Neler Yeni

Yardım R5 3600 Voltajını dengelemem performans kaybı yapar mı ?

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,245
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Mining, Trading, Kripto, Crack
dostlar işlemcim çok ısınıyor çok dengesiz voltaj veriyor haliyle boşta bile çok fazla ısınıyor

bu voltajı dengelemem performans'ına bir etkide bulunur mu ?
performansa etki etmiyorsa voltajı nasıl dengelerim

En İyi Cevap
Voltaj artırılması işlemcinin hızını artırmaz, voltajla beraber frekansını da yükseltirseniz o zaman hızı artar. Eğer sürekli oyun oynayan biri değilseniz 4.1/4.2 ghz'in üzerine çıkmanıza lüzum yok.
Ryzen master üzerinden voltaj düşürerek apply&test deyin. Bu şekilde düşürebildiğiniz kadar voltajı düşürün. Ne zaman ki mavi ekran yersiniz o zaman durmanız gerekiyor.
Bazen mavi ekran yemeseniz ve test başarılı görünse bile işlemciyi stres altına soktuğunuzda mavi ekran yemeniz olası.
Eğer hiç anlamıyorsanız CPB kapatıp kullanın, undervolt işleriyle hiç uğraşmayın.

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,245
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Cinebench r20'de Run'a tıklayın, onun bi testini yapsın.
test oldu burada sanırım bazı ayarlar öneriyor sizce uygulamalı mıyım ve bu ayarları nereden nası yaparım ?
Screenshot_5.png

Dearreis

80+ Bronze
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
652
İsim
Ahmet Yavaş
Hocam hayırlı olsun test bitmiş, test sonucunuz;
İşlemcinizin silikon kalitesine silver sample vermiş, çok iyi değil ama üzmez.

Profil 1 için 1.25V'da 4275mhz önermiş. (bu profil default'a yakın olacaktır, ısı değerlerini çok fazla oynatmaz)

Profil 2 için 1.35V'da 4425mhz önermiş. (bu profil overclock profilidir, performansı arttırır ama işlemci daha çok ısınır)

Undervolting için ise (bu profil undervolt profilidir, çok az bir performans kaybı ve daha az ısınması için bu profili tercih ediniz)
Bu profilde ise 1.175mV'de 4175 mhz önermiş.

Benim önerim güzel bir kule tipi veya sıvı soğutma alana kadar undervolting (son) profilde kullanmanızdır. Bu durumda işlemci 1.2V'un altında bir güç çekeceği için daha az ısınır ve performans kaybı yok denecek kadar azdır.
Soğutucu aldıktan sonra profil 2'yi kullanmanızı tavsiye ederim.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Sağlıcakla kalınız.

Profilleri uygulamak için Ryzen Master yazılımını kullanabilirsiniz.

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,245
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Hocam hayırlı olsun test bitmiş, test sonucunuz;
İşlemcinizin silikon kalitesine silver sample vermiş, çok iyi değil ama üzmez.

Profil 1 için 1.25V'da 4275mhz önermiş. (bu profil default'a yakın olacaktır, ısı değerlerini çok fazla oynatmaz)

Profil 2 için 1.35V'da 4425mhz önermiş. (bu profil overclock profilidir, performansı arttırır ama işlemci daha çok ısınır)

Undervolting için ise (bu profil undervolt profilidir, çok az bir performans kaybı ve daha az ısınması için bu profili tercih ediniz)
Bu profilde ise 1.175mV'de 4175 mhz önermiş.

Benim önerim güzel bir kule tipi veya sıvı soğutma alana kadar undervolting (son) profilde kullanmanızdır. Bu durumda işlemci 1.2V'un altında bir güç çekeceği için daha az ısınır ve performans kaybı yok denecek kadar azdır.
Soğutucu aldıktan sonra profil 2'yi kullanmanızı tavsiye ederim.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Sağlıcakla kalınız.

Profilleri uygulamak için Ryzen Master yazılımını kullanabilirsiniz.
apply & test mi yapayım yoksa direkt apply mi

Screenshot_6.png

Ekler

• Screenshot_6.png
    Screenshot_6.png
    78.7 KB · Hit: 11

Dearreis

80+ Bronze
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
652
İsim
Ahmet Yavaş
apply & test mi yapayım yoksa direkt apply mi

Alıntıyı görüntüle
Apply&test yapın, ardından prime 95 (small ffts) testine sokun. Bu test ryzen master yazılımına göre çok daha ağır bir test olacaktır. İşlemciniz ısınırsa korkmayın, epey bir yorar işlemciyi. Yaklaşık 30 dk kadar açık kalsın, 30 dakikanın sonunda hatasız çalışıyorsa hayırlı uğurlu olsun, nur topu gibi bir uv işleminiz oldu demektir.

