Neler Yeni

Çözüldü✓ PSU değiştirdim ekrana görüntü gelmiyor

srhttrldr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Serhat Türlüdür
Kapağın tutma yerini yukarı çek kendi atar. Kapı gibi açmaya çalışma.
Kasanın diğer kapağı çıkıyor sanırım evet ama çok zorladım sanki bir vida tutuyormuş gibi, bende anakartta zarar gelmesin diye anakartı çıkarttım şimdi asılıyım mı
Mesaj otomatik birleştirildi:

Böyle

Kardeş bence sen bilen birine baktır.

şakşukacı

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
665
İsim
Hasan Erener
1- İlk önce PSU'nun parçalara bağlı olan kablolarını çıkartın. Her kablonun mandalı olur. Mandalı bastırıp kabloları dikkatlice çıkarın.
''Anakart mandalı sert olduğundan dolayı bir tornavida ile kaldırabilirsiniz''
2- PSU'nun kasaya monte edildiği bölgede ki vidaları çıkartın. Eski PSU'yu kasadan çıkartın.
3- Yeni PSU'yu yerine oturtup vidalarını sıkın.

Geriye kabloları bağlama ve toplama geliyor. Ben bu videodan yardım almıştım:

Aklınıza takılan şeyler için burada bekliyorum.

cakaresul

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
293
İsim
Resul ÇAKAR
1- İlk önce PSU'nun parçalara bağlı olan kablolarını çıkartın. Her kablonun mandalı olur. Mandalı bastırıp kabloları dikkatlice çıkarın.
''Anakart mandalı sert olduğundan dolayı bir tornavida ile kaldırabilirsiniz''
2- PSU'nun kasaya monte edildiği bölgede ki vidaları çıkartın. Eski PSU'yu kasadan çıkartın.
3- Yeni PSU'yu yerine oturtup vidalarını sıkın.

Geriye kabloları bağlama ve toplama geliyor. Ben bu videodan yardım almıştım:

Aklınıza takılan şeyler için burada bekliyorum.
Yeni PSU yu taktım, kablolar için fotoğraf var ama bir yerde ufak takıldım, 2 tane aynı uçlu kablo var birisinde PCI diğerinde CPU yazıyor. Ne olur ne olmaz diye soruyorum(sanırım PCI ekran kartına gidecek) CPU mu PCI mı ekran kartına gidiyor?

Kapağın tutma yerini yukarı çek kendi atar. Kapı gibi açmaya çalışma.

Kardeş bence sen bilen birine baktır.
Belki de haklısınız ama çevremde en teknik bilgiye sahip benim, gidip bilgisayarcıya da para veresim yoktu o yüzden ben denemek istedim. 5 senedir laptopumu kendim tamir ediyorum kıra Söke bunuda öğrenirim inşallah

Pcı e ekran kartına giden kaboymuş evet, ama bu biraz ince değil mi ? Diğer kötü PSU daki kalın kablodandı bir şey farkeder mi?
16553678613452514215325932641162.jpg

Son düzenleme:

şakşukacı

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
665
İsim
Hasan Erener
Yeni PSU yu taktım, kablolar için fotoğraf var ama bir yerde ufak takıldım, 2 tane aynı uçlu kablo var birisinde PCI diğerinde CPU yazıyor. Ne olur ne olmaz diye soruyorum(sanırım PCI ekran kartına gidecek) CPU mu PCI mı ekran kartına gidiyor?

Belki de haklısınız ama çevremde en teknik bilgiye sahip benim, gidip bilgisayarcıya da para veresim yoktu o yüzden ben denemek istedim. 5 senedir laptopumu kendim tamir ediyorum kıra Söke bunuda öğrenirim inşallah

Pcı e ekran kartına giden kaboymuş evet, ama bu biraz ince değil mi ? Diğer kötü PSU daki kalın kablodandı bir şey farkeder mi?Alıntıyı görüntüle
Fark edeceğini sanmam. CPU olanı işlemciye, PCIE olanı ekran kartına takacaksınız. Anakart ve ekran kartınız nedir? Müsait bir vakit imza olarak sisteminizi belirtin. Gelecekte açılacak konularda çözüm bulmanıza yardımcı olur.

