Neler Yeni

İnceleme Philips Hue E27 1100 lumen color ampul incelemesi

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,058
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
Merhabalar, bu yazımda başlıktaki akıllı ampuller hakkında deneyimlerimden bahsedeceğim.
Ben ikili seti aldım ama baştan söylemem lazım ki alacaksanız mutlaka ikili "başlangıç" setini alın. Ben direkt ikili seti aldığım için yanında Hue Bridge ve Hue akıllı anahtar gelmedi, bundan dolayı da bunlar incelememde olmayacak. Eğer ikili başlangıç setini alsaydım 2 aksesuarın parasının sadece %33'ünü ödemiş olurdum.
Amazon'un kendi satıcısından aldım ve Prime kargosunu kullandığım için 1 gün olmadan geldi (akşam sipariş ettim ve sonraki günün öğle vakti geldi)

Ancak ben aslında bundan 2 tane aldım. İlk aldığım Hepsiburada'da X satıcısındandı. X satıcısından gelen ürünün kutusu bariz açık geldi, ampullerin üstü tozluydu, ben de satıcıyı aradım. Bana pek hoş konuşmadılar ve ürünü iade ettim. Sonrasında da Amazon'dan aldım. Amazon'dan alın. Bu tip pek fazla satış görmeyen ürünler tahminimce iade edilmiş ürün almaya en müsait ürünler.
Bunları da söyledikten sonra artık inceleme kısmına geçebilirim.

20230205_160946.jpg
1675625908570.jpeg
1675626081614.jpeg

Kutunun görünümü bu şekilde. Kutuda da gördüğünüz gibi "1100 (1055) lümen" sadece 4000K'de alınıyor. Renklerde ise 806 lümen. Maalesef elimde bunların ölçüm aletleri olmadığı için sadece kutuda yazanı söyleyebiliyorum.

Takması fazlasıyla basit. Normal bir ampul gibi takıyorsunuz. Dikkat etmeniz gereken şu, bunlar E27 duylara uygun. Her duy E27 olmaz.
İlk taktığınızda uygulamasından kurmanız gerekecek. İlk açtığınızda ampulleri algılamaz ise kapatıp açabilirsiniz ama algılama biraz uzun sürüyor, önce beklemenizi tavsiye ederim.
Bridge veya Bluetooth seçebiliyorsunuz. Ben Bluetooth ile kullanıyorum, Bridge bende olmadığı için bu incelemede Bluetooth kurulum aşamasını anlatacağım.
Uygulama sizi devamında yönlendirecek ve bundan başka yapmanız gereken yok. Ampullerinizi kurduğunuzda bu ekran ile karşılaşacaksınız:
1675626453529.jpeg

"+" butonuyla kendi görünümünüzü ayarlayabilirsiniz. Görünüm ayarlarken fark edeceksiniz ki Bluetooth kullanması fazla bir gecikme yapmıyor, hatta çoğu kişi gecikme olmadığını bile söyleyebilir. Uygulamadan ampulleri ayrı ayrı veya birlikte açıp kapatabilirsiniz, parlaklık ayarı ve renk ayarı yapabilirsiniz.
Görünümler renk ve parlaklık ayarlarından oluşuyor ve bunları da ayrı veya birlikte olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
Benim fotoğrafımda sağda kalan "Hue görünüm galerisi" kısmında ise Philips'in kendi görünümleri var.
1675626778018.jpeg

Sadece bunlardan başka birçok başka görünüm var. Bunların hangi renklerde gözükeceği sizin ampul veya diğer Hue ışıklarınızın sayısına göre değişecektir.
1675627104382.jpeg

Buradaki karıştırma butonuyla ampullerinizin bu skaladan alacağı renkleri değiştirebilirsiniz, görünüm listenize ekleyebilirsiniz veya direkt olarak ayarlayabilirsiniz.
Görünümler sadece 1 ampul alacaksanız pek anlamlı değil.
Ayrıca uygulamadan otomatik açılma/kapanma gibi özellikleri ayarlayabilirsiniz, ayarlar kısmından ise ampullerinizi güncelleyebilirsiniz (evet güncelleniyorlar :D) ve en önemlisi, güç gittiğinde geri nasıl açılacağını ayarlayabilirsiniz.
Bunu mutlaka önceki parlaklık ve renge dönmesine ayarlayın yoksa eğer Hue switch almayıp normal anahtarınızla kontrol etmek isterseniz her açtığınızda en parlak olduğu renk ve %100 parlaklığa döner.

