Neler Yeni

Ryzen 5 5600 OC Yardım

Pain00

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Harun Gürel
Herkese merhaba. İşlemcime overclock yapmak istiyorum fakat hiç anladığım konular değildir yardımcı olabilecek birileri varsa sevinirim. Özellikle ASUS BIOS'unu iyi bilen birileri olursa daha iyi olur açıkçası. Şu an BIOS'tan tek yaptığım şey PBO'yu açmak, RAM'lerin XMP modunu açmak ve işlemcimin voltajını 1.2V'ye sabitlemek. Full yükte 75-80 dereceleri görecek düzeyde overclock yapmak benim için yeterli. 1 ay içerisinde RTX 4070 Super ekran kartı satın alacağım o yüzden işlemcinin beni FHD çözünürlükte bir süre idare etmesi lazım. Darboğazı ne kadar azaltabilirsem o kadar iyi benim için. En azından WQHD monitör satın alana kadar. Şimdiden teşekkürler.

Sistemim bu şekilde:
RAM: Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB (2x8) 3000MHz DDR4 CL15
Ekran kartı: MSI RTX 2060 Ventus
Anakart: ASUS B550-F -Gaming-WİFİ-II
İşlemci: AMD Ryzen R5 5600
Sıvı Soğutucu: Arctis Freezer II 420mm

Danke

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
132
İsim
Yunus
Kurtarmaz oc yapsan bile
Direkt ddr5 geç bence o kadar masraf yapacak isen

Oriencc

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
199
İsim
At
Kurtarmaz oc yapsan bile
kurtarır bilmediğin konularda yorum yapma
Mesaj otomatik birleştirildi:

Herkese merhaba. İşlemcime overclock yapmak istiyorum fakat hiç anladığım konular değildir yardımcı olabilecek birileri varsa sevinirim. Özellikle ASUS BIOS'unu iyi bilen birileri olursa daha iyi olur açıkçası. Şu an BIOS'tan tek yaptığım şey PBO'yu açmak, RAM'lerin XMP modunu açmak ve işlemcimin voltajını 1.2V'ye sabitlemek. Full yükte 75-80 dereceleri görecek düzeyde overclock yapmak benim için yeterli. 1 ay içerisinde RTX 4070 Super ekran kartı satın alacağım o yüzden işlemcinin beni FHD çözünürlükte bir süre idare etmesi lazım. Darboğazı ne kadar azaltabilirsem o kadar iyi benim için. En azından WQHD monitör satın alana kadar. Şimdiden teşekkürler.

Sistemim bu şekilde:
oc yapıp 2k monitör alana kadar rahat bir şekilde kullanabilirsin darboğaz hiç olmaz olacak diyen kişilere de inanma

Pain00

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Harun Gürel
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kurtarmaz oc yapsan bile
Şimdilik DDR5'e geçme planım yok. 2K çözünürlükte yeterli olacağını düşünüyorum. Ne kadar darboğazı azaltırsak o kadar iyi. İlerleyen zamanlarda duruma göre 5800x3D yada DDR5 geçmeyi düşünüyorum.

Sadece OC için yardımcı olursanız sevinirim. Kurtarıp kurtarmaması şuan önemli değil. Teşekkürler.

Mustiback

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
92
İsim
Mustafa Gülduran
Şimdilik DDR5'e geçme planım yok. 2K çözünürlükte yeterli olacağını düşünüyorum. Ne kadar darboğazı azaltırsak o kadar iyi. İlerleyen zamanlarda duruma göre 5800x3D yada DDR5 geçmeyi düşünüyorum.

Sadece OC için yardımcı olursanız sevinirim. Kurtarıp kurtarmaması şuan önemli değil. Teşekkürler.
Ddr5 e geçmeye değecek bir şey yok ben geçtim 5800x vardı pişman oldum boşuna para harcadım. Bekleyip 9000 serisine geçebilirsin.

Oriencc

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
199
İsim
At

Bu video ile yapabilirsiniz daha önce kendim bu videoyu kullanmıştım safe

Danke

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
132
İsim
Yunus

Aynen dediğin gibi yap ekran kartını al takmana bile gerek yok DDR 5 sistemini toplayınca takarsın

ThE LoSt

80+ Silver

Sistemim bu şekilde:
Anakartın güzel eğer işlemcinin silikon kalitesi iyiyse tek çekirdekte 4.9ghz gibi rakamlar imkansız değil
pbo curve optimizer ile bu iş çözülebilir.

