Neler Yeni

Reallocated Bad Bector Hatası, Seagate Skyhawk ST4000DM004

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Mert
Elimde başlıktaki HDD var. 2020 yılında üretilmiş eski sayılmaz. Hard Disk Sentinel'de sağlığı %9 görünüyor. Sadece yedek sektörlere taşınan bad sektor sayısının hatasını veriyor. 4TB'lık pahalı bir HDD olduğu için vazgeçmeye de pek niyetim yok. Sizce bu HDD daha ne kadar idare eder ve bu sorunu çözmemin bir yolu var mı?

Screenshot_4.pngScreenshot_6.png

1- HD Tune 5.70 ile yaptığım ilk benchmark.

hd tune benchmark.png

2- ardından hata taradım. Bad sektör bulunmuyor.

hd tune bad sector.png

3- HD Tune yazılımından sağlığa bakınca "warning" yazıyor ve diskte hata tararken sürekli olarak "seek error rate" ve "RAW read error rate data" değeri artıyordu ancak durumun normal olduğu yazıyor. Hard Disk Sentinel ve CrystalDiskInfo yazılımlarından da baktım hepsinde "ok" yazıyor. Acaba disk tamamen boş olduğu, okunacak bir şey olmadığı için mi artıyor bilmiyorum.
Bu arada Seagate'nin Seatool uygulamasında yedek sektörlere taşınan bad sektor sayısına da "ok" yazmış.

Screenshot_1.pngScreenshot_5.pngScreenshot_7.png Screenshot_8.png

4- Hard Disk Sentinel ile "disk yüzeyi yazma testi" yaptım. Bu testi yaparken hem Low Level Format attı, hem bad sektor aradı. Sadece koyu yeşil blok buldu. Onun anlamı da blokun yavaş çalışmasıymış, hasarlı değilmiş. Sağlık ise hala %9 görünüyor.

hdd sentinel.png

5- Yüzey testinden sonra HD Tune Pro ile benchmark yaptım bayağı fark etti gibi, okuma ve yazma hızı çok daha stabil.

Screenshot_3.png

Call of Duty WWII 45GB veriyi kopyalarken yazma hızı stabil. Oyunu oynarken de herhangi bir takılma veya hata ile karşılaşmadım.

Screenshot_2.png

Diskte her şey normal görünüyor ama HDD Sentinel'de sağlığın %9 yazması ve ömrünün 9 gün olması beni korkuttu.
Ne yapmalıyım?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

Forum istatistikleri

Konular
911,291
Üyeler
141,432
Son üye
siterlin
Top Bottom