Neler Yeni

Sapphire Nitro+ 6900XT Alınır mı? Yoksa TUF 3080 mi?

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,597
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Hocam teşekkür ediyorum bilgiler için, hiç bilgim olmayan detaylardı bunlar.

5 dk metro last light redux 2k da oynadım, değerler şu şekilde

GPU Temp - 62
Memory Junction - 74
Hotspot Temp - 66

Gerçekten de dediğiniz gibi en düşük değeri gösteriyormuş. Biraz araştırdım, tuf 3080 için birkaç saat oynayanlar memory junction temp 80 derecelere yakın görüyormuş. Hatta yine 3080 rog strix kullanan biri 85 derece gördüğünü yazmış.

Sapphire 6900xt kullanan biri eth miningde memory junction 80 derece demiş, bir başkası memory junc 90, gpu 70 demiş.

Bu durumda o kadar da ciddi bir fark yok gibi görünüyor.
Oyundaki memory sıcaklığını ve ETH mining'deki memory sıcaklığını karşılaştırmamalısınız. Oyunlar memory'ye fazla yüklenmez ama mining sonuna kadar yüklenir. 6900 XT'nin memory'si GDDR6 olduğu için oyunda 65 dereceyi geçmez ancak 3080'inki geçer çünkü GDDR6X çok ısınıyor ancak bunun beraberinde çok iyi mining performansı da sağlıyor. Eğer mining ile işiniz yoksa 6900 xt ye geçmemek için sebebiniz yok hem daha iyi kart hem de 3080'i satınca üstüne para kalacak, beğenmezseniz iade etme hakkınız var zaten ilk 14 gün içinde.

Son düzenleme:

Rezanix

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
169
İsim
Enes Uygun
Yaklaşık 8 aydır aynı ekran kartına sahibim, hiçbir sıkıntısını görmedim. 8 ay önce PC toplamaya karar verdiğimde 3090 ve 6900XT arasında kalmıştım. 3090 almak yerine daha ucuz fiyata 6900XT alıp diğer parçalara ayırdığım bütçeyi artırmıştım. Açıkçası 6900XT kullandığım süre zarfında bir sorun yaşamadım. Bir ara sıcaklık değerlerine kafayı takmıştım, sonradan sıcaklık değerinin 2'ye ayrıldığını ve sıcaklık değerlerinin normal olduğunu öğrendim. Pek teknik detaylarına hakim olmasamda saf güç olarak 3090'dan bile daha önde olduğunu duymuştum. Yazılımsal olarakta AMD'nin NVİDİA'ya bakarak daha geride olmasına rağmen ben bir sorunla karşılaşmadım. Bir de kartı almadan önce ben dahil olmak üzere çevremdeki arkadaşlarımda AMD ekran kartlarına karşı bir önyargı vardı. Bu önyargı da NVİDİA'nın daha popüler olmasından kaynaklanıyor, şu an bile "hangi ekran kartı var?" sorusuna 6900XT cevabını verdiğimde "ilk defa duydum" gibi cevaplar alıyorum. Ben yeniden alacak olsam 6900XT ile 3080 arasında kesinlikle kalmayıp 6900XT'yi tercih ederdim, 6900XT'nin tek rakibi 3090. Siz de 3080'i satıp aynı fiyata 6900XT'ye geçebiliyorsanız geçmenizi tavsiye ederim, 3080'den aynı fiyata 3090'a geçiş yapmış gibi olacaksınız zaten. Teknik detaylara pek hakim değilim fakat deneyimlerim hakkında bir sorunuz olursa yanıtlamaya çalışırım.

c3nk

80+
@Rezanix hocam teşekkür ediyorum, @cfranko hocam çok yardım etti sağolsun ama birde doğrudan bu modeli kullanan birinin yorumları iyi oluyor. Birkaç kısa soru sorayım size müsadenizle.

1- Gördüğünüz en yüksek sıcaklık değerleri nedir?
2- Coil whine sesi çıkıyor mu yük altında? Kasalar malum masa üstünde kulağımızın dibinde duruyor, aklıma takılıyor haliyle.
3- Gta V tarzı eski oyunlarda fps değerinin çok düşük olduğunu okudum, herhangi bir oyunda bir sıkıntı yaşadığınız oldu mu?
4- Genel olarak driver update dışında hiç oyunda ekranın gitmesi, restart atma, donma, takılma vs. ufak da olsa bir sıkıntı yaşadınız mı? Yoksa ilk kasaya taktığınız andan beri sorunsuz sıkıntısız kullanıyor musunuz?

Bende satın alacağım gibi görünüyor şu an. Fiyatı şu an yurt dışından bile uygun, performansı iyi. Açıkcası rahatsız edici bir ses çıkmayacağından, sıcaklık - yazılımsal bir sıkıntı yaşamayacağımdan emin olsam hemen sipariş geçeceğim. Ama itopyanın iadesi çok sıkıntı, kutuyu açtığım an kart ile baş başayım. O sebeple iyice emin olmak istiyorum, durduk yere başımızı ağrıtmayalım :D

Dahası  
Reaksiyon skoru
114
İsim
Yellow Leblebi
İlgilendiği Kategoriler
Grafik Tasarım

Rezanix

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
169
İsim
Enes Uygun
1- Gördüğünüz en yüksek sıcaklık değerleri nedir?
1642250826374.png

