Neler Yeni

RTX 3060 oyunlarda çok az çalışıyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Mesut Yılmaz
Klasik laptop hangi ekran kartını kullanacağının anlayamaması problemi. İlk önce ayarlardan grafik ayarlarına gidin orada uygulamalar çıkacak o uygulamayı yüksek grafiklerle çalıştırır seçin. Bunu yaptığınız zaman oyun harici ekran kartını seçecektir. Laptoplarda bu sorun sürekli yaşanır.
Yaptım hocam bir değişiklik olmadı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Dahili grafik birimini kullanıyorsunuz arkadaşların dediği gibi ayarlarınızı yapın oyunlarda harici devreye girsin
Dediğim gibi grafikleri yükseltince FPS'te düşüş oluyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
124
İsim
Suat uslu
Instagram
suatusluuu
Twitter
suattuslu
Discord
suatusluuu
Yaptım hocam bir değişiklik olmadı.

Dediğim gibi grafikleri yükseltince FPS'te düşüş oluyor.
Çünkü ekran harici ekran kartınız oyunlarda kullanılmıyor işlemcinin içindeki dahili grafik birimini kullanıyor aygıt yöneticisinden işlemcinin grafik birimini devre dışı bırakın veya nvidia denetim masasından 3d ayarların yönetilmesi sekmesinden ayarlayın

xyz42

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Mustafa
Dahili ekran ekran kartını aygıt yöneticisinden devre dışı yapın. Laptop direk harici ekran kartı ile çalışır.

Dahası  
Reaksiyon skoru
97
İsim
Recep Karataş
Başlattan grafik ayarlarına gir, oyunun exe sini ekle en yüksek performansı seç.

dynamics

80+
Denetim masası > sistem ve güvenlik > güç seçenekleri sekmesine gir, yüksek performans olarak ayarla. Ardından oyuna girip test et.

Artgame

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Ercn
Laptobu monitöre bağla direk gücünü ekran kartından alır o zaman bu sayede ikisini karşılaştırıp kontrol edebilirsin

brsokcu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
361
İsim
Barış Okçu
Hocam oyun modu kısmından oyunu hangi grafik kartı ile çalıştırabileceğinizi seçebiliyorsunuz. Bazı Asus modellerinde mux diye bişey vardı o da bununla alakalı bir switch. Sizin bilgisayarınızda biosta da böyle bir seçim vardır. Ama dediğim gibi önce oyun modu kısmına test edeceğiniz oyunu ekleyin seçeneğin içinde RTX3060 (yüksek performans) seçim

MrCodeX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,979
İsim
Sinan Aba
Yok darboğaz şu bu yorumlarına bakma. Senin ekran kartın kullanmıyor çünkü işlemci GPUsunu kullanıyorsun. Onu nasıl cozebilirsin diye uğraş

Nvidia denetim masasında yada işlemci driver'dan ayar kurcala olmadı ddu ile ikisini sil tekrar indir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Mesut Yılmaz
Yaptım. Monitörüm normalde 144hz yaptıktan sonra 64 oldu ve 144 seçeneği silindi. Tekrar etkinleştirdiğimde düzeldi.

Başlattan grafik ayarlarına gir, oyunun exe sini ekle en yüksek performansı seç.
Denedim, maalesef çözüm olmadı.

Denetim masası > sistem ve güvenlik > güç seçenekleri sekmesine gir, yüksek performans olarak ayarla. Ardından oyuna girip test et.
İlk denediğim şeydi fakat bir değişiklik olmadı.

Laptobu monitöre bağla direk gücünü ekran kartından alır o zaman bu sayede ikisini karşılaştırıp kontrol edebilirsin
Monitörüm yok hocam.

Hocam oyun modu kısmından oyunu hangi grafik kartı ile çalıştırabileceğinizi seçebiliyorsunuz. Bazı Asus modellerinde mux diye bişey vardı o da bununla alakalı bir switch. Sizin bilgisayarınızda biosta da böyle bir seçim vardır. Ama dediğim gibi önce oyun modu kısmına test edeceğiniz oyunu ekleyin seçeneğin içinde RTX3060 (yüksek performans) seçim
Oyun modu ve grafik ayarlarını yaptım. Mux'un ne olduğunu bilmiyorum. Yardımcı olur musun?

The Semih

80+ Silver
THE FINALS oynarken bu durumdaydı. Şimdi de afterburnera bakacağım.
Hocam siz bi Msi afterburner ile bakın oyun içinde oynarken öyle kesin sonuç ç

Birde hocam Windows uygulama ayarları kısmında olması lazım orda hangi oyunu hangi ekran kartıyla çalıştıracak ona bak harici ekran kartını seç

İkisi birlikte inmiyor mu zaten hocam

Ayarlar kısmına tıkla izlemeye gel

Geforce experince kullanıyor musunuz

Geforce experince alt+Z tuşuna bas oradan daha kolay bir şekilde bakabilirsin
1703495236704.png

Fotoda her şey ortada Laptop İntel ekran kartını kullanıyor.

dynamics

80+
Alıntıyı görüntüle

Fotoda her şey ortada Laptop İntel ekran kartını kullanıyor.
Gorev yoneticisinden saglikli veri alamazsin cunku gorev yoneticisi acildiginda oyun background processing e gecer ve ekran karti kullanmaz. Eger dedigin gibi dahili gpu kullansaydi %47 degil %99 falan kullanim olurdu.

Laptop alirken ekran kartina kac watt guc beslemesi saglayabildigi bilgisine gore alim yapmak gerekiyor, muhtemelen dusuk watt beslemesi saglayan bir model almissin, dolayisiyla ekran kartini tam performans kullanman o donanim icin hicbir zaman mumkun olmayacak. Tabii ilk aldiginda boyle bir sorun yoksa diger ihtimalleri de degerlendirmek gerekiyor. Mesela msconfig uzerinden herhangi bir ayar yaptin mi? Nvidia geforce uzerinden anlik goeuntu kaydi acik mi vs gibi seyleri kontrol etmek gerekiyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Mesut Yılmaz
Gorev yoneticisinden saglikli veri alamazsin cunku gorev yoneticisi acildiginda oyun background processing e gecer ve ekran karti kullanmaz. Eger dedigin gibi dahili gpu kullansaydi %47 degil %99 falan kullanim olurdu.

Laptop alirken ekran kartina kac watt guc beslemesi saglayabildigi bilgisine gore alim yapmak gerekiyor, muhtemelen dusuk watt beslemesi saglayan bir model almissin, dolayisiyla ekran kartini tam performans kullanman o donanim icin hicbir zaman mumkun olmayacak. Tabii ilk aldiginda boyle bir sorun yoksa diger ihtimalleri de degerlendirmek gerekiyor. Mesela msconfig uzerinden herhangi bir ayar yaptin mi? Nvidia geforce uzerinden anlik goeuntu kaydi acik mi vs gibi seyleri kontrol etmek gerekiyor.
Ekran kartı 95W güç çekiyor.

Hangi oyunlarda?
THE FINALS, EA FC 24, Valorant, PUBG ve League of Legends'de denedim.

Top Bottom