Neler Yeni

Ryzen 5 5600x aşırı ısınma sorunu

Dahası  
Reaksiyon skoru
83
İsim
CİHAN ATALAY
sa millet benim yaklaşık 7 aydır kullandığım işlemcim 80-90 derece bandında boşta çalışıyor stok soğutucu var oyunlarda inanılmaz bir drop ve performans sorunu mevcut ne yapmam gerekiyor
Ne yaptıysam düzelmiyor öneriniz nedir ?

Asus Rtx 3060 tuf gaming
Ryzen 5 5600x

dutemo

80+ Gold
En İyi Cevap
3
O işlemciye stok soğutucu yetersiz kule tipi bir soğutucu öneririm. Geçici olarak cpb kapatarak sıcaklığı düşürebilirsiniz.

Dahası  
Reaksiyon skoru
83
İsim
CİHAN ATALAY
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Stok soğutucuda bu derecelere ulaşması gayet normal en acilinden sıvı veya kule tipi soğutmaya geçmen lazım.
Böyle bir şey de var battlefield 5 de 1080p ultra da 60 fps alıyorum mümkün değil yani normalde
Mesaj otomatik birleştirildi:

O işlemciye stok soğutucu yetersiz kule tipi bir soğutucu öneririm. Geçici olarak cpb kapatarak sıcaklığı düşürebilirsiniz.
Cpd derken tarif edermisin tam olarak ne yapmam gerektiğini

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Melih
boştayken 80-90 derecekerş görüyorsa soğutucu ile aralarında bir temassızlık veya macun problemi olabilir.

dutemo

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Böyle bir şey de var battlefield 5 de 1080p ultra da 60 fps alıyorum mümkün değil yani normalde

Cpd derken tarif edermisin tam olarak ne yapmam gerektiğini
Cpb yani işlemciyi stok frekansa sabitleme işlemi. Fps olarak biraz kayıp yaşarsınız fakat sıcaklık düşer. Anakartınız nedir ona göre söyleyeyim nasıl yapıldığını.

Dahası  
Reaksiyon skoru
83
İsim
CİHAN ATALAY
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Cpb yani işlemciyi stok frekansa sabitleme işlemi. Fps olarak biraz kayıp yaşarsınız fakat sıcaklık düşer. Anakartınız nedir ona göre söyleyeyim nasıl yapıldığını.
Anakartım daha 1 günlük yeni geldi asus rog strix b550-f gaming wifi 2

boştayken 80-90 derecekerş görüyorsa soğutucu ile aralarında bir temassızlık veya macun problemi olabilir.
Kontrol ettim ya macun da değiştirdim düzelmedi

dutemo

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Anakartım daha 1 günlük yeni geldi asus rog strix b550-f gaming wifi 2

Kontrol ettim ya macun da değiştirdim düzelmedi
BIOS -> Advanced Mode (F7) -> Advanced -> AMD CBS -> Core Performance Boost -> Disabled.

dutemo

80+ Gold
En İyi Cevap
3

habbassaka

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,202
İsim
Berk

Alkameturkes

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
212
İsim
Alkame
Bu can yakan işlemci için 240 mm sıvı soğutma ile işlemcimi sıcak çöllerden soğuk sulara soktum resmen, 2k oyunlarda 95-100 dereceler boşta 75-80 derecelerde dolanıyordu, r5 5600x in stok soğutucusu rezalet. Sıvı soğutma ile 2k oyunda maks 74 dereceyi gördüm boşta zaten 50 derecelerde. Bende işlemciyi kullanan 2-3 uygulama hep açık onlar bazen işlemciyi ısındırıyor gibi yapıyor ama sıvı soğutma direk icabına bakıyor.
İşlemci çok ısındığından sıvı soğutma 70 dereceden sonra fanları %100 kullandırıyor o biraz gürültü yapıyor ama olsun genelde kulaklıkla kullanan birisiyim beni çok rahatsız etmiyor.

Top Bottom