Neler Yeni

RX 6500 XT PCİe 3.0 x4 darboğaz

Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Musa Turan Başgül
Herkese merhaba.
Sorum çok açık ve net soruyorum.
Anakartım ASUS PRİME B450M A-II
Bu anakartım pci 3.0 x16 destekli. Fakat aldığım yeni ekran kartı pcie 3.0 x4 kullanıyor. İşlemcim ise RYZEN 5 1600 AF. Size sorum şu. Ben oyun oynarken takılmalar milisaniyelik droplar yiyorum. Baktığım zaman işlemcim darboğaz yapmıyor belleklerim ise 8+8 16 GB 2400 mhz. Oyunlar ise SSD ye kurulu. Sizce neden milisaniyelik takılmalar donmalar yiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Farway

80+ Silver
Ramleri memtest 86 ile test edermisin.

Farukteke55

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
322
İsim
Faruk
Oynadığın oyunlar neler , nelerde takılıyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Musa Turan Başgül
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Oynadığın oyunlar neler , nelerde takılıyor
Mesela PUBG de düşük ayarlarda takılma yapıyor. Ama rocket league gibi oyunu açıyorum ultraya alıyorum 250 fps alıyorum asla donma olmuyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ramleri memtest 86 ile test edermisin.
Test ettim hocam bir sıkıntı gözükmüyor ramlarda. Acaba x4 4gb/s hızında çalıştığı için darboğaz mı yapıyor?

Farway

80+ Silver
Mesela PUBG de düşük ayarlarda takılma yapıyor. Ama rocket league gibi oyunu açıyorum ultraya alıyorum 250 fps alıyorum asla donma olmuyor.

Test ettim hocam bir sıkıntı gözükmüyor ramlarda. Acaba x4 4gb/s hızında çalıştığı için darboğaz mı yapıyor?
Isılara baktın mı?

Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Musa Turan Başgül
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

logan53

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
296
İsim
Mücahit Saklı
Hocam sisteminin aynısı bende var sadece ram 8gb 3600mhz bende takılma olmuyor ama ani fps düşüklüğü oluyor. Mesela apex legends da bazen aniden 70-80 fps'e düşüyor ve ekran 144hz olduğu için 80 fpsde bile oyunda kasma belli oluyor. Gta 5 ve Rainbow aynı şekilde

• Beğen
Reaksiyonlar: RefX

abcdefg1234

80+ Silver
Evet sayın hocam.
İşlemci sıcaklığı: 55°-60°
Ekran kartı:53°-64°

İşlemci kullanımı : 20 ila 45 arası
Ekran kartı kullanımı : 70 ila 99 arası
Ram kullanımı ise 10.000 gb
Driver ise en son çıkan driver kullanıyorum.
Sorun sıcaklık veya darboğaz değil. Ekran kartı 64 bit olduğu için PCIe 3 x4 te bant genişliği düşük kalıyor. PCIe x4 e geçince bant genişliği 2 katına çıktığı için kısmen yeterli oluyor.
Ben PCIe 3.0 da da kullandım çok fazla takılma yaşamamıştım. Sadece FH4 ve PUBG de ara ara oluyordu, mesela 1 saatlik oyunda 2-3 kere anlık takılma yaşıyordum (Takılma dediğimde oyun uzun süre donmuyor, 1 milisaniye falan takılıyor)

Şu an PCIe 4.0 da kullanıyorum takılma sorunu yaşamıyorum.(Overclocklu kullanıyorum bu arada belki ondan da olabilir)

Siz sürekli takılma yaşıyorsanız kartı iade etmeye çalışabilirsiniz ama benim gibi 1 saatlik oyun süresinde 2-3 kere oluyorsa bence kafaya takılacak bir şey yok.

Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Musa Turan Başgül
Hocam sisteminin aynısı bende var sadece ram 8gb 3600mhz bende takılma olmuyor ama ani fps düşüklüğü oluyor. Mesela apex legends da bazen aniden 70-80 fps'e düşüyor ve ekran 144hz olduğu için 80 fpsde bile oyunda kasma belli oluyor. Gta 5 ve Rainbow aynı şekilde
Bendede bu şekilde milisaniyelik fps düşüşü. Driver konusunda da çok sıkıntılı bir kart bence.

Sorun sıcaklık veya darboğaz değil. Ekran kartı 64 bit olduğu için PCIe 3 x4 te bant genişliği düşük kalıyor. PCIe x4 e geçince bant genişliği 2 katına çıktığı için kısmen yeterli oluyor.
Ben PCIe 3.0 da da kullandım çok fazla takılma yaşamamıştım. Sadece FH4 ve PUBG de ara ara oluyordu, mesela 1 saatlik oyunda 2-3 kere anlık takılma yaşıyordum (Takılma dediğimde oyun uzun süre donmuyor, 1 milisaniye falan takılıyor)

Şu an PCIe 4.0 da kullanıyorum takılma sorunu yaşamıyorum.(Overclocklu kullanıyorum bu arada belki ondan da olabilir)

Siz sürekli takılma yaşıyorsanız kartı iade etmeye çalışabilirsiniz ama benim gibi 1 saatlik oyun süresinde 2-3 kere oluyorsa bence kafaya takılacak bir şey yok.
Hocam cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Bende böyle düşündüm x4 kullandığı için pci 3.0 da takılma yapıyor. Kartı yeni almıştım. Ama iade edicem. Üstündeki jelatinleri sökmüştüm. Ama diğer bütün herşeyi duruyor geri alırlar deyilmi?
Birde 4 ila 5 bin arasında önerdiğiniz bir kart varmı? Gtx 1650 alayım mı?

abcdefg1234

80+ Silver
Bendede bu şekilde milisaniyelik fps düşüşü. Driver konusunda da çok sıkıntılı bir kart bence.

Hocam cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Bende böyle düşündüm x4 kullandığı için pci 3.0 da takılma yapıyor. Kartı yeni almıştım. Ama iade edicem. Üstündeki jelatinleri sökmüştüm. Ama diğer bütün herşeyi duruyor geri alırlar deyilmi?
Birde 4 ila 5 bin arasında önerdiğiniz bir kart varmı? Gtx 1650 alayım mı?
Kart elinize ulaştıktan sonra 15 gün içinde koşulsuz iade hakkınız var ama kartı aldığınız yer, kutusu açıldığı için iade almayabilir. Şansınızı deneyin.

Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Musa Turan Başgül
Kart elinize ulaştıktan sonra 15 gün içinde koşulsuz iade hakkınız var ama kartı aldığınız yer, kutusu açıldığı için iade almayabilir. Şansınızı deneyin.
Evet kutu açıldı ama asla yırtılma bir şey olmadı. Bence alırlar geri iade. Sadece bantlarını kaldırmıştım.

Top Bottom