Neler Yeni

Ryzen5 3600 rtx2070s darboğaz yapar mı?

Troy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
80
İsim
Troy N4ndo
Arkadaşlar yaza bilgisayar edinmeyi düşünüyorum. Totalde çevre birimleriyle beraber 15 bin tl bir sistem ekledim sepete. Sorunum şu:

Rtx 2070s trio ekran kartına ryzen 5 3600 yakışmaz farkındayım ama fps odaklı sistem toplamak istiyorum. Sizce darboğaz yapar mı? Ben yapmayacağını düşünüyorum. Asıl sorun şu sizce ekran kartını tam verimli kullanabilir miyim? 3600x veya daha üst işlemci alırsam bu sefer de gpu dan kısmak zorunda kalırım.

Velhasıl sizce ryzen5 3600 yeterli mi?
yapmaz

Waxen

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,143
İsim
Hüseyin Levent
Twitter
None
Facebook
None
Sıkıntı yaşamazsın kankam

Toroslu

80+ Bronze
FHD ve altı çözünürlüklerde bazı oyunlarda sorun çıkarabilir. 2K ve üstü çözünürlükler için yeterlidir, daha üst modelleri bile alabilirsiniz.

Dahası  
Reaksiyon skoru
72
İsim
Cebrail ERTUĞRUL
FHD ve altı çözünürlüklerde bazı oyunlarda sorun çıkarabilir. 2K ve üstü çözünürlükler için yeterlidir, daha üst modelleri bile alabilirsiniz.
Pek bilgim yok. Neden fhd çözünürlük ve altında sıkıntı çıkacak ki?

Toroslu

80+ Bronze
Full HD dahil herhangi bir çözünürlükte darboğaz söz konusu değildir, bu bilimseldir. Bizzat öyle bir sistem topladım her türlü kaynağıda bulabilirsiniz herhangi bir Youtube kanalında.
Genel olarak altından kalkar sadece yüksek texture vb. yüksek kalitede çok fazla detay olan karelerde render olarak GPU'yu %100 besleyemeyebilir. Bu çok istisnai bir durum ancak olasılık var. Bazı şeyler testlerde fark edilemez veya rastlanılmayacak kadar düşük olasılıktadır. Testler her zaman %100 gerçeği yansıtmaz.

GoktugGecer

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
311
İsim
Göktuğ Gecer
Facebook
100006001727289
Genel olarak altından kalkar sadece yüksek texture vb. yüksek kalitede çok fazla detay olan karelerde render olarak GPU'yu %100 besleyemeyebilir. Bu çok istisnai bir durum ancak olasılık var. Bazı şeyler testlerde fark edilemez veya rastlanılmayacak kadar düşük olasılıktadır. Testler her zaman %100 gerçeği yansıtmaz.
Testler her zaman gerçeği yansıtmaz diyorsunuzda 100 tane içerik izleyebilirsiniz siz kendinizde yapabilirsiniz sonucu zaten göreceksiniz.

Toroslu

80+ Bronze
Pek bilgim yok. Neden fhd çözünürlük ve altında sıkıntı çıkacak ki?
Testler her zaman gerçeği yansıtmaz diyorsunuzda 100 tane içerik izleyebilirsiniz siz kendinizde yapabilirsiniz sonucu zaten göreceksiniz.
Çözünürlük yükseldikçe yük GPU'ya düştükçe CPU'ya biner. Yüksek çözünürlüklerde tanımlanma ve metaveri okunmasını dahi GPU gerçekleştirirken CPU yalnızca karenin boyutunu, görüntü içerikleri vb. materyalleri iş yüküne define eder ve geri kalan her şey GPU üzerinde gerçekleştirilir böylece yüksek çözünürlüğe sahip grafik şemalarını GPU yerine CPU çizip GPU'ya göndermez. Çözünürlük düştükçe görüntü kalitesi de düştüğünden CPU bir çok şeyi define etmenin yanında çizer ve iş yüküne bağlar, CPU'nun yükü artarken GPU'nun yükü düşer. Modern oyunlarda düşük çözünürlüğe alındığında çok yüksek grafikli(RTX + Ultra ayarlar gibi) bir çok şeyi de CPU'ya yüklemiş olursunuz, böylece RTX ray'lerini bile CPU define etmeye çalışır ve eğer yetişemezse performans olarak düşüş yaşatabilir. Bu çok istisnai bir durum, bunun gerçekten yüksek ve rahatsız edici bir kayıp yaratması için oldukça düşük bir çözünürlükte CPU'yu zorlamanız gerekiyor.

Top Bottom