Neler Yeni

Ryzen 5 5600x için soğutma önerisi ?

aytug.74

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Aytuğ Gök
5600x kullanıyorum stok fan yeterli olmuyor sizce kule tipi soğutucu mu alayım yoksa ikinci el bir sıvı soğutma mı almalıyım hangisiyle daha f/p verimlilik alırım ?

Mujka

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
981
İsim
Mustafa Polat

imribiy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
691
İsim
Emre
İlgilendiği Kategoriler
Hardware, operating systems, overclocking, mountaineering, simracing, motorsports
Steam
imribiy
Twitter
imribiy
Discord
dsc.gg/xos, imribiy#0001

Hasanst

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
583
İsim
Hasan Said Tamer
Mantıklı olan hangisi olur bu fiyat bandında 2. el sıvı soğutmalar mevcut hangisini yapmalıyım ?
Sıvı soğutma alın, işlemci yükseltmesi yaparsanız kafanız rahat olur

Cavuskerem

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,292
İsim
Kerem Çavuş
ag400 / ak400 / 214xt , fiyat farkı yoksa deepcool 200den fazlaysa 214xt alsan yeterli olur

Dahası  
Reaksiyon skoru
233
İsim
Hüseyin Umut Yüksel
Sıvı soğutmamı yoksa kule tipi hava soğutmamı olayı yaşadığın yerin şartlarına göre değişir. Örneğin sıcak bir ilde yaşıyorsundur. Yazları hava zaten sıcak, klima da kullanmıyorsan yada klimayı az kullanıyorsan. Zaten sıcak olan bir ortamda kule tipi soğutucular ile verim alamazsın. Ortam sıcak hava sıcak bunun üzerine işlemci de ısınacak ve o sıcaklığı soğutucunun bloğuna yada borularına iletecek. Sıvı soğutmanın avantajı burada devreye giriyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Murat
Sıvı soğutmamı yoksa kule tipi hava soğutmamı olayı yaşadığın yerin şartlarına göre değişir. Örneğin sıcak bir ilde yaşıyorsundur. Yazları hava zaten sıcak, klima da kullanmıyorsan yada klimayı az kullanıyorsan. Zaten sıcak olan bir ortamda kule tipi soğutucular ile verim alamazsın. Ortam sıcak hava sıcak bunun üzerine işlemci de ısınacak ve o sıcaklığı soğutucunun bloğuna yada borularına iletecek. Sıvı soğutmanın avantajı burada devreye giriyor.
İstanbul'da yaz sıcağında nasıl olur kule tipi fikrin var mı?

Dahası  
Reaksiyon skoru
233
İsim
Hüseyin Umut Yüksel
İstanbul'da yaz sıcağında nasıl olur kule tipi fikrin var mı?
Onun hesabını kendiniz yapacaksınız. Hava soğutmanın performansı ortamın sıcaklığına bağlıdır. Çünkü ortamdaki hava ile işlemciyi soğutmaya çalışır. Sıvı soğutmanın performansı kendi kalitesine bağlıdır, birde radyatör kısmına bağlıdır. Radyatörleri dolaşımdaki sıvının soğutulduğu yer olduğu için genelde büyük radyatör daha iyi soğutma sağlar. Ben Antalya için konuşayım. Antalya da sıvı soğutma şart. Sıvı soğutma kullanmayacak birisi Antalya da yazın sürekli klima çalıştırmak zorunda. Başka şehirlerde durumu oranın hava şartlarına göre orada yaşayan insanların karşılaştırması gerekli. Antalya da klima çalışmıyorsa hava soğutma ile pc boşta 50 derecelerde çalışmaya başlar. Bir oyun oynamaya başladığında sıcaklıklar çok rahat 85-86 lara yaklaşır hatta uzun süreli kullanımda değerler 90 ı geçer. İstanbul da bu derecelere çıkmaz herhalde.

Legolasea

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
45
İsim
Deniz
2 yıldır 5600x ı sıvı soğutucu ile kullanıyorum izmirdeyim yazın sıcağında sıvı soğutucu bile yetmiyor şahsen mecbur klima falan ekstra önlem gerekiyor
Sıvı soğutucu : arctic 240 lık

Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Murat
Onun hesabını kendiniz yapacaksınız. Hava soğutmanın performansı ortamın sıcaklığına bağlıdır. Çünkü ortamdaki hava ile işlemciyi soğutmaya çalışır. Sıvı soğutmanın performansı kendi kalitesine bağlıdır, birde radyatör kısmına bağlıdır. Radyatörleri dolaşımdaki sıvının soğutulduğu yer olduğu için genelde büyük radyatör daha iyi soğutma sağlar. Ben Antalya için konuşayım. Antalya da sıvı soğutma şart. Sıvı soğutma kullanmayacak birisi Antalya da yazın sürekli klima çalıştırmak zorunda. Başka şehirlerde durumu oranın hava şartlarına göre orada yaşayan insanların karşılaştırması gerekli. Antalya da klima çalışmıyorsa hava soğutma ile pc boşta 50 derecelerde çalışmaya başlar. Bir oyun oynamaya başladığında sıcaklıklar çok rahat 85-86 lara yaklaşır hatta uzun süreli kullanımda değerler 90 ı geçer. İstanbul da bu derecelere çıkmaz herhalde.
Anladım teşekkürler.
2 yıldır 5600x ı sıvı soğutucu ile kullanıyorum izmirdeyim yazın sıcağında sıvı soğutucu bile yetmiyor şahsen mecbur klima falan ekstra önlem gerekiyor
Sıvı soğutucu : arctic 240 lık
Peki 5600 modelinde de aynı mı yoksa X'i mi böyle sadece

Dahası  
Reaksiyon skoru
233
İsim
Hüseyin Umut Yüksel
Anladım teşekkürler.

Peki 5600 modelinde de aynı mı yoksa X'i mi böyle sadece
5600 de de durum çok farklı olmaz. Birde şu var. Sisteminizdeki ekran kartı ne? Atıyorum sisteminde 3060 veya dengi yada daha düşük bir ekran kartı olanlar sıcaklık noktasında biraz daha rahat edebilirken 6700 xt yada 3070 yada bunların dengi ve üzeri ekran kartlarında işlemci ekran kartına yetişmek için sürekli yüksek frekansta çalışacak. Buda saniyede daha çok işlem yapacak yani daha çok ısı üretecek sıcaklıklar daha hızlı yükselecek demek. Bunu soğutmak için de yine hava soğutma yetersiz kalacak. Önemli olan takılı olan işlemci değil. O işlemcinin kullanıp kullanılmayacağı. Mesela gidin 5900x takın işlemci ama tek yaptığınız internette gezinmek bir şeyler izlemek. Youtube sosyal medya gibi yerlerde takılmak olsun o işlemci ısınmaz. O işlemciyi hava soğutma ile de soğutursunuz. Yani kullanım ve kullanılan şartlar modelden daha önemli.

Top Bottom