Pain00

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Harun Gürel
Aynen dediğin gibi yap ekran kartını al takmana bile gerek yok DDR 5 sistemini toplayınca takarsın
Hocam derdin ne bilmiyorum fakat yardım etmeyecekseniz gereksiz yazışmaya gerek yok. Teşekkürler değerli fikirleriniz için fakat tercihim bu yönde.

Anakartın güzel eğer işlemcinin silikon kalitesi iyiyse tek çekirdekte 4.9ghz gibi rakamlar imkansız değil
Tam hangi değerlere ne gibi rakamlar, sayılar girmem gerekiyor.

Pain00

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Harun Gürel
Hocam 4.6 Ghz yapıp, 1.25V vererek OCCT testinde 89 dereceleri gördüm max. 122 Watt güç çekti işlemci. 4.7 Ghz denediğimde OCCT testi başladığı gibi PC kapandı. PBO ve CBS kapalı yapıyorum bu arada onlarla nasıl OC yapılır tam emin değilim biraz karışık geldi.

ThE LoSt

80+ Silver
Hocam 4.6 Ghz yapıp, 1.25V vererek OCCT testinde 89 dereceleri gördüm max. 122 Watt güç çekti işlemci. 4.7 Ghz denediğimde OCCT testi başladığı gibi PC kapandı. PBO ve CBS kapalı yapıyorum bu arada onlarla nasıl OC yapılır tam emin değilim biraz karışık geldi.
Sen all core yapıyorsun tüm çekirdekleri aynı frekansa sabitlemek, bu daha kararlı olur ve çok çekirdek gücün epey artar bende şuanda 5700x işlemcimi yazın 4.7 1.25v de kışın 4.8 1.30v de kullanıyorum ama amaç oyun ise tek çekirdek gücüne ihtiyacın var pbo curve optimizer olayını araştırırsan tek çekirdekte 4.9 ghz ve all core de 4.6ghz hayal değil. 4.7 ghz için 1.30v denenebilir daha üstüne çıkmanı önermem sıcaklıklar yükselmiş çünkü

Hocam derdin ne bilmiyorum fakat yardım etmeyecekseniz gereksiz yazışmaya gerek yok. Teşekkürler değerli fikirleriniz için fakat tercihim bu yönde.

Tam hangi değerlere ne gibi rakamlar, sayılar girmem gerekiyor.
Deneme yanılma ile bu hedefe ulaşacaksın sabır gerektirir optimum değerler verebilirim bir dene
Biosa girip bu ayarları girebilirsin
PBO Limits - Motherboard
PBO Scalar - 10X
Clock Override - 200 MHz

Curve Optimizer - All Core
Sign - Negative
Magnitude - 20

Son düzenleme:

Pain00

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Harun Gürel
Sen all core yapıyorsun tüm çekirdekleri aynı frekansa sabitlemek, bu daha kararlı olur ve çok çekirdek gücün epey artar bende şuanda 5700x işlemcimi yazın 4.7 1.25v de kışın 4.8 1.30v de kullanıyorum ama amaç oyun ise tek çekirdek gücüne ihtiyacın var pbo curve optimizer olayını araştırırsan tek çekirdekte 4.9 ghz ve all core de 4.6ghz hayal değil. 4.7 ghz için 1.30v denenebilir daha üstüne çıkmanı önermem sıcaklıklar yükselmiş çünkü

Deneme yanılma ile bu hedefe ulaşacaksın sabır gerektirir optimum değerler verebilirim bir dene
Biosa girip bu ayarları girebilirsin
PBO Limits - Motherboard
PBO Scalar - 10X
Clock Override - 200 MHz

Curve Optimizer - All Core
Sign - Negative
Magnitude - 20
Hocam sadece bu söylediklerinizi değiştirdim ve OCCT testine soktum 3.5Ghz üstüne çıkmıyor işlemci bu ayarlarda. CPU Core Ratio değerine el ile 4.5-4.6Ghz gibi değerler mi girmeliyim?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
938,843
Üyeler
147,622
Son üye
samuraijack
Top Bottom