Neler Yeni

Popüler Cahillik Kültürü

Critaes

80+ Bronze
Nedense böyle bir konu açıp bu konu hakkında birazcık fikirlerimi belirtip, sizlerin de fikirlerini alıp tartışmak istedim ve bu konuyu açtım. Öncelikle nedir bu "Popüler Cahillik Kültürü" adını koyduğum şey?

Dikkatimi çekiyor, son zamanlarda herkes bir şeyler biliyor, herkes her konu hakkında fikir sahibi, bilmediği bir şey hakkında bile yorum yapabiliyor. Araştırmadıkları bilimsel konulara kendi kafalarından uydurdukları şeylerle bir argüman üretiyorlar. Karşı çıkarsan "özgür iradem bu benim, isteyen istediğini der gibi" ifadeler kullanıyorlar. Ülkedeki herkes birbirini eleştirmek için can atıyor resmen. Birisi bir restorana gidiyor lüks bir yere altına birçok kötü yorum, yediği yemek, giydiği kıyafet, bir konu hakkında düşüncesi, siyasal fikri, dini fikri, o su bu su derken. Sorsanız herkes özgür istediğini yapar, sorsanız istediği dine inanabilir , istediği kıyafeti giyebilir, "bunda size ne derler" ama eleştirmeden de duramazlar. Bunun oluşmasında ki en büyük nedenlerden birisinin Twitter olduğunu düşünüyorum açıkcası, insanlar en doğrusu benim bilgim, en haklı benim, en iyi benim tuttuğum partidir kafasına girmeye başladı. Tabiri caizse "Bilgili olduğunu sanan bilgisizler" türemeye başladı, özgürlüğü savunanlar eleştiriye gelememe başladı, seviyeli tartışma kültürü diye bir şey kalmadı. Tek doğru benim fikrim kafasında herkes.

Bir de Z kuşağı üstündür, eski nesil çok bilgisiz, çok hantal düşüncesi de var. Ben de bir Z Kuşağı olarak bunun tamamen zırva olduğunu söyleyebilirim, nitekim nesil arttıkça IQ artmaz. Aynı zamanda Z Kuşağı teknolojinin diğer nesillere göre çok gelişmiş olduğu bir dönemde geldiği için de Z Kuşağı ekstra zeki veya bilgili sayılmaz. Bir teknolojik alete çabucak adapte olmak, diğer insanlardan iyi teknolojik alet kullanmak zekilik göstergesi de değildir. Z kuşağındaki insanların çok büyük bir kısmının da cahil olduğunu düşünüyorum, buna ben de dahilim. Teknolojinin bu kadar geliştiği bir dönemde bir o kadar kısıtlı bakış açısına sahip olduğumuz için yakınıyorum bazen.

Son olarak bir bakın etrafınıza, bu gereksiz Z Kuşağı muhabbeti yüzünden, eski nesil bizi anlamıyor zırvası yüzünden. Büyüklere olan saygı git gide azaldı, kültür ve gelenekler saygınlığını yitirip yerini sosyal medya akımlarına bırakmaya yol göstermiş vaziyette. İnsanlar eskisi gibi iletişim kurabiliyor mu bir düşünün? Bu koca cahilliğin içinden ben de dahil olmak üzere bir an önce kurtulmak isteğiyle.

DipNot: Bu konuyu akışına bırakarak yazdım, üstüne fazla düşünmedim foruma eskisi gibi vakit ayıramıyor iken aklıma gelenleri direkt doğaçlama döktüm. Demek istediklerimi tam anlatamamış olabilirim ama okuduğunuz zaman aklınızda zaten genel bir fikir canlanacaktır ne anlatmak istediğime dair. O yüzden bazı şeyleri anlatmak istediğimin dışında yazmış olabilirim. Yorumlarda her türlü tartışıp, fikir alışverişinde (seviyeli bir şekilde) bulunabilirsiniz.

Bilgici Bilim

80+ Bronze
Konu dışında o mahlukanlardan çok bulabilirsin
Mesela örnek bir tip eğilimi gevrek gibidir.
Konuda Dindar çoksa dindar olur
Solcusu çoksa solcu olur.
Kalan diğer tiplerde 13 18 arasıdır çokta ciddiye almamak lazım.

Berk Atmaca

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,267
İsim
Berk Atmaca
Konu dışında o mahlukanlardan çok bulabilirsin
Mesela örnek bir tip eğilimi gevrek gibidir.
Konuda Dindar çoksa dindar olur
Solcusu çoksa solcu olur.
Kalan diğer tiplerde 13 18 arasıdır çokta ciddiye almamak lazım.
Sizin fikrinize ters olanı dışlayıp hakaret ettiğiniz için "mahluklar" fazla senin için. 2 gündür acayip gözüme batıyorsun. Açtığınız konuları da gördük hocam. Hakaret ve kaos dolu. bkz. Yazıda anlatılan popüler cahillik kültürüne tam olarak örnek insan olduğunuzu düşünüyorum.

