Neler Yeni

Çözüldü✓ PC Topluyorum (50K Civarı) Görüş ve Öneri [Sonunda Parçalar Hazır]

Dahası  
Reaksiyon skoru
84
İsim
Walter White
işlemci overclock olmuyor o zaman K veya KF de almanın gereği yok ki 12700 alsan yeter ama bir de şöyle düşün dediğin anakart 4K ve b660 ben olsam vermezdim.
ekran kartını zannetmiyorum dolar tırmanışta.
rm850x 2021 tier 1 onu baştan söyleyeyim alabileceğin en iyi psulardan biri.
kasayı non-RGB modeli 2300TL alıp PWM fan eklemesi kendinde yapabilirsin.
msi stand çok şık cidden dibe kadar indirebiliyorsun 90 derece her iki yöne dönebiliyor ama panel kontrol kısmında çok kötü asus xg279aqz veya gigabyte g27q alabilirsin.
hocam üst mesajda da ss atmıştım anakart için epeyden ( https://www.epey.com/anakart/msi-pro-b660m-a-wifi-ddr4.html ) Burda neden hem işlemci için oc desteği hem de ram için 4800MHz oc gözüküyor ona anlam veremedim açıkçası. Benim dediğim anakart 3143,5TL şuan amazon germany satıcısı (https://www.amazon.com.tr/dp/B09NTP...epey-21&th=1&psc=1&_encoding=UTF8&aff_sub4=10) anakartı özellikle soruyorum hocam çünkü baya fiyat farkı yaratıyor attığın z690 plus nerdeyse 6k şuanda.

somoncum

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,917
İsim
Enver Eryalçın
hocam üst mesajda da ss atmıştım anakart için epeyden ( https://www.epey.com/anakart/msi-pro-b660m-a-wifi-ddr4.html ) Burda neden hem işlemci için oc desteği hem de ram için 4800MHz oc gözüküyor ona anlam veremedim açıkçası. Benim dediğim anakart 3143,5TL şuan amazon germany satıcısı (https://www.amazon.com.tr/dp/B09NTP...epey-21&th=1&psc=1&_encoding=UTF8&aff_sub4=10) anakartı özellikle soruyorum hocam çünkü baya fiyat farkı yaratıyor attığın z690 plus nerdeyse 6k şuanda.
sadece ram frekansını arttırabiliyorsun b660 lar da 13000 serisinin k versiyonları sadece z serisi anakartlar ile işlemciye overclock yapabilirsin.

Dahası  
Reaksiyon skoru
84
İsim
Walter White
sadece ram frekansını arttırabiliyorsun b660 lar da 13000 serisinin k versiyonları sadece z serisi anakartlar ile işlemciye overclock yapabilirsin.
şimdi ram hızını oc yaptık diyelim, işlemci için 12700kf normal frekansı 3,6 GHz, arttırılmış frekansı yani turbo hızı da 5GHz. İşlemciye oc yapmadan 3,6 GHz temel hızında kullansam sistem gerektiğinde 5 GHz hızına turbo özelliği sayesinde çıkamıyor mu yani anakart b660 serisi diye?

Dahası  
Reaksiyon skoru
84
İsim
Walter White

MYSTIC

80+ Silver
işlemci overclock olmuyor o zaman K veya KF de almanın gereği yok ki 12700 alsan yeter ama bir de şöyle düşün dediğin anakart 4K ve b660 ben olsam vermezdim.
ekran kartını zannetmiyorum dolar tırmanışta.
rm850x 2021 tier 1 onu baştan söyleyeyim alabileceğin en iyi psulardan biri.
kasayı non-RGB modeli 2300TL alıp PWM fan eklemesi kendinde yapabilirsin.
msi stand çok şık cidden dibe kadar indirebiliyorsun 90 derece her iki yöne dönebiliyor ama panel kontrol kısmında çok kötü asus xg279aqz veya gigabyte g27q alabilirsin.
B660 anakartlarin bazılarında işlemci oc oluyor?PC hocası videosunda duymuştum.Epey sitesine girince de OC desteğine "Var" işaretlemiş.

Dahası  
Reaksiyon skoru
84
İsim
Walter White
B660 anakartlarin bazılarında işlemci oc oluyor?PC hocası videosunda duymuştum.Epey sitesine girince de OC desteğine "Var" işaretlemiş.
Aynen epey'in sitesinde de destek gözüktüğü için sormak istedim.

Dahası  
Reaksiyon skoru
84
İsim
Walter White

alpegetoptas06

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
584
İsim
Alp Ege Toptaş
Selamlar arkadaşlar, yaklaşık 6 senedir laptop kullanıyorum ve uzun yıllar gidecek bir masaüstü pc topluyorum (monitör dahil). Bütçe 50K'yı aşmamaya çalışıyorum ama duruma göre değişebilir.

Pc; yapay zeka, oyun, render, adobe tasarım vs. için kullanılacak.

Pc parçalarını indirim takip ederek dip fiyatlardan almaya çalışıyorum.

Sorularım:

1)
Pc parçaları uyumlu mu ve ekstra kablo vs. almam gerekli mi?
2) OC; ram, ekran kartı ve cpu için yapılmalı mı? (Hiç bilmeyen birisi için zor mu? Daha önce hiç oc yapmadım)
3) 2K monitörde darboğaz olur mu?