Şimdi ise ampullerin teknik özelliklerinden bahsedeceğim. Bu ampuller LED ampul yani maks. parlaklıkta 9W güç kullanıyor ki bu pek fazla sayılmaz. Bu 9W'ın verdiği parlaklığa kesin olarak fazla veya az demem doğru olmaz çünkü çok göreceli. Benim 2 tane ampulüm kutunun attığım fotoğraflarında "Canlanın" modunu kullanıyordu, bu da soğuk beyaz ve %100 parlaklığa ayarladım. Parlaklığı bana gayet yeterliydi ama aşırı parlak olduklarını söyleyemem. Çoğu kişiye yeteceğini düşünüyorum ama.

Renkleri çok doygun. Özellikle genelde ampullerin veya LED şeritlerin iyi olmadığı kırmızı renginde çok şaşırmıştım. Altta fotoğrafları paylaşacağım ama şunu söylemem lazım. Ben renkleri her ayarladığımda kameram da renk sıcaklığı, ISO ve açıklığı ayarlıyor. Bu da sanki ampulden çok patlak ışık geliyor gibi bir görüntü yapıyor. Burada bana güvenmelisiniz, reelde renkler çok daha doygun ve ışık patlamıyor.

Bu görüntüde özellikle kamerayı çok ışık almayacak şekilde ayarladım. Işıkların ampulde nasıl gözüktüğünü ancak bu şekilde gösterebilirim.
1675627826213.jpeg

Gördüğünüz gibi ışık ampulün yüzeyinde düzgün dağılıyor ki bu görünüm bakımından çok önemli bir nokta.
Şimdi ise birkaç listeden görünüm ve birkaç kendi ayarladığım renkleri göstereceğim. Bahsettiğim gibi renkler reelde çok daha canlı gözüküyor
1675628233694.jpeg
1675628250181.jpeg
1675628267002.jpeg
1675628284620.jpeg
1675628317934.jpeg
1675628335167.jpeg

Son olarak birkaç bilinmesi gerekenler:
+ Evet Google Home ve Google Asistan ile kullanabiliyorsunuz ama bir Google Home destekli hoparlörünüzün olması lazım.
+ Evin dışından kontrol, ekranınızla senkronize olma (Razer Chroma desteği de dahil) gibi özellikler Hue Bridge olmadan kullanılamıyor.
+ Bridge ile Wi-Fi değil Zigbee kullanıyor (Wi-Fi kullanmasından daha iyi)
+ Bridge'nin şu an 3 versiyonu var, ilkini almayın. Artık desteklenmiyor.
+ Lambaları normal bir duvar anahtarı ile kullanabilirsiniz ancak kapatacağınızda güçleri kesildiği için program ayarladıysanız programlarınız çalışamaz.
Philips desteğine normal anahtar ile kullanmanın zararlı olup olmayacağını sordum ve olmayacağını söylediler ancak duvarınızda dimmer switch (normal lambaları kısmak için kullanılan değişken dirençli anahtar) varsa kesinlikle bununla kullanılmaması gerektiğini söylediler.

Genel olarak bu ampulleri öneriyorum. Eğer ışıklandırmaya biraz daha fazla bütçe ayırabilecekseniz kesinlikle odanıza hava katacak bir ek olacaktır. Ayrıca Razer-MSI sisteminiz varsa Hue ile de senkronize edebilirsiniz.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,250
İsim
Emre Zengin
Eline sağlık hocam güzel inceleme olmuş.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
915,966
Üyeler
142,063
Son üye
Uğurcan ocak
Top Bottom