Neler Yeni

Yardım R5 5600 ilemci için undervolt değerleri kaç olmalı?

Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Fatih Adak
B450m s2h ana kartım var. Yeni r5 5600 işlemciye geçiş yaptım ve şuan için stok fan kullanıyorum. Hem daha performanslı hem de daha düşük ısı için undervolt önerildi ama nasıl yapılacağını ve hangi değerleri girmem gerektiğini bulamadım. Bu konuda yardımcı olur musunuz dostlar?

ahmetmelihalemdar

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
905
İsim
Ahmet Melih Alemdar
B450m s2h ana kartım var. Yeni r5 5600 işlemciye geçiş yaptım ve şuan için stok fan kullanıyorum. Hem daha performanslı hem de daha düşük ısı için undervolt önerildi ama nasıl yapılacağını ve hangi değerleri girmem gerektiğini bulamadım. Bu konuda yardımcı olur musunuz dostlar?
BIOS üzerinden yapacaksınb ama gir-çık çok zahmetli.
AMD Ryzen Master programı üzerinden deneme-yanılma yöntemiyle Voltaj ı az az düşüreceksin ve min. voltaj/max. performansı yakalaman lazım.
İşlemci frekansını 4.2 GHz e sabitleyip, örnek veriyorum voltajı 1.30 a çekeceksin. Her düşürdüğünde Cinebench veya OCCT ile işlemciyi yük altına sokup voltaj yeterli geliyor mu gelmiyor mu test etmen lazım. Biraz zahmetli bir iş ama çok karışık değil.
Ryzen 5 3600 için yapılmış rehberler vardı, aynı mantıkla devam edebilirsin
Buradaki önemli olan nokta işlemcinin silikon kalitesi. Ne kadar iyiyse o kadar voltajı düşürebilirsin.
Ben Ryzen 5 3600 ile 1.1750 V ye sabitlemiştim.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
977,913
Üyeler
154,676
Son üye
efe7998
Top Bottom