Neler Yeni

Yardım Ram Frekansını Etkileyen Unsur İşlemci mi? Anakart mı?

Berk Atmaca

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,267
İsim
Berk Atmaca
Alakası yok alabildiğin en yüksek MHZ ve en düşük CL kombinasyonunu seç ramde. Tek bakman gereken anakartın desteklediği hız. Benim işlemcim 3200 desteklediği yazıyor ama sonuç SS de. Mavi ekran veya bilgisayar açılmama sorunu yaşarsan ram OC sini fazla abarttığın içindir. Ram kaldırmamıştır.

Alıntıyı görüntüle
Daha yanlış bir yorum görmedim. MHZ arttı diye daha hızlı çalıştığı anlamına gelmiyor ramlerin. İşlemci büyük oranda etkiler tabii ki ama overclock olayı ramlerin çipleriyle alakalı birazda. Timinglerde artma varsa bu performansı düşürür. AIDA 64 ile test etmek gerekli. Yoksa zamanında 3466mhz cl14 olarak overclock ettiğim rami çekerdim 4000 4200mhz'ye bakardım keyfime.
2-3 sene önce açtığım konuyu bırakıyorum biraz fikir edinme açısından.

berkaysenocak

80+
Bu Kullanıcının Doğum Günü!
Dahası  
Reaksiyon skoru
123
İsim
Berkay Şenocak
İlgilendiği Kategoriler
Monitör, Ekran kartı, Overclock, Undervolt
Daha yanlış bir yorum görmedim. MHZ arttı diye daha hızlı çalıştığı anlamına gelmiyor ramlerin. İşlemci büyük oranda etkiler tabii ki ama overclock olayı ramlerin çipleriyle alakalı birazda. Timinglerde artma varsa bu performansı düşürür. AIDA 64 ile test etmek gerekli. Yoksa zamanında 3466mhz cl14 olarak overclock ettiğim rami çekerdim 4000 4200mhz'ye bakardım keyfime.
2-3 sene önce açtığım konuyu bırakıyorum biraz fikir edinme açısından.
Kardeşim attığım video ne o zaman ? Benim dediğim şey en fazla MHZ ile en düşük CL oranını kombinlemek bunda yanlış mı var ? Sen gidip MHZ yükseltcem diye CL değerini fazla fazla artırırsan tabikide FPS düşer. Attığım video izlersen daha yanlış bir yorumu görürsün. Şuan ben 3600 MHZ cl18 rami OC ile 4000MHZ cl16 kullanıyorum. Bende biliyorum 4400 e çekmesini ama bahsettiğim şey yüksek MHZ yi düşük CL de yakalamak

Berk Atmaca

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,267
İsim
Berk Atmaca
Kardeşim attığım video ne o zaman ? Benim dediğim şey en fazla MHZ ile en düşük CL oranını kombinlemek bunda yanlış mı var ? Sen gidip MHZ yükseltcem diye CL değerini fazla fazla artırırsan tabikide FPS düşer. Attığım video izlersen daha yanlış bir yorumu görürsün.
Attığın videoyu kullanıp haklı mı çıkmaya çalışıyorsun? Sistemin özelinde test yapıp kanıt sun sonra tartışırız bu mevzuyu. 4000mhz ramlerin olduğunu gösteren bir fotoğraf atıp insanları ramlerinin değerlerini kafasına göre oynamalarına yolluyorsun. Benim demek istediğim şey sadece bak sadece MHZ arttırıp performansın artmasını beklemek üzerine kurulu bir yorumdu. Mhz ile CL tutturmaya çalışmayı da öyle ayarladım bitti gitti mantığıyla değil test ede ede yapılabileceğini anlattım.
Attığım video izlersen daha yanlış bir yorumu görürsün.
Puahah yazdığımı anlamadan böyle bir şey yazman da bayağı komiğime gitti. Mahallede küçük çocuklar kavga eder de s*dik yarışına girerler ya o havayı verdi bu cümlen.
Önce forumda nasıl tartışılır konuşulur onu öğren sonra seninle doğru yanlış konuşması yaparız. Kırdıysam da özür dilerim be abi büyüklük bizde kalsın.
İyi forumlar üstadım.

berkaysenocak

80+
Bu Kullanıcının Doğum Günü!
Dahası  
Reaksiyon skoru
123
İsim
Berkay Şenocak
İlgilendiği Kategoriler
Monitör, Ekran kartı, Overclock, Undervolt
Attığın videoyu kullanıp haklı mı çıkmaya çalışıyorsun? Sistemin özelinde test yapıp kanıt sun sonra tartışırız bu mevzuyu. 4000mhz ramlerin olduğunu gösteren bir fotoğraf atıp insanları ramlerinin değerlerini kafasına göre oynamalarına yolluyorsun. Benim demek istediğim şey sadece bak sadece MHZ arttırıp performansın artmasını beklemek üzerine kurulu bir yorumdu. Mhz ile CL tutturmaya çalışmayı da öyle ayarladım bitti gitti mantığıyla değil test ede ede yapılabileceğini anlattım.

