Neler Yeni

PC temizliği sonrası performans düşmesi

Demirr34_

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
301
İsim
Ömer
sıcaklık değerlerim çok iyi. sıcaklıkla ilgili sorunum yok ama sadece oyun için değil

furmark testi sonucum bu şekilde
Mesaj otomatik birleştirildi:

cyrstal disk mark sonucu da bu şekilde
kanka pc yi kapat güç kablolarını bir sök kasanın içindeki elektriği at sonra besmele çek tak kabloları çalıştır sonra kontrol et ram frekanslarını windows pil modunda mı performansta mı görev yöneticisinden bak ekran kartını bir şey mi zorluyor aklıma bunlar geldi

Eren Kurtuluş

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
455
İsim
Eren Kurtuluş
furmark testi sonucum bu şekilde

cyrstal disk mark sonucu da bu şekilde
Donanımsal bir problemden ziyade bios ayarları ile işiniz olduğunu düşünüyorum. Parça çıkarıp takınca biosunuz sıfırlandı. XMP'yi daha önceden açtıysanız kapanmıştır. Görev yöneticisinden ram hızınızı kontrol ederek anlayabilirsiniz diye düşünüyorum. Ramdan başka bir sorun aklıma gelmiyor.

guhaze

80+
arkadaşlar bios sıfırlanmamıştı. ben yine de tekrar bios a girip default ayarlara aldım az önce. sonra tekrar bios a girip xmp açtım. yine değişen bir şey olmadı. yine oldukça yavaş kalıyor pc eskisine göre. masaüstünde bile yavaş.

Eren Kurtuluş

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
455
İsim
Eren Kurtuluş
arkadaşlar bios sıfırlanmamıştı. ben yine de tekrar bios a girip default ayarlara aldım az önce. sonra tekrar bios a girip xmp açtım. yine değişen bir şey olmadı. yine oldukça yavaş kalıyor pc eskisine göre. masaüstünde bile yavaş.
Anladım. Böyle bir sorun ile daha önce hiç karşılaşmamıştım. Bütün ayarlar normalse, farkında olmadan montaj sırasında zarar vermiş olabilirsiniz. Farklı bir şey aklıma gelmiyor maalesef.

guhaze

80+
windows 11 format usb si oluşturuyorum. inşallah zarar vermemişimdir.

guhaze

80+
Format atarken bile aşırı yavaşti PC. Bir işe yaramadı. Sorun devam ediyor maalesef

Farway

80+ Silver
süpürge ile hava tuttum boya fırçasıylada tozları uçurdum bişey de yapmadım he
Helal olsun şimdi o fırçadan düşen kılı bul

Bir de işlemci pini yamultmadığına eminmisin

guhaze

80+
Helal olsun şimdi o fırçadan düşen kılı bul

Bir de işlemci pini yamultmadığına eminmisin
İşlemci intel olduğu için pinler anakartin üzerinde. Çok düşük bir ihtimal de olsa anakarttaki pinlerden birisi yamulmus olabilir. Pin yamuk olmuş olsa ama PC açılır mı ki?

Farway

80+ Silver
İşlemci intel olduğu için pinler anakartin üzerinde. Çok düşük bir ihtimal de olsa anakarttaki pinlerden birisi yamulmus olabilir. Pin yamuk olmuş olsa ama PC açılır mı ki?
Açılır mesela benim eski pc'de 1 pin yamuktu 1 ram slotunu görmüyordu 16 Gb ram takıktı ama 8 kullanılabilir gösteriyordu. Her bir pinin ayrı 1 görevi var hangisi olduğuna bağlı olarak açılmayabilirdi de ama böyle bir durum da yaşayabilirsin. Onun dışında istersen tek tek tüm parçalarını test et ve referans değerleriyle karşılaştır örneğin işlemcini Cinebench R23'e sok skorun diğerki skorlarla 3 aşşağı 5 yukarı aynı olur eğer değilse sorun işlemcide ya da ekran kartına furmark testi yap senin kart 82 FPS verirken Ahmetin kart 98 veriyorsa kartta sorun vardır ama Ahmetinki 83 veriyordur o zaman normaldir tabi işlemci gibi değişkenlerde var falan filan onu en iyi 2k gibi 4k gibi yüksek çözünürlükte anlarsın. Bu şekilde yani dostum bir çözümde bu olur senin için. Temizlikte nereyi bozabilirsin diye düşünüyorum en yüksek ihtimal Ram ve işlemciye veriyorum bu arada ilk 2 sine bak.

guhaze

80+
Açılır mesela benim eski pc'de 1 pin yamuktu 1 ram slotunu görmüyordu 16 Gb ram takıktı ama 8 kullanılabilir gösteriyordu. Her bir pinin ayrı 1 görevi var hangisi olduğuna bağlı olarak açılmayabilirdi de ama böyle bir durum da yaşayabilirsin. Onun dışında istersen tek tek tüm parçalarını test et ve referans değerleriyle karşılaştır örneğin işlemcini Cinebench R23'e sok skorun diğerki skorlarla 3 aşşağı 5 yukarı aynı olur eğer değilse sorun işlemcide ya da ekran kartına furmark testi yap senin kart 82 FPS verirken Ahmetin kart 98 veriyorsa kartta sorun vardır ama Ahmetinki 83 veriyordur o zaman normaldir tabi işlemci gibi değişkenlerde var falan filan onu en iyi 2k gibi 4k gibi yüksek çözünürlükte anlarsın. Bu şekilde yani dostum bir çözümde bu olur senin için. Temizlikte nereyi bozabilirsin diye düşünüyorum en yüksek ihtimal Ram ve işlemciye veriyorum bu arada ilk 2 sine bak.
hocam işemcinin yuvasındaki pinler hasar görmüş mü sizce görsele bakar mısınız ? soldaki pinlerde anormallik var gibi. sanırım zarar verdim ve ondan dolayı bu sorunu yaşıyorum.

Ekler

• asus prime b460m-k işlemci yuvası.jpeg
    asus prime b460m-k işlemci yuvası.jpeg
    309.6 KB · Hit: 29

Farway

80+ Silver
hocam işemcinin yuvasındaki pinler hasar görmüş mü sizce görsele bakar mısınız ? soldaki pinlerde anormallik var gibi. sanırım zarar verdim ve ondan dolayı bu sorunu yaşıyorum.
Dostum fotoğrafın kalitesi çok düşük pinler hiç belli olmuyor. Solda 2 nokta gibi ve sağda da 1 nokta gibi birşeyler var, varsa telefonunda mikro kamerayla çekermisin daha yakından orayı

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
996,625
Üyeler
157,726
Son üye
35gheddo
Top Bottom