Neler Yeni

Çözüldü✓ PHILIPS 242E1GAJ Siyahlar çok kötü, normal mi?

icarus33

80+
Selamlar, 3 4 hafta önce amazon'dan hem iş bilgisayarını bağlamak, hem de sonrasında alacağım masaüstü sistemde kullanmak üzere AOC 24G2U monitör almıştım. Sonrasında MD3 Sisteme denk geldim ve satın aldım. Sistemden çok memnunum, ancak AOC monitörü de çok beğendiğim için sistemle gelen Philips 242e1gaj monitörü hiç açmadan satışa koymuştum. Bugün Aoc'u iade edip, Philips'i kullanayım dedim. Kutusunu açıp kurdum ancak üründe siyahlar çok kötü. Üründe siyah yokmuş da gri varmış gibi. Kullandığım monitörden sonra görüntü kalitesi çok kötü geldi bana.

Karşılaştırdığım ürünün IPS olduğunun farkındayım ancak merak ettiğim şey şu, bu üründeki görüntü normal mi? yoksa bana gelen ürünün renklerinde mi bir problem var. iki monitörün ayarlarını da fabrika ayarlarına çevirdim. Eğer bu ürün VA olduğu için böyle, sana gelen Philips'de teknik bir problem yok derseniz, bu şekilde satıp, AOC'dan devam edeceğim. Eğer problem varsa satacağım kişi de sorun yaşamasın diye İtopya ile iletişime geçeceğim.

İnternette insanların Philips 242e1gaj'ın renkleri için hep olumlu şeyler söylediğini okudum. Aklımı karıştıran bu oldu. Bu konuda bilgisi, tecrübesi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum. Teşekkürler.

Forza Horizon 5 giriş ekranında çekilmiş video

Ekler

• IMG_2265.jpeg
    IMG_2265.jpeg
    2.1 MB · Hit: 101
  • IMG_2266.jpeg
    IMG_2266.jpeg
    1.7 MB · Hit: 98
  • IMG_2267.jpeg
    IMG_2267.jpeg
    2.3 MB · Hit: 76
  • IMG_2268.jpeg
    IMG_2268.jpeg
    1.6 MB · Hit: 78
  • IMG_2270.jpeg
    IMG_2270.jpeg
    2.2 MB · Hit: 100

Blackberg

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
58
İsim
Berkay Küçük
Nvidia çözünürlük ayarlarından dikkatli bak. Hd modda olabilir çözünürlükte onu normal pc moduna al.

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,013
İsim
Hasan
Değişim yapıp sahibindende uygun bir fiyata satın. 24g2u varken esamesi okunmaz.

pickpocket

Ventus☪
Moderatör
En İyi Cevap
27
Dahası  
Reaksiyon skoru
11,873
İsim
Ventus
İlgilendiği Kategoriler
Teknik Sorunlar
Instagram
www.instagram.com/serhatcanavci
Steam
www.steamcommunity.com/id/serhatcanavcii
Facebook
serhatcanavci
Twitter
AvciSerhatCan
Discord
Ventus#1033
Reddit
VentusTR

icarus33

80+
Nvidia çözünürlük ayarlarından dikkatli bak. Hd modda olabilir çözünürlükte onu normal pc moduna al.
Hocam dediğiniz gibi çıktı, pc olarak seçtim. Tekrar kabul edilebilir seviyeye geldi, teşekkür ederim. Hala görev çubuğu ve pencere arka planlarında doygun bir siyah olmasa da, ilk haline göre çok çok iyi durumda.
nvidiaAyari.jpeg

Değişim yapıp sahibindende uygun bir fiyata satın. 24g2u varken esamesi okunmaz.
Kesinlikle. Ek olarak, bu gönderide attığım fotoğrafa bakabilir misiniz? Bu hali yine de değişim gerektirir mi?

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
@icarus33,
Asla normal değil, hem neden sıfır parlaklık yaptınız? 24G2U'nun siyahlarını tokatlaması gerek 242E1GAJ'nin. Arada 2500:1 gibi dehşet bir kontrast farkı var. VA paneller çok daha belirgin ve kaliteli siyahlara, beyazlara ve yeşillere sahiptirler. Monitörün sürücülerini kurun, buradan ulaşabilirsiniz. Yazılım ve sürücüler kısmından dili İngilizce seçip Windows 10 sürücüsünü indirin. Daha sonra inen RAR'ı dosya konumuna çıkartın. Ardından Windows'tan aygıt yöneticisine gelin. Monitörler sekmesi altından monitörü seçin, "PnP Monitör" yazacaktır büyük ihtimalle. Sağ tıklayın, sürücüyü güncelleştir deyin. Bilgisayarımdaki sürücülere göz at deyip indirdiğimiz dosyayı seçin. İleri deyip kurulumu tamamlayın. PnP Monitör yazısı gidip model adı gelecektir, monitörün optimum renk profilini ayarlıyor. Daha sonradan sistemi yeniden başlatın.