Puahah yazdığımı anlamadan böyle bir şey yazman da bayağı komiğime gitti. Mahallede küçük çocuklar kavga eder de s*dik yarışına girerler ya o havayı verdi bu cümlen.
Önce forumda nasıl tartışılır konuşulur onu öğren sonra seninle doğru yanlış konuşması yaparız. Kırdıysam da özür dilerim be abi büyüklük bizde kalsın.
İyi forumlar üstadım.
haklı çıkmaya çalışmıyorum yazdıklarımda 1 tane bile yanlış olduğunu düşünmüyorum. Konunu açılış amacı zaten 3200mhz destekleyen işlemcinin 4000 mhz ram ile performans farkı var mı attığım videoda ve açıklamasında 3200mhz destekleyen işlemcinin olduğunu belirtiyorum. Arkadaşlarda kapanır pc yanar pc şöyle böyle yazdığı içinde kendi MHZ mi paylaştım 3200 destekleyen işlemci ile

KaraKartall

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
573
İsim
Emre Altun
Güzel yorumlarjniz icin tesekkurler. Ramler geljnce deneyip sonuclari atarim.

Necromancerr

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,062
İsim
Emre
Discord
necromancerr
Arkadaşlar kafama soru takıldı. Nette kesin bir cevap bulamadım net bir bilgisi olan var mı?

Şimdi Benim Anakartım 5333 Mhz kadar Ram desteği mevcut, ancak 12400F işlemcime baktıgımda max bellek hızı desteğinin 3200 mhz olduğunu söylüyor.

1- Ben bu sisteme 4000 mhz değerinde bir ram taksam.? Anakart mı belirleyici olacak? 4000 mhz değerinde rahat rahat calısacak mı?
2- Yoksa anakart desteklese de işlemci desteklemediği için 3200 mhz hızda mı kalacak?
İşlemcinin desteklediği max ram mhzsinde en verimli şekilde çalışacaktır yani 3200 mhzde 12400f te ancak siz bunun sınırlarını zorlayıp 4000 mhzye getirirseniz mavi ekran gibi gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz ki buda bir ihtimal siz karşılaşmayıp arkadaşınız aynısını yapıp karşılaşabilir

KaraKartall

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
573
İsim
Emre Altun
İşlemcinin desteklediği max ram mhzsinde en verimli şekilde çalışacaktır yani 3200 mhzde 12400f te ancak siz bunun sınırlarını zorlayıp 4000 mhzye getirirseniz mavi ekran gibi gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz ki buda bir ihtimal siz karşılaşmayıp arkadaşınız aynısını yapıp karşılaşabilir
Ben bu ramleri alincaya kadar ram frekansının işlemci ile alakası olduğunu bile bilmiyordum. Genel olarak herkes ram deyince aklına ilk anakart destekliyorsa olur diye geliyor. Kimse de işlemcinin desteği de önemli demiyor. Bu konu cidden cok az biliniyor. Teknoloji kanallarinda bile hazir sistemlerde vs bu konuya degindigini gormedim.

Necromancerr

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,062
İsim
Emre
Discord
necromancerr
Ben bu ramleri alincaya kadar ram frekansının işlemci ile alakası olduğunu bile bilmiyordum. Genel olarak herkes ram deyince aklına ilk anakart destekliyorsa olur diye geliyor. Kimse de işlemcinin desteği de önemli demiyor. Bu konu cidden cok az biliniyor. Teknoloji kanallarinda bile hazir sistemlerde vs bu konuya degindigini gormedim.
İntel maalesef bu konuda az mhz destekliyor 12400f yeni bir işlemci olduğundan 3200 mhz
intel 12400f te ddr5 platformunda 4800 mhz desteklerken
rakip firma amdnin giriş seviye ddr5 işlemcisi 7500f 5200 mhz destekliyor mesela
ancak eski nesillere bakarsak giriş seviyeleri olarak ilk fotoğraftaki r3 3100 ün desteklediği değerler
1707856383561.png

İkinci bıraktığım ise arkadaşımda olan i3 9100f in desteklediği değer
1707856704704.png

Top Bottom