Neler Yeni

RAM Frekansında Belirleyici Unsur Anakart mı? İşlemci mi? Yoksa Hepsi mi?

Akanzaii06

80+ Bronze
Arkadaşlar bu konu bir kaç forumda konuşulmuş ama kafamda tam olarak netleşmedi.
Evet hepimiz youtube dan videolar seyrediyoruz, sistemler topluyoruz yahut direk hazır sistem alıyoruz.
İnsanların %95i (buna bende dahilim) Anakart-Ram Frekans uyumluluğuna bakıyor. Anakart max. 3600 mhz destekliyorsa biliyor ki insanlar ben 4000 mhz ram kiti almama gerek yok. Bu ramler max 3600mhz de çalışır diyor.
İşlemcilerin özelliklerini araştırırken aklımda belirdi. Peki ya işlemcinin desteklediği ram frekansı önemli değil mi? Esas soru şu
1) X İşlemci özelliklerinde ddr4 3200 mhz destekler diyor
2) Y Anakart özelliklerinde 4400 o.c mhz destekler.
3) Z marka RAM ler ise 3600 mhz de çalışabiliyor...
Bu durumda Benim alacağım hız max 3 bileşenin ortağı olan 3200 mhz mi. Yoksa Ram in 3600 mhz mi?
Anakart-Ram Frekans Uyumu mu?
Anakart-Ram-İşlemci Frekans Uyumu mu?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Edit: * dikkat edelim
1647468155486.png

Son düzenleme:

f0ze

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,953
İsim
Yasin
Arkadaşlar bu konu bir kaç forumda konuşulmuş ama kafamda tam olarak netleşmedi.
Evet hepimiz youtube dan videolar seyrediyoruz, sistemler topluyoruz yahut direk hazır sistem alıyoruz.
İnsanların %95i (buna bende dahilim) Anakart-Ram Frekans uyumluluğuna bakıyor. Anakart max. 3600 mhz destekliyorsa biliyor ki insanlar ben 4000 mhz ram kiti almama gerek yok. Bu ramler max 3600mhz de çalışır diyor.
İşlemcilerin özelliklerini araştırırken aklımda belirdi. Peki ya işlemcinin desteklediği ram frekansı önemli değil mi? Esas soru şu
1) X İşlemci özelliklerinde ddr4 3200 mhz destekler diyor
2) Y Anakart özelliklerinde 4400 o.c mhz destekler.
3) Z marka RAM ler ise 3600 mhz de çalışabiliyor...
Bu durumda Benim alacağım hız max 3 bileşenin ortağı olan 3200 mhz mi. Yoksa Ram in 3600 mhz mi?
Anakart-Ram Frekans Uyumu mu?
Anakart-Ram-İşlemci Frekans Uyumu mu?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler...
Mesela örnek olarak, Ryzen 5600X işlemci ram MHz desteği 3200 yazıyor. Yani bu önerilen frekans değerleri, ancak anakart üreticileri işlemcilere göre en uygun şekilde frekansları ortaya çıkarıyorlar. Yani 4400 MHz RAM desteği bulunan b550 bir anakart, 3600 MHz ram ve Ryzen 5600X işlemcili ile sistem kurulduğunda BIOS üzerinden XMP ile veya manuel olarak ramlerini 3600 MHz frekansında çalıştırabilirsiniz. Hatta kaliteli çipe sahip ram modeliniz var, ise 4000 MHz kadar overclok yapabilirsiniz.

Akanzaii06

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Mesela örnek olarak, Ryzen 5600X işlemci ram MHz desteği 3200 yazıyor. Yani bu önerilen frekans değerleri, ancak anakart üreticileri işlemcilere göre en uygun şekilde frekansları ortaya çıkarıyorlar. Yani 4400 MHz RAM desteği bulunan b550 bir anakart, 3600 MHz ram ve Ryzen 5600X işlemcili ile sistem kurulduğunda BIOS üzerinden XMP ile veya manuel olarak ramlerini 3600 MHz frekansında çalıştırabilirsiniz. Hatta kaliteli çipe sahip ram modeliniz var, ise 4000 MHz kadar overclok yapabilirsiniz.
Yani Anakart ve Ram frekansları uyumluluk sağladığı takdirde İşlemci bunlara ayak uyduruyor diyebiliyor muyuz? Örnek attığım fotoğrafta Asus anakartın 4400 mhz desteklediğini söylüyor fakat orda buna işlemci karar verir diyede not düşmüş .

f0ze

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,953
İsim
Yasin
Yani Anakart ve Ram frekansları uyumluluk sağladığı takdirde İşlemci bunlara ayak uyduruyor diyebiliyor muyuz? Örnek attığım fotoğrafta Asus anakartın 4400 mhz desteklediğini söylüyor fakat orda buna işlemci karar verir diyede not düşmüş .
Her zaman değil. İşlemci anakart, ram frekansını etkiliyor. Ancak güzel işlemcilerde bu tür kısıtlamalar ve sorunlar ortadan kalkmaya başladı. Size bir bilgilendirici rehber paylaştım, meraklarınızı giderebilirsiniz.

Dahası  
Reaksiyon skoru
152
İsim
The End
ANAKART 4400 diyorsa daha üstüne de çıkabilir, yalnız senin alabileceğin ram anakart üreticisine göre 4400mhz max ram.

MrHawk

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
İbrahim Şahin
Sonuçta bu değerler fabrika değerleri en düşük değeri baz alarak sistem toplanması gerektiğini düşünüyorum. Tabi ileride sistemde yükseltme yapılacak ise durum değişir.

Top Bottom