Kişisel tavsiyem ise şu yönde olacaktır:
  • OSD ayarlarından varsayılan fabrika ayarlarına geri dönün. Gamma ayarını 2.6 yapın, diğer ayarları varsayılan hâlinde bırakın. Kezâ Philips en yüksek parlaklığa en uygun ayarları ayarlamış zaten. Karışmanızı önermem. SmartRespose en hızlı olsun. MPRT kapalı olsun, FreeSync - Adaptive Sync'i açın. Daha iyi renkler elde edeceksinizdir. 2.6 fazla yoğun ve canlı gelirse 2.4'e düşürebilirsiniz.

pickpocket

Ventus☪
Moderatör
En İyi Cevap
27
Dahası  
Reaksiyon skoru
11,873
İsim
Ventus
İlgilendiği Kategoriler
Teknik Sorunlar
Instagram
www.instagram.com/serhatcanavci
Steam
www.steamcommunity.com/id/serhatcanavcii
Facebook
serhatcanavci
Twitter
AvciSerhatCan
Discord
Ventus#1033
Reddit
VentusTR
@icarus33,
Asla normal değil. 24G2U'nun siyahlarını tokatlaması gerek 242E1GAJ'nin. Arada 2500:1 gibi dehşet bir kontrast farkı var. VA paneller çok daha belirgin ve kaliteli siyahlara, beyazlara ve yeşillere sahiptirler. Monitörün sürücülerini kurun, buradan ulaşabilirsiniz. Yazılım ve sürücüler kısmından dili İngilizce seçip Windows 10 sürücüsünü indirin. Daha sonra inen RAR'ı dosya konumuna çıkartın. Ardından Windows'tan aygıt yöneticisine gelin. Monitörler sekmesi altından monitörü seçin, "PnP Monitör" yazacaktır büyük ihtimalle. Sağ tıklayın, sürücüyü güncelleştir deyin. Bilgisayarımdaki sürücülere göz at deyip indirdiğimiz dosyayı seçin. İleri deyip kurulumu tamamlayın. PnP Monitör yazısı gidip model adı gelecektir, monitörün optimum renk profilini ayarlıyor. Daha sonradan sistemi yeniden başlatın.

• OSD ayarlarından varsayılan fabrika ayarlarına geri dönün. Gamma ayarını 2.6 yapın, diğer ayarları varsayılan hâlinde bırakın. Kezâ Philips en yüksek parlaklığa en uygun ayarları ayarlamış zaten. Karışmanızı önermem. SmartRespose en hızlı olsun. MPRT kapalı olsun, FreeSync - Adaptive Sync'i açın. Daha iyi renkler elde edeceksinizdir. 2.6 fazla yoğun ve canlı gelirse 2.4'e düşürebilirsiniz.
Adaptivesync veya Freesync nasıl açıyoruz bunda
Ayrıca söylediğin sürücüyü indirdim. PNP monitör yazıyor harici olarak sürücü klasörünü seçip güncelle dedim. Aygıt güncel diyor ve hala PNP monitör yazıyor.

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,013
İsim
Hasan
Hocam dediğiniz gibi çıktı, pc olarak seçtim. Tekrar kabul edilebilir seviyeye geldi, teşekkür ederim. Hala görev çubuğu ve pencere arka planlarında doygun bir siyah olmasa da, ilk haline göre çok çok iyi durumda. Alıntıyı görüntüle

Kesinlikle. Ek olarak, bu gönderide attığım fotoğrafa bakabilir misiniz? Bu hali yine de değişim gerektirir mi?
Bu haliyle normal görünüyor hocam. Değişeme girecek bir durumu yok . Oyun oynuyorsanız kesinlikle 24g2u kalsın Va panel kadar ghosting sorunu olmaz ama yok oyun oynamıyorum film/dizi izleyeceğim sadece diyorsanız o zaman kalabilir. Tabi bence 24g2u yu 2500 altına aldıysanız iade etmeyin kalsın.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Freesync nasıl açıyoruz bunda
OSD üzerinde bulunmuyor bildiğim kadarıyla. MPRT kapalı iken ekran kartının denetim masasından sizin açıp kapatmanız gerek.

Ayrıca söylediğin sürücüyü indirdim. PNP monitör yazıyor harici olarak sürücü klasörünü seçip güncelle dedim. Aygıt güncel diyor ve hala PNP monitör yazıyor.
İşlemleri doğru yaptıysanız bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra ismin değişmesi gerek. Renk profilinin yüklenip yüklenmediğini görmek için Windows'tan "Renk Yönetimi" menüsünü açabilirsiniz. ICC profilleri adı altında gözükecektir şayet yüklediyseniz. Benim monitörüm de Asus VP249QGR, ben de kendi sürücümü kurdum. Gördüğünüz üzere gözüküyor, varsayılan olarak ayarlanmalı.
1641998024897.png