Tam hatırlamadığımdan dolayı eski sohbetlere bakıp şöyle bir fotoğraf buldum. Muhtemelen en yüksek bu değildir, 78-80'diye hatırlıyorum.
Daha önceden açtığım konu: https://forum.donanimarsivi.com/konu/6900xt-ekran-karti-sicakligi-95-derece-normal-mi.426405/
2- Coil whine sesi çıkıyor mu yük altında? Kasalar malum masa üstünde kulağımızın dibinde duruyor, aklıma takılıyor haliyle.
Oyunlara girdiğimde kulaklık takılı değilse ses geliyor fakat rahatsız edici düzeyde değil. Bir de ben sürekli kulaklık takılı olarak kullandığımdan dolayı fark etmiyorum.
3- Gta V tarzı eski oyunlarda fps değerinin çok düşük olduğunu okudum, herhangi bir oyunda bir sıkıntı yaşadığınız oldu mu?
FPS değerleri hiçbir oyunda ekstra düşük olmadı. Ekstra düşükten kastım Youtubedeki videolara kıyasla çok bir fark yok. GTA 5'den örnek verecek olursam 2k full ayarlarda maksimum 190 fps ortalama 130-160 fps alıyorum (Mekana ve nereye baktığıma göre değişiyor).

GTA 5'de ve Fortnitede drop sorunu var fakat sadece 6900XT ile alakalı değil oyunun optimizasyonundan kaynaklı diye biliyorum. GTA 5'de fps sabitleyince sorun ortadan kalkıyor. Bu 2 oyun dışında drop yaşadığımı hatırlamıyorum.

RDR 2'de ise yine 2k full ayarlarda 100+ fps alıyordum.

Sistemdeki mevcut oyunlar:
1642251719028.png

4- Genel olarak driver update dışında hiç oyunda ekranın gitmesi, restart atma, donma, takılma vs. ufak da olsa bir sıkıntı yaşadınız mı? Yoksa ilk kasaya taktığınız andan beri sorunsuz sıkıntısız kullanıyor musunuz?
Hiç ekran kartından kaynaklı bir sorun yaşadığımı hatırlamıyorum. İlk başta da dediğim gibi bir aralar sadece sıcaklık değerlerini çok kafaya takıyordum, normal olduğunu öğrendikten sonra ekran kartıyla ilgili bir takıntım veya bir sorunum kalmadı.

Bende satın alacağım gibi görünüyor şu an. Fiyatı şu an yurt dışından bile uygun, performansı iyi. Açıkcası rahatsız edici bir ses çıkmayacağından, sıcaklık - yazılımsal bir sıkıntı yaşamayacağımdan emin olsam hemen sipariş geçeceğim. Ama itopyanın iadesi çok sıkıntı, kutuyu açtığım an kart ile baş başayım. O sebeple iyice emin olmak istiyorum, durduk yere başımızı ağrıtmayalım :D
Evet konuyu gördükten sonra ben de fiyatlara baktım gerçekten birkaç ay önceki fiyatlara bakarak baya indirim gelmiş ucuzlamış. Ucuz bir kart olmadığından dolayı karar vermek zor. 6900XT'ye geçtikten sonra pişman olacağınızı pek düşünmüyorum ama siz yine de daha fazla araştırın, aklınızda bir soru kalmasın, sonradan pişman olmayın.

c3nk

80+
@Rezanix hocam teşekkür ediyorum detaylı cevabınız için, epey aydınlatıcı oldu (y) Sizin konuyu da okudum, yorumlar fikir verdi.

@cfranko hocam, size son olarak bir şey sormak istiyorum. Eğer bunun yerine xfx merc 6900xt model - tacbd kodlu daha çok tutulan seriden alırsam (27 bin lira), sıcaklık vb. konularda kayda değer bir fark olur mu? Tatbd kodlu olan seri ara ara 24 bin liraya düşüyor, o da olabilir. 6900XT aklıma yattı, zaten bu gidişle satın almadan rahat edemeyeceğim. Kayda değer bir fark yoksa bunu alayım, varsa xfx takip edip denk gelince onu alayım.

Bu arada üstte @Rezanix 'in paylaştığı konuda epey yorumunuzu okudum, belki bende sizin yolunuzdan gidip sıvı soğutma yapabilirim, hep bir hevesim vardı.

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,597
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
@cfranko hocam, size son olarak bir şey sormak istiyorum. Eğer bunun yerine xfx merc 6900xt model - tacbd kodlu daha çok tutulan seriden alırsam (27 bin lira), sıcaklık vb. konularda kayda değer bir fark olur mu? Tatbd kodlu olan seri ara ara 24 bin liraya düşüyor, o da olabilir. 6900XT aklıma yattı, zaten bu gidişle satın almadan rahat edemeyeceğim. Kayda değer bir fark yoksa bunu alayım, varsa xfx takip edip denk gelince onu alayım.
Önceden de dediğim gibi sıcaklıklık olarak merc daha soğuk olur ama en fazla 500 lira fark verilir daha verilmez gereksiz olur yani. Bu arada benim kartım da normalde hava soğutmalı bir kart ben onu sonradan sıvı soğutmalıya çevirdim.

Son düzenleme:

predator

80+ Silver
İkisinide kullanabilecek ve deneyimleyecek bir param olmadığı için dışarıdan şu yorumu yapacağım. Nvidia daha stabil ve duruşu göz önüne el alındığın iphone gibi. amd daha çok android daha fazla sorunla karşılaşmanız muhtemel. nvidia'nın teknolojileri daha yaşlı olduğu için amd'den daha kararlı örneğin dlls ve fsr gibi.

Son düzenleme:

Jnwander

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,237
İsim
Kadir Tunç
İkisinide kullanabilecek ve deneyimleyecek bir param olmadığı için dışarıdan şu yorumu yapacağım. Nvidia daha stabil ve duruşu göz önüne el alındığın iphone gibi. amd daha çok android daