Neler Yeni

ryzen 3 3100 fan sesi sorunu

hzharsh

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Tevfik
Selamlar dostlarım benim bir sorunum var sizlere sormak istedim
Öncelikle ryzen 3 3100 işlemcim bundan 1 2 hafta önce gayet sessiz ve ferah bir biçimde çalışıyordu fakat 2 3 gündür fark ettim ki işlemci sıcaklığı 40ı geçmese bile 2200-2300 rpm arasında çalışıyor.
Anlayamadığım şey hiç bir ayarını falan değiştirmedim neden fanı bu kadar hızlı dönüyor eskiden bu kadar ses çıkarmıyordu sesten dolayı bakayım bi dedim 2300 rpmleri gördüm (işlemci boşta ve 39 derecede 2300 rpm) biostan ayarlara baktım oto ayarda yani hiç bir şey değiştirmedim baya çözüm aradım ama bulamadım en son biostan fan ayarını manuel yapıp kendim sıcaklıklara göre rpm değeri koydum sonra da acaba işlemciye bir şey olur mu korkusuyla tekrar oto ayara aldım oto ayarda bu şekilde (işlemci 45 derece falan olunca rpm 2500lere kadar çıkıyor) (turbo boost açık değil.) Arkadaşlar ne yapmamı önerirsiniz ?

1615768229875.png

bariskarali

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,885
İsim
Barış Karalı
Stok fan kullanıyorsan değiştirmeni öneririm.

hzharsh

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Tevfik
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Stok fan kullanıyorsan değiştirmeni öneririm.
stok fan evet aslında ben gayet memnundum yani sebebi ne olabilir ki
Mesaj otomatik birleştirildi:

arkadaşlar ryzen 3 3100 kullanan varsa aida 64 extreme programını yükleyip oradan sıcaklık izleme yerinden işlemci fanı rpm değerlerini atabilir mi acaba (acaba hep mi böyle çalışıyordu da bana şimdi böyle yüksek geliyor anlayamadım)

Marshal

80+ Bronze
En İyi Cevap
3
BIOS'taki fan ayarlarını değiştirmiş olabilir misiniz? Stok soğutucu kullanmıyorum ama fan dönüş hızı bence de çok fazla o sıcaklık değerlerine göre. BIOS'taki fan ayarlarını incelemenizi öneririm. Hatta fotoğrafını çekip atarsanız biz de görmüş oluruz bir sıkıntı olup olmadığını.

hzharsh

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Tevfik
BIOS'taki fan ayarlarını değiştirmiş olabilir misiniz? Stok soğutucu kullanmıyorum ama fan dönüş hızı bence de çok fazla o sıcaklık değerlerine göre. BIOS'taki fan ayarlarını incelemenizi öneririm. Hatta fotoğrafını çekip atarsanız biz de görmüş oluruz bir sıkıntı olup olmadığını.
Tamamdır atıcam ama ben hiç bir şeyi değiştirmedim fan ayarı otoda (oyun iniyor şuan bittiğinde biosu atıcam)

hzharsh

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Tevfik
IMG_20210315_172650.jpg

fotoları attım ne yapmamı tavsiye edersin voltaj ayarına aldığımda daha iyi oldu gibi ama böyle bir sorun çıkartır mı acaba

Ekler

• IMG_20210315_172654.jpg
    IMG_20210315_172654.jpg
    3.5 MB · Hit: 29
  • IMG_20210315_172700.jpg
    IMG_20210315_172700.jpg
    2.9 MB · Hit: 35
Son düzenleme:

Marshal

80+ Bronze
En İyi Cevap
3
Alıntıyı görüntüle

fotoları attım ne yapmamı tavsiye edersin voltaj ayarına aldığımda daha iyi oldu gibi ama böyle bir sorun çıkartır mı acaba
CPU/OPT Fan Hızı Kontrolü bölümünde "Sessiz" modu olması lazım. Onu seçerseniz fan çok daha yavaş dönecektir. Onun yerine grafikteki noktaları kendiniz ayarlayıp kaç derecede fanın ne kadar döneceğini de ayarlayabilirsiniz.

hzharsh

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Tevfik
CPU/OPT Fan Hızı Kontrolü bölümünde "Sessiz" modu olması lazım. Onu seçerseniz fan çok daha yavaş dönecektir. Onun yerine grafikteki noktaları kendiniz ayarlayıp kaç derecede fanın ne kadar döneceğini de ayarlayabilirsiniz.
bu sefer de işlemci ısınır diye sessize almadım ama şuan voltajda kullanıyorum eskisinden daha ve bir de grafikten kendim ayar yapıcak olursam hangi sıcaklığa kaç rpm vermeliyim

Marshal

80+ Bronze
En İyi Cevap
3
bu sefer de işlemci ısınır diye sessize almadım ama şuan voltajda kullanıyorum eskisinden daha ve bir de grafikten kendim ayar yapıcak olursam hangi sıcaklığa kaç rpm vermeliyim
Kendiniz deneyimleyerek bulun. Her noktayı bir kademe sağa ve aşağıya çekerek deneyebilirsiniz mesela.

Top Bottom