Bilgici Bilim

80+ Bronze
Sizin fikrinize ters olanı dışlayıp hakaret ettiğiniz için "mahluklar" fazla senin için. 2 gündür acayip gözüme batıyorsun. Açtığınız konuları da gördük hocam. Hakaret ve kaos dolu. bkz. Yazıda anlatılan popüler cahillik kültürüne tam olarak örnek insan olduğunuzu düşünüyorum.
Yok konuya gelenler ona meyillidir hakaret eden yok. Eleştiriyi kaldırabilsin yanlışa susmam 3 konu paylaştım sadece konu dışında gerisi PC bileseni nasıl batmışım acaba? Uykunuz mu geldi hocam

Berk Atmaca

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,267
İsim
Berk Atmaca
Yok konuya gelenler ona meyillidir hakaret eden yok. Eleştiriyi kaldırabilsin madem sende onlardansın sanırım mahluklar diyor. Bende sana Sefiller kitabını öneririm
Kitap önerisi alacağım birisi niteliği taşımıyorsunuz gözümde. Açtığın konularda sürekli düzenleme yapıp geri vites atan ben değilim. Burdan senin eleştiri kaldıramayıp kendini düzelttiğin çıkarımını yapabilirim. Bu arada o konu özelinde söylememiştim. Her konunuzu alıntılayamam dimi?

Bilgici Bilim

80+ Bronze
Kitap önerisi alacağım birisi niteliği taşımıyorsunuz gözümde. Açtığın konularda sürekli düzenleme yapıp geri vites atan ben değilim. Burdan senin eleştiri kaldıramayıp kendini düzelttiğin çıkarımını yapabilirim. Bu arada o konu özelinde söylememiştim. Her konunuzu alıntılayamam dimi?
Sen niteliğe bak önemli olan Niceliktir. Kardeşim.
Maalesef eleştiri alacağım bir nicelikte değilsiniz madem sizde.
Düzenlemeyi bozuk Dokunmatigim ve istemediğim anlama çıkıyor diye atıyorum düzenliyorum.
Derhal radyasyon testine girmelisin okuduklarını ya anlamıyorsunuz yada bulanık görmeye başladınız saygılar
Ama sanırım çok kavga ettiniz düzenlemeyi geri vites sanıyorsunuz burası sokak değil ki sokaklarda işim olmaz

Berk Atmaca

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,267
İsim
Berk Atmaca
Sen niteliğe bak önemli olan Niceliktir. Kardeşim.
Maalesef eleştiri alacağım bir nicelikte değilsiniz madem sizde.
Düzenlemeyi bozuk Dokunmatigim ve istemediğim anlama çıkıyor diye atıyorum düzenliyorum.
Derhal radyasyon testine girmelisin okuduklarını ya anlamıyorsunuz yada bulanık görmeye başladınız saygılar
Ya hadi ordan. Konunun başında uzuncana yazı vardı. Silmişsin. Görmeseydim tamam inandık olacaktı. Hala bana tavsiye adı altına hakaret ediyorsun. Çok düşündün mü yazarken?

Bilgici Bilim

80+ Bronze
Ya hadi ordan. Konunun başında uzuncana yazı vardı. Silmişsin. Görmeseydim tamam inandık olacaktı. Hala bana tavsiye adı altına hakaret ediyorsun. Çok düşündün mü yazarken?
çok düşünmedim sizinle şu muhabbet fazla düşünmemi gerektirmiyor.
aynen birisinde ortadoğu yazıyordu senin gibi tipler yanlış anlamasın diye arap ile düzelttim
mesela örnek tabi bu
neyse

Berk Atmaca

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,267
İsim
Berk Atmaca
çok düşünmedim sizinle şu muhabbet fazla düşünmemi gerektirmiyor.
aynen birisinde ortadoğu yazıyordu senin gibi tipler yanlış anlamasın diye arap ile düzelttim
mesela örnek tabi bu
Hahaha güldüm bak. Aynı fikirdeyiz senle şuan.
Ortadoğu ile Arap aynı şey değil yalnız. Benim gibi tipler deyip ötekileştirmeye devam ediyorsunuz. Ciddi manada düşünce yapınız kendinizi üste çıkarmak adına çalışıyor.

Bilgici Bilim

80+ Bronze
Ortadoğu ile Arap aynı şey değil yalnız. Benim gibi tipler deyip ötekileştirmeye devam ediyorsunuz. Ciddi manada düşünce yapınız kendinizi üste çıkarmak adına çalışıyor.
estafurullah öyle bir niyetimde yok tersten kalktınız sanırım? geçen şu çocukla yaptığın tartışmada haklıydın ancak uygulama biçimin epey yanlıştı buyur üstte ol alt üst takıntım yok

Margot Robbie

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
60,124
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
YKS, İskandinav mitolojisi
Şu an bulunduğun durum, boşa kürek çekiyorsun.

1654982681519.png

Bilgici Bilim

80+ Bronze
Uygunsuz Dil & Küfürlü Paylaşım
Şu an bulunduğun durum, boşa kürek çekiyorsun.

Alıntıyı görüntüle
sen bir kere rüzgar nereye eserse oraya dönersin işte o kadar rüzgar gülüsün senin gibilere söylenen bir söz vardır ama seviyem el vermez seni tanıyordur büyüklerin ona sorabilirsin k tatlısı
t.p un birisi gelmiş hakaret ediyor yine suçlu ben olacağım iyi seyirler

Margot Robbie

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
60,124
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
YKS, İskandinav mitolojisi
sen bir kere rüzgar nereye eserse oraya dönersin işte o kadar rüzgar gülüsün senin gibilere söylenen bir söz vardır ama seviyem el vermez seni tanıyordur büyüklerin ona sorabilirsin k tatlısı
Timim şekerim 😘

Top Bottom