Neler Yeni

Ryzen 5 2600 OC nasıl yapılır

Bulkyapanobez

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,057
İsim
Yusuf Aras
İlgilendiği Kategoriler
Spor
Arkadaşlar Ryzen 5 2600 işlemcim var OC yapmak istiyorum. Nasıl yapılır hiç bir bilgim yok.

Oc konusunda hiç bilgim yok yardımcı olabilecek varsa çok memnun oluru

sistem özelliklerim

Anakart: Asus Tuf b450m pro gaming
İşlemci : ryzen 5 2600
Soğutucu : Thermalright phantom spirit 120 SE boşta 35-37 arası yükte 55-57 arası değişiyor
Ekran Kartı : Gtx 1660ti

Bünyamina

80+ Platinum
Arkadaşlar Ryzen 5 2600 işlemcim var OC yapmak istiyorum. Nasıl yapılır hiç bir bilgim yok.

Oc konusunda hiç bilgim yok yardımcı olabilecek varsa çok memnun oluru

sistem özelliklerim

Anakart: Asus Tuf b450m pro gaming
İşlemci : ryzen 5 2600
Soğutucu : Thermalright phantom spirit 120 SE boşta 35-37 arası yükte 55-57 arası değişiyor
Ekran Kartı : Gtx 1660ti
Konuyla biraz alakalı olmayabilir ama işlemcin ile biosunu güncelleyip bütçen varsa 5600 alsan daha iyi olur diye düşünüyorum. Güzel soğutucun da var. Çok güzel olur.

Bulkyapanobez

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,057
İsim
Yusuf Aras
İlgilendiği Kategoriler
Spor
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Konuyla biraz alakalı olmayabilir ama işlemcin ile biosunu güncelleyip bütçen varsa 5600 alsan daha iyi olur diye düşünüyorum. Güzel soğutucun da var. Çok güzel olur.
2-3 ay sonra almayı planlıyorum zaten hocam.

Blodorn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
Doğukan Eren
Bu anakart ve soğtucuya acilen ekran kartı ve işlemci update etmeni öneririm.
Gelelim asıl konuya bilgim yok demenle ben bile tedirgin oldum. OC yapmak kolay ama işi bilen için İşlemciyi yakma riskini unutma fazla voltaj işlemciyi bozabilir ana karta dahi zarar verebilir. Oc yapacaksan önden uyarı çekeyim sana.

Gelelim yapman gerekene anakart modelini nete yaz ve oc yapma diye arat. Asus'un bios'unu bilmediğim için yorum yapamıyorum. Ancak bios üzerinden oc yapabiliyorsun. Voltaj ve GHZ değerlerini deneme yanılma yaparak bulman gerekiyor Cinebench r20 ve AİDA 64 gibi programlarla testler yapman lazım.

Fps farkı oluyor mu denemen için RYZEN MASTER uygulaması ile kısa süreli oc atılıyor deneme yaparak değerleri görebiliyorsun.

Ama riske atamayacağın bir durumsa bulaşmanı tavsiye etmiyorum. :)

Bulkyapanobez

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,057
İsim
Yusuf Aras
İlgilendiği Kategoriler
Spor
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu anakart ve soğtucuya acilen ekran kartı ve işlemci update etmeni öneririm.
Gelelim asıl konuya bilgim yok demenle ben bile tedirgin oldum. OC yapmak kolay ama işi bilen için İşlemciyi yakma riskini unutma fazla voltaj işlemciyi bozabilir ana karta dahi zarar verebilir. Oc yapacaksan önden uyarı çekeyim sana.

Gelelim yapman gerekene anakart modelini nete yaz ve oc yapma diye arat. Asus'un bios'unu bilmediğim için yorum yapamıyorum. Ancak bios üzerinden oc yapabiliyorsun. Voltaj ve GHZ değerlerini deneme yanılma yaparak bulman gerekiyor Cinebench r20 ve AİDA 64 gibi programlarla testler yapman lazım.

Fps farkı oluyor mu denemen için RYZEN MASTER uygulaması ile kısa süreli oc atılıyor deneme yaparak değerleri görebiliyorsun.

Ama riske atamayacağın bir durumsa bulaşmanı tavsiye etmiyorum. :)
Hangi oranla arttıracam peki voltaj ve GHZ'i

ibrahimcancl

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
766
İsim
ibrahim can
biostan otomatik oc yap kalsın öyle bilmiyorsan manuel kurcalama bence

Blodorn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
Doğukan Eren
Hangi oranla arttıracam peki voltaj ve GHZ'i
1725995040195.png
Mevcut voltaj kaç ise az arttırarak deneyeceksen adım adım ilerleyerek, GHZ 3.9 önerilen overclock değeri olarak gözüküyor, üstüne çıkma şimdilik ve az voltaj arttırımı yap, dediğim cr programı ile puanını kontrol et, değerleri değiştirerek en yüksek puanı hangisinde aldıysan not al o voltaj değerinde kalsın, sıcaklık değerini de takip etmeyi unutma, düşük voltaj verirsen pc reset atar biosu resetler, yüksek voltaja aman dikkat et
Mesaj otomatik birleştirildi:

Öğrenebileceğim bir YouTube videosu vs var mı peki ?
Anakart modelini youtube yazıp sende ki bios ile aynı olan varsa izle öğrenebilirsin ordan.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
983,891
Üyeler
155,647
Son üye
caviarblue202
Top Bottom