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,245
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Apply&test yapın, ardından prime 95 (small ffts) testine sokun. Bu test ryzen master yazılımına göre çok daha ağır bir test olacaktır. İşlemciniz ısınırsa korkmayın, epey bir yorar işlemciyi. Yaklaşık 30 dk kadar açık kalsın, 30 dakikanın sonunda hatasız çalışıyorsa hayırlı uğurlu olsun, nur topu gibi bir uv işleminiz oldu demektir.
şu an profil 1 ile test yapmak istedim daha testin ilk 3 saniyesinde 102 dereceyi gördüğüm gibi testi kapattım profil 2 ile deneyeceğim :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

pardon uv profili

doğru seçmiş miyim ?
Screenshot_7.png

Dearreis

80+ Bronze
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
652
İsim
Ahmet Yavaş
şu an profil 1 ile test yapmak istedim daha testin ilk 3 saniyesinde 102 dereceyi gördüğüm gibi testi kapattım profil 2 ile deneyeceğim :D

pardon uv profili
Hocam prime95 en baba testlerdendir. Prime 95 ffts testinde 10 saat kadar sorunsuz çalışan işlemciyi hiçbir şey yıkamaz diyebilirim yani.

AfniSoDeadly

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,644
İsim
Burak Tokgöz
Benim voltaj otomatikti kendim ayarlayinca calismiyordu ayarlayip kapattim psu kapa ac yaptım düzeldi ve oyun içi performansim ve sıcaklığım da ciddi vir değişim oldu

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,245
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Hocam prime95 en baba testlerdendir. Prime 95 ffts testinde 10 saat kadar sorunsuz çalışan işlemciyi hiçbir şey yıkamaz diyebilirim yani.
uv ayarlarını doğru girmiş miyim peki :D ?

Dearreis

80+ Bronze
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
652
İsim
Ahmet Yavaş

pardon uv profili

doğru seçmiş miyim ?
Alıntıyı görüntüle
Evet doğru, şimdi apply&test deyin. Bu testi kolaylıkta geçer, daha sonra prime95 testine sokun, orada da 1,175 voltaj ile bütün çekirdekler 30 dakika kadar sorunsuz çalışacak mı bakalım.

uv ayarlarını doğru girmiş miyim peki :D ?
Hocam başka sormak istediğiniz bir şey yoksa saat geç oldu, ben müsadenizi isteyebilir miyim lütfen.

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,245
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Evet doğru, şimdi apply&test deyin. Bu testi kolaylıkta geçer, daha sonra prime95 testine sokun, orada da 1,175 voltaj ile bütün çekirdekler 30 dakika kadar sorunsuz çalışacak mı bakalım.
UV profilind bile sistem tekrar aşırı ısındı ve kapandı ayarları default yapıyorum
CPB nereden kapatılıyor onu yapalım hocam şimdilik
ben en iyisi soğutma alınca tekrar denerim böyle olacak gibi değil çünkü
sağolun hocam çok zahmet ettiniz teşekkürler.

Hocam başka sormak istediğiniz bir şey yoksa saat geç oldu, ben müsadenizi isteyebilir miyim lütfen.
tabii ki hocam yarın dönüş yaparsınız hiç sorun değil sağolun

Dearreis

80+ Bronze
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
652
İsim
Ahmet Yavaş
UV profilind bile sistem tekrar aşırı ısındı ve kapandı ayarları default yapıyorum
CPB nereden kapatılıyor onu yapalım hocam şimdilik
ben en iyisi soğutma alınca tekrar denerim böyle olacak gibi değil çünkü
sağolun hocam çok zahmet ettiniz teşekkürler.

tabii ki hocam yarın dönüş yaparsınız hiç sorun değil sağolun
Hocam, stok fan bu işlemci için yetersiz kalıyor ne yazık ki, hava soğutma veya sıvı soğutma ile ilgili yarın detaylıca konuşabiliriz, o konuda araştırmalarım mevcut. Şimdilik default profilde kullanınız. Prime95 testi için bu soğutucu yeterli gelmiyor, r5 3600'ü de frekans düşüre düşüre r5 1600'e çevirmenin bir anlamı yok. Fiyat/performans soğutucular için yarın uzun uzun konuşuruz.

CPB kapatmak için;
Bios'a giriniz daha sonra core performance boost yazan yerde auto seçiliyse onu disable yapınız.

Örnek görsel;
CPB- Asus motherboard.png

Eğer bu seçeneği bulamazsanız;
Cpu core ratio'yu 36 yapınız (bu 3.6 ghz yani base frequency'e tekabül eder)

Örnek Görsel;
ryzen-bios.jpg

Yine bulamazsanız;
BIOS'ta Advanced Mode'a girip Advanced sekmesi altında AMD CBS'e giriniz, orada Core Performance Boost diye yazacaktır, onu Disable yapınız.

İyi geceleriniz olsun,

Son düzenleme:
Top Bottom