Neler Yeni

Ryzen 5 5600 boşta 50 55 derecelerde

Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Oğulcan Acar
Herkese iyi akşamlar.Ryzen 5 5600 lü sistemim var. Bilgisayarım boşta 50 55 derecelerde görünüyor. Abdullah abinin paylaştığı Snowman T6 kule tipi soğutucuyu aldım ancak soğutucu çalışmasına rağmen aynı derecelerde duruyor. Stres testine sokunca 80 dereceyi geçmiyor. Bir sorun olduğunu düşünüyorum. Yardımcı olabilecek var mı ?

Yusufx

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,016
İsim
Yusuf
İlgilendiği Kategoriler
İç donanımlar , Toplama Bilgisayar Tavsiye
Termal macun ne kullanıyorsun

Trifact

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,354
İsim
Yusuf
Herkese iyi akşamlar.Ryzen 5 5600 lü sistemim var. Bilgisayarım boşta 50 55 derecelerde görünüyor. Abdullah abinin paylaştığı Snowman T6 kule tipi soğutucuyu aldım ancak soğutucu çalışmasına rağmen aynı derecelerde duruyor. Stres testine sokunca 80 dereceyi geçmiyor. Bir sorun olduğunu düşünüyorum. Yardımcı olabilecek var mı ?
sistemdeki overclock falan için ayar yaptıysan biosunu CLRCMOS ile resetle. baktın hala devam ediyor soğutucuyu söküp termal macunlarını silip tekrar termal macun uygulayıp geri tak. boşta maks 40larda gezmesi lazım. ortalama 35lerde falan.

Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Oğulcan Acar
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Termal macun ne kullanıyorsun
Termal macun soğutucunun içerisinde geleni kullandım değiştirmem gerekecek sanırım
Mesaj otomatik birleştirildi:

sistemdeki overclock falan için ayar yaptıysan biosunu CLRCMOS ile resetle. baktın hala devam ediyor soğutucuyu söküp termal macunlarını silip tekrar termal macun uygulayıp geri tak. boşta maks 40larda gezmesi lazım. ortalama 35lerde falan.
Bunu nasıl yapabilirim anakartım gigabyte b550m

Stock fan kullanıyorsan çok normal. Ben zamanında Wraith Stealth ile R5 2600 kullanıyordum. Boşta anlık 52-53 derecelere fırladığını bilirim.
5600 ile çok çok normal, mimari olarak daha yüksek saat hızlarına çok daha hızlı ve efektif şekilde çıkabiliyor. E tabi Voltaj değerleri Auto mod'da ise bu da sıcaklıkları arttırabiliyor.

Yani normal Stock soğutucuya göre bu değerler. Farklı bir soğutucuya geçersen düzelir🙂

Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Oğulcan Acar
Stock fan kullanıyorsan çok normal. Ben zamanında Wraith Stealth ile R5 2600 kullanıyordum. Boşta anlık 52-53 derecelere fırladığını bilirim.
5600 ile çok çok normal, mimari olarak daha yüksek saat hızlarına çok daha hızlı ve efektif şekilde çıkabiliyor. E tabi Voltaj değerleri Auto mod'da ise bu da sıcaklıkları arttırabiliyor.

Yani normal Stock soğutucuya göre bu değerler. Farklı bir soğutucuya geçersen düzelir🙂
Snowman T6 kule tipi soğutucuyu yeni aldım bunu kullanıyorum

Dahası  
Reaksiyon skoru
36
İsim
Furkan Ersin

Hocam adam kule tipi soğutucu taktığına rağmen demiş zaten. Stok soğutucu ne alaka.

Hocam görev yöneticisine girerek ekran görüntüsü atabilir misin?

Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Oğulcan Acar
Hocam adam kule tipi soğutucu taktığına rağmen demiş zaten. Stok soğutucu ne alaka.

Hocam görev yöneticisine girerek ekran görüntüsü atabilir misin?
gönderdim hocam

Ekler

• Adsız.png
    Adsız.png
    127.6 KB · Hit: 41
Dahası  
Reaksiyon skoru
36
İsim
Furkan Ersin
gönderdim hocam
Biostan CBP modunu kapatıp GHZ değerini 3.6' ya düşürebilir ve böylelikle sıcaklığıda düşürmüş olursun. Bu tek olumsuz yanı bildiğim kadarıyla eğer senin içinde önemli değilse oyunlarda 5-10 fps az alırsın ama sıcaklığın düşer ben soğutucu alana kadar şimdilik öle kullanıyorum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Oğulcan Acar
Tamamdır onuda bir deniyim teşekkür ederim

Biostan CBP modunu kapatıp GHZ değerini 3.6' ya düşürebilir ve böylelikle sıcaklığıda düşürmüş olursun. Bu tek olumsuz yanı bildiğim kadarıyla eğer senin içinde önemli değilse oyunlarda 5-10 fps az alırsın ama sıcaklığın düşer ben soğutucu alana kadar şimdilik öle kullanıyorum.
Tamamdır onuda bir deniyim teşekkür ederim

_arthur_

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
319
İsim
Mikail
Instagram
mklpsgn
Discord
edsonpele
Bende sıvı soğutma var boşta 48 derece yüktede 70-75 normal bence

TRSTEADY

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,402
İsim
Emre
Yanlışmı taktın yada macun mu sürmedin bilmiyorum ama iki bileşen bende de var oc hali ile oyunlarda 62 derecede dolaşıyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Oğulcan Acar
Yanlışmı taktın yada macun mu sürmedin bilmiyorum ama iki bileşen bende de var oc hali ile oyunlarda 62 derecede dolaşıyor
Bu şekilde taktım ve soğutucu ile gelen termal macunu sürdüm.Termal macunu değiştirip bakıcam

Ekler

• WhatsApp Görsel 2023-11-23 saat 20.24.09_c91ef72e.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-11-23 saat 20.24.09_c91ef72e.jpg
    80.5 KB · Hit: 24
Top Bottom