cakaresul

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
293
İsim
Resul ÇAKAR
Fark edeceğini sanmam. CPU olanı işlemciye, PCIE olanı ekran kartına takacaksınız. Anakart ve ekran kartınız nedir? Müsait bir vakit imza olarak sisteminizi belirtin. Gelecekte açılacak konularda çözüm bulmanıza yardımcı olur.
Merhaba, sistemi taktım tamamiyle ama ekrana bir türlü görüntü gelmiyor hiç görmüyor ekranı, neyi eksik takmış olabilirim ? Hdmi ve display girişlerini tek tek denedim ama monitöre görüntü gelmiyor

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,012
İsim
Hasan
Anakart üzerinde herhangi bir debug ışığı yanıyor mu? Kasanın içinin tamamı net görünecek şekilde fotoğrafını atın bakalım doğru takmış mısın kabloları

cakaresul

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
293
İsim
Resul ÇAKAR
Anakart üzerinde herhangi bir debug ışığı yanıyor mu? Kasanın içinin tamamı net görünecek şekilde fotoğrafını atın bakalım doğru takmış mısın kabloları

Ekler

• 16553752988848512515167416690656.jpg
    16553752988848512515167416690656.jpg
    1.6 MB · Hit: 34

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,012
İsim
Hasan
Ekran kartı bağlantıları görünmüyor.
24 pin ve CPU kablosunu çıkartıp yeniden takmayı deneyebilirsin.
Ekran kartın kaç pin güç istiyor? Ekran kartına da Pcı-e kablosu taktın değil mi ? Eğer 8+8 / 8+6 güç istiyorsa 2 ayrı pcı-e kablosu bağla tek pcı-e kablosuyla doldurma.
İşlemci modelini belirt.
Ekran kartı ve monitör arasındaki kabloları sök tak yap monitör kablosu tam oturmamış olabilir.

Ekran kartı tam oturmamış olabilir.

cakaresul

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
293
İsim
Resul ÇAKAR
Ekran kartı bağlantıları görünmüyor.
24 pin ve CPU kablosunu çıkartıp yeniden takmayı deneyebilirsin.
Ekran kartın kaç pin güç istiyor? Ekran kartına da Pcı-e kablosu taktın değil mi ? Eğer 8+8 / 8+6 güç istiyorsa 2 ayrı pcı-e kablosu bağla tek pcı-e kablosuyla doldurma.
İşlemci modelini belirt.
Ekran kartı ve monitör arasındaki kabloları sök tak yap monitör kablosu tam oturmamış olabilir.

Ekran kartı tam oturmamış olabilir.
Ekran kartı pny 3060ti
İşlemci it 12400f
Ekran kartıma taktığım kablo 6+2 olmak üzere tek bir girişe takıyorum. Güç kaynağı değiştirmiş olmamla bir alakası varmıdır sizce yoksa benim beceriksizliğimle mi alakalıdır

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,012
İsim
Hasan
Her şey olabilir. Yani montajda sorun olabilir/ PSU ya da kablolarda sorun olabilir. Yukarıda dediklerimi tek tek bir yapın çalışacak mı. Anakart üzerinde de bug ışığı yanmıyor yani bir sorun olmaması gerekir ekran kartından çıkan kablo bağlantılarında sorun olabilir. Anakart modelinizi de belirtin.

12400F'te dahili grafik birimi yok bu arada anakarta monitör kablosunu takarak görüntü alamazsınız.

cakaresul

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
293
İsim
Resul ÇAKAR
Tamam deniyorum şuan

Ekler

• Screenshot_2022-06-16-13-47-12-490_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2022-06-16-13-47-12-490_com.android.chrome.jpg
    313.3 KB · Hit: 16

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,012
İsim
Hasan
Debug led yokmuş anakartında . Neyse yukarıda dediklerimi yaptıktan sonra bios sıfırlama deneyebilirsin.
Aşağıda anakartın resminde gösterdiğim CLRTC yazan 2 pin var. PSU kablosunu prizden çıkar ve PSU kapat ondan sonra bir tornavida ile o 2 pine 1 dk kadar tornavidayı değdir. İki pine de aynı anda temas edecek tornavida. Bu işlem biosta yaptığın ayarları sıfırlar.

1655376913230.png

cakaresul

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
293
İsim
Resul ÇAKAR
Şuan az önceki PSU yu taktım denedim görüntü yine gelmiyor yani sanırım sorun benim montajımda, bios ayarlarına şimdiye kadar hiç dokunmamıştım ama tekrar yeni aldığım psuyu takıcam şimdi kasaya, sonra dediğinizi deneyeceğim

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
949,173
Üyeler
149,502
Son üye
yalavo77
Top Bottom