Seçtiğim parçalar:

İşlemci: Intel Core i7-12700KF veya 12700K hangisi indirime girerse (İşlemci fiyatları da artışta ryzen yeni işlemciler çıkınca intel fiyatlarını etkiler mi bilemedim, 7,5-8K olan işlemci şuan 8,4k civarı olmuş)

Ekran Kartı: GeForce RTX 3080 Ti (RTX 4000 serisi gelicek fiyatlar nasıl olur bilemedim 3080 Ti'lar da indirime girebilir bence)

SSD(alındı): WD Black SN850 NVMe SSD (1 TB) aldım amazondan 1800TL'yken.

RAM(öneri): Ram henüz seçmedim, DDR4 minimum 3600 MHz Cl 16 32GB (2*16 ya da 4*8GB da olabilir) istiyorum (RGB tercihim) ama OC ile bu seviyede çalışabilecek 3200 MHz CL16 vs. de olabilir. (çok zor bir işlem değilse oc deneyebilirim)

Anakart(öneri): F/P olarak bu anakartı buldum (MSI PRO B660M-A WIFI DDR4). Wifi'lı olması tercihim ethernet kullanacağım muhtemelen ama wifi kullanma durumum da olabilir, sonradan takılan wifi dongle tarzı şeylerin çekim kapasitesi çok iyi olmuyormuş sanırım.

PSU(öneri): Corsair RM850 düşünüyodum ama bunun da fiyatlar artışa geçmiş. 3 model arasında kaldım 1) MSI MPG A850GF 850W 80+ Gold 2) Silverstone DA850 850W 80+ GOLD 3) NZXT 850W C850 80+ Gold. Sizce hangisi veya başka bir öneriniz var mı 2-2,5K arası?

Sıvı Soğutucu(öneri): Arctic ACFRE00100A Liquid Freezer II 360 RGB almayı düşünüyodum ama şuanlık stok yok gelirse alırım muhtemelen. (2-2,5K arası birşeydi). F/P 360 mm RGB tercihim. Max 2-2,7K arası olabilir.

Kasa(öneri): Cooler Master MasterBox TD500 almayı düşünüyorum baya beğendiğim bir kasa ama bunlar da olabilir. ( 1) https://www.vatanbilgisayar.com/cougar-panzer-1x120mm-fanli-midt-atx-usb3-0-gaming-kasa.html?) 2) https://www.vatanbilgisayar.com/coo...rgb-fanli-mesh-panel-midt-atx-siyah-kasa.html 3) https://www.vatanbilgisayar.com/asu...anli-temperli-cam-midt-atx-oyuncu-kasasi.html )Mesh kasa ve üst kısmı 360 mm sıvı soğutucu destekli tercihim. Max. 2-3k arası olabilir.

Monitör: MSI Optix MAG274QRF en istediğim f/p 2 k ips 144+ Hz monitör buydu 4700 civarı fiyatları görmüştü, zamanında keşke alsaydım şuan pişmanım absürt bir şekilde uçmuş fiyatı. Ara ara düşer mi tekrar eski fiyatlarına bilemiyorum artık, Alternatifim de bu monitör şuanlık (Asus TUF Gaming VG27AQ1A). Ama bu monitörün fiyatı da baya tepelerde monitör işini nasıl yaparım bilemiyorum artık.

Görüş ve önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
Azıcık farklılık ve 1-2k bütçe artışı ile DDR 5 toplamanız tavsiye ederim. Adobe gibi programlarda, oyun oynarsanız oyunlarda performansınız feci bir şekilde artar. Hem de ileriye dönük bir sistem olur bu bütçeye çıkıp ddr5 almamak ilerleyen vadede pişman ettirebilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Attığım modelde (MSI Pro B660M-A WiFi DDR4) 12700kf oc oluyor mu yani? veya turbo hızıyla sistem gerektiğinde 5GHz frekansa çıkabiliyor mu?
Bence hiç OC yapmayın. Turbo hızına her türlü çıkabilir onunla ilgili bir kısıtlama olmaz hiçbir zaman.

Dahası  
Reaksiyon skoru
84
İsim
Walter White
Azıcık farklılık ve 1-2k bütçe artışı ile DDR 5 toplamanız tavsiye ederim. Adobe gibi programlarda, oyun oynarsanız oyunlarda performansınız feci bir şekilde artar. Hem de ileriye dönük bir sistem olur bu bütçeye çıkıp ddr5 almamak ilerleyen vadede pişman ettirebilir.
Youtube performans testlerinde ddr5 için ddr4'e göre öyle aşırı bir fark gözükmüyordu hocam, fiyatlar da sürekli artışta DDR4 haliyle bile 50K'yı aşacak gibi duruyor, ama fiyatlarına bakacağım, yine de aklımda bulunsun eyvallah.

alpegetoptas06

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
584
İsim
Alp Ege Toptaş
Youtube performans testlerinde ddr5 için ddr4'e göre öyle aşırı bir fark gözükmüyordu hocam, fiyatlar da sürekli artışta DDR4 haliyle bile 50K'yı aşacak gibi duruyor, ama fiyatlarına bakacağım, yine de aklımda bulunsun eyvallah.
Bazı oyunlarda 10 FPS'nin üzerinde fark edebiliyor ilerleyen yıllarda bu fark açılabilir. Rica ederim.

Top Bottom