu özellikle gözlemlediğim 5600x, 5900x gibi işlemciler çoğu kişi işlemcilerini iade etmiş işlemci bozuk gibi dönüşler almışlar. Şimdi benim merak ettiğim bu sorunları forumda yaşayan varmı nasıl çözüme kavuşturdular İntel işlemcilerde bu tarz sorun yaşayan varmı yoksa sadece AMD kaynaklı bir sorun muben işlemciyi alalı 1,5 yıl oluyor yeni kullanmaya başladım fakat garantisine çok bir zaman kalmadı ne yapmam gerekiyor bir sürü soru var kafamda.
Sistem;
Anakart: B550 Gaming edge wifi
İşlemci: Ryzen 5600x
Ekran kartı: Sapphire NITRO+ Radeon RX 6600 XT
Ram: Crucial Ballitix 16x2 3200mhz
Ssd: Corsair MP600 1TB force
Psu: Asus ROG-STRIX-750G 750W
Hocam RAM'lerin yerini değiştirip deneyebilirmisiniz.

• Beğen
Reaksiyonlar: Nauu

Nauu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
142
İsim
Burak CAM
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam RAM'lerin yerini değiştirip deneyebilirmisiniz.
Sürekli reset söz konusu değil hocam aynı gün içinde 2 defe reset attı mesela dün ve bu gün sorun yok reset atarsa yine denerim tabii ki de. Birde ilk sistemi topladığım da 16gb görüyordu ramı yerlerini değiştirdim 32 görmeye başladı anakart kaynaklı olabilir mi acaba

ekran kartından da ıslık sesi geliyor belkide ekran kartı kaynaklı olabilir onuda yeni fark ettim bir konu da onun için açıcam video çektim onu yükleyeyim :)

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,515
İsim
Emre Zengin
Sürekli reset söz konusu değil hocam aynı gün içinde 2 defe reset attı mesela dün ve bu gün sorun yok reset atarsa yine denerim tabii ki de. Birde ilk sistemi topladığım da 16gb görüyordu ramı yerlerini değiştirdim 32 görmeye başladı anakart kaynaklı olabilir mi acaba
BİOS güncel mi?

• Beğen

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,515
İsim
Emre Zengin
güncel ilk olarak sadece psu takıp anakart biosunu güncelledim flash butonla
Ekran kartındaki ıslık sesi Coil Whine olabilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Dediğim gibi siyah ekran kararma ve ardından bilgisayar kendini yeniden başlatırsa direk RAM'lerin yerini değiştirin. RAM'İ ilk taktığınızda yerine oturtamamış olabilirsiniz.

• Beğen

Nauu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
142
İsim
Burak CAM
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ekran kartındaki ıslık sesi Coil Whine olabilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Dediğim gibi siyah ekran kararma ve ardından bilgisayar kendini yeniden başlatırsa direk RAM'lerin yerini değiştirin. RAM'İ ilk taktığınızda yerine oturtamamış olabilirsiniz.
İnşallah o kadar basit bir sorundur. Dün bu hatalar konu başlığında o kadar çok konu okudum ki yabancı forumlarda, sistemi hiç kullanamadan amd den nefret ettim diyebilirim neredeyse :D bakalım tekrarlamaz umarım.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,515
İsim
Emre Zengin
İnşallah o kadar basit bir sorundur. Dün bu hatalar konu başlığında o kadar çok konu okudum ki yabancı forumlarda, sistemi hiç kullanamadan amd den nefret ettim diyebilirim neredeyse :D bakalım tekrarlamaz umarım.
Hocam AMD'de kullananların bazılarında hiç problem yok ama bazılarında gerçekten oluyor. Mesela benim sorunun düzelmesi 8-9 ayımı aldı. AMD'nin en son adam gibi MSİ üstünden yayınladığı 7C52v3D BİOS sürümünden itibaren tüm problemlerim ortadan kalktı. XMP 1 önceden kullanamıyordum, bilgisayar açılırken takılıyordu. Onu 8 ay sonra düzelttiler. :)

• Beğen

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,013
İsim
Hasan
B550 Gaming edge wifi için v19 sürümü yayınlandı sizinki hangisi? Flash bellek yardımıyla biostan M-flash kısmından tekrar güncel biosu yazdırmayı deneyin derim.

• Beğen

Nauu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
142
İsim
Burak CAM
B550 Gaming edge wifi için v19 sürümü yayınlandı sizinki hangisi? Flash bellek yardımıyla biostan M-flash kısmından tekrar güncel biosu yazdırmayı deneyin derim.
v19 yüklü şuan ama sorunu galiba çözdüm 2 saattir pc resetlicekmi diye 2-3 oyun açıyorum arka planda hiç bir sıkıntı olmadı hepsini kapatıp valoyu açtım oyna ya tıkladığım anda pc reset attı büyük ihtimal oyuna gelen son güncellemeyle bir şeyler çakışıyor bir kaç konu daha gördüm aynı şekilde valo reset atırıyor diye .
res 3 valo açtığım gibi.png

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
954,492
Üyeler
150,495
Son üye
muraufzlti
Top Bottom