icarus33

80+
hocam teşekkür ederim.
@icarus33,
Asla normal değil, hem neden sıfır parlaklık yaptınız? 24G2U'nun siyahlarını tokatlaması gerek 242E1GAJ'nin. Arada 2500:1 gibi dehşet bir kontrast farkı var. VA paneller çok daha belirgin ve kaliteli siyahlara, beyazlara ve yeşillere sahiptirler. Monitörün sürücülerini kurun, buradan ulaşabilirsiniz. Yazılım ve sürücüler kısmından dili İngilizce seçip Windows 10 sürücüsünü indirin. Daha sonra inen RAR'ı dosya konumuna çıkartın. Ardından Windows'tan aygıt yöneticisine gelin. Monitörler sekmesi altından monitörü seçin, "PnP Monitör" yazacaktır büyük ihtimalle. Sağ tıklayın, sürücüyü güncelleştir deyin. Bilgisayarımdaki sürücülere göz at deyip indirdiğimiz dosyayı seçin. İleri deyip kurulumu tamamlayın. PnP Monitör yazısı gidip model adı gelecektir, monitörün optimum renk profilini ayarlıyor. Daha sonradan sistemi yeniden başlatın.

Hocam ayrıntılar için teşekkür ederim. Sıfır parlaklıkta daha net olur diye düşünmüştüm. Monitörün sürücüsünü kurdum, ancak @pickpocket 'de olduğu gibi bende de hala genel PnP monitör olarak görünüyor. Renk yönetiminde de monitörün adı yazmıyor. Ek olarak ayarları da sıfırlayıp gamma değerini 2.6 yaptım. Son halini de ekliyorum.

Ekler

• surucuVeGammaAyari.jpeg
    surucuVeGammaAyari.jpeg
    2.2 MB · Hit: 27

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Bende de hala genel PnP monitör olarak görünüyor.
Pek takılmaya gerek yok, yukarıda bahsettiğim renk yönetimi kısmında gözüküyor başarılı olmuştur.

Ek olarak ayarları da sıfırlayıp gamma değerini 2.6 yaptım.
Nasıl? Fark etmiştir umarım. Oldukça güzel bir monitör elinizdeki, renk gamutları şahanedir. Gerçek 8 bit, parlaklık ve kontrast değerleri oldukça iyi. 24G2U'dan eksik bir yanı yok, bana sorarsanız daha iyi. Siyahların ve yeşillerin keskinliğine oldukça önem veririm ben, 242E1GAJ çok daha başarılı bu konudan. Tepkime süresi olarak ise sınıfta kalıyor maalesef. Ghosting fazla, black smearing çoğu VA panelde olduğu gibi bu modelde de var. Benim gibi yalnızca hikayeli oyunlar oynayan biriyseniz zerre etki etmez ama rekabetçi oyunlar oynuyorsanız oldukça rahatsız edecektir.

icarus33

80+
Bu haliyle normal görünüyor hocam. Değişeme girecek bir durumu yok . Oyun oynuyorsanız kesinlikle 24g2u kalsın Va panel kadar ghosting sorunu olmaz ama yok oyun oynamıyorum film/dizi izleyeceğim sadece diyorsanız o zaman kalabilir. Tabi bence 24g2u yu 2500 altına aldıysanız iade etmeyin kalsın.
Bana da normal geldi hocam, sık olmasa da oyun oynuyorum, gönlüm şimdilik 24g2u'dan yana, yardımın için teşekkür ederim.
Pek takılmaya gerek yok, yukarıda bahsettiğim renk yönetimi kısmında gözüküyor başarılı olmuştur.

Nasıl? Fark etmiştir umarım. Oldukça güzel bir monitör elinizdeki, renk gamutları şahanedir. Gerçek 8 bit, parlaklık ve kontrast değerleri oldukça iyi. 24G2U'dan eksik bir yanı yok, bana sorarsanız daha iyi. Siyahların ve yeşillerin keskinliğine oldukça önem veririm ben, 242E1GAJ çok daha başarılı bu konudan. Tepkime süresi olarak ise sınıfta kalıyor maalesef. Ghosting fazla, black smearing çoğu VA panelde olduğu gibi bu modelde de var. Benim gibi yalnızca hikayeli oyunlar oynayan biriyseniz zerre etki etmez ama rekabetçi oyunlar oynuyorsanız oldukça rahatsız edecektir.
Hocam renk yönetimi kısmında monitör markası görünmüyor, hala Genel PnP monitör olarak görünüyor. Sanırım bu sebepten son haliyle pek fark göremedim maalesef. Ama sürücüleri biraz daha araştıracağım, eğer daha güncel sürücüsü varsa muhtemelen çok daha iyi hale gelecektir. Ama ilk hali ile son hali arasında gerçekten çok fark var.
Konuyu açma niyetim iki monitörü karşılaştırmak değildi aslında, Philips'in sağlam olup olmadığını anlamaktı, son hali biraz içimi rahatlattı, bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Evet monitörün beğeneni oldukça fazla, zaten fotoğraflarda da gördüğünüz gibi ilk hali beklentimin oldukça altındaydı. Muhtemelen kutudan şu an olduğu haliyle çıksa bu konuyu açma gereği bile duymazdım. Gözüme oldukça normal geliyor şu an :)

Top Bottom