Neler Yeni

Rom nedir nasıl atılır ne işe yarar

Bulkyapanobez

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,052
İsim
Yusuf Aras
İlgilendiği Kategoriler
Spor
İyi günler,son zamanlarda adını çokça duyduğum rom hakkında detaylı bilgi almak istiyorum hem de bilmeyen arkadaşlara yardımcı oluruz. Sorularım şu şekilde;
1- neden atılır
2- nasıl atılır
3- romlar arasındaki farklar nelerdir
4- cihazda ne gibi değişiklikler olur
5- garanti durumunu nasıl etkiler

Eclipse

80+ Bronze
Telefona herhangi bir android işletim sistemi kuruyorsun. Android işletim sistemine de rom deniyor. Farklı Linuxlar gibi düşünebilirsin. Eskiden Ultra Xp vardı onu da düşünebilirsin biliyorsan. Romlar arasındaki farklar bir Samsung telefonla Xiaomi arasındaki işletim sistemi farkı neyse o. Cihazda da kurduğun yeni işletim sistemine göre değişiklikler olur. Bir cihaza Custom Rom kurduğun anda garantisini unutabilirsin. Yanlış da hatırlamıyorsam zaten rootlamak gerekiyordu telefonu. Ayrıca romu kendin yazmadıysan içinde ne var ne yok onu da bilemezsin. Bunların en mantıklı kullanım alanları eskimiş, bitmiş telefonlara; internetten optimize ve güzel rom bulup kurmaktır. Bir dönem atmaya çalıştım. Hem beceremedim hem de bilgilerimi dızlarlar (data steal işi çok anlamadığım bir konu) diye vazgeçtim.

Bulkyapanobez

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,052
İsim
Yusuf Aras
İlgilendiği Kategoriler
Spor
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Telefona herhangi bir android işletim sistemi kuruyorsun. Android işletim sistemine de rom deniyor. Farklı Linuxlar gibi düşünebilirsin. Eskiden Ultra Xp vardı onu da düşünebilirsin biliyorsan. Romlar arasındaki farklar bir Samsung telefonla Xiaomi arasındaki işletim sistemi farkı neyse o. Cihazda da kurduğun yeni işletim sistemine göre değişiklikler olur. Bir cihaza Custom Rom kurduğun anda garantisini unutabilirsin. Yanlış da hatırlamıyorsam zaten rootlamak gerekiyordu telefonu. Ayrıca romu kendin yazmadıysan içinde ne var ne yok onu da bilemezsin. Bunların en mantıklı kullanım alanları eskimiş, bitmiş telefonlara; internetten optimize ve güzel rom bulup kurmaktır. Bir dönem atmaya çalıştım. Hem beceremedim hem de bilgilerimi dızlarlar (data steal işi çok anlamadığım bir konu) diye vazgeçtim.
Peki yapan insanlar neden yapıyor ? Cihazım poco X3 NFC ve rom atıp memnun kalan bir sürü insan var tek özelliği işletim sistemi değişmesi mi ? Yani performans bakımından bir etkisi yok mu

Vatulian

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
827
İsim
Ege ÖZTABAK
ROM deyince aklıma içki olan ROM gelmesi.. Bir an başlayacaktım anlatmaya :kekw:

Bulkyapanobez

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,052
İsim
Yusuf Aras
İlgilendiği Kategoriler
Spor
İşletim sistemi doğrudan performansı etkileyen faktörler arasında zaten. Ram kullanim, kernel farkı vb
Peki tavsiye edebileceğiniz performans bakımından iyi olan bir rom var mı ve aynı zamanda nasıl yapılacağını gösteren bir video ?

EFI Shell

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,288
İsim
Semih Boran
Android işletim sistemleri tabiri doğru değil. İşletim sistemi Linux, distrosu ise Android tabanlı oluyorlar. MIUI vs ise Android tabanlı cihazlara özel portlanmış Android tabanlı Linux distrosu oluyor.

Bulkyapanobez

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,052
İsim
Yusuf Aras
İlgilendiği Kategoriler
Spor
Android işletim sistemleri tabiri doğru değil. İşletim sistemi Linux, distrosu ise Android tabanlı oluyorlar. MIUI vs ise Android tabanlı cihazlara özel portlanmış Android tabanlı Linux distrosu oluyor.
Yani uzun zamandır merak ediyorum yapsam mı diye düşünüyorum rom atmayı. Bilgilendirici bir video tarzı bir şey var mı veya nasıl yapılacağına dair video ? Poco X3 NFC kullanıyorum

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
964,844
Üyeler
152,343
Son üye
North Türkiye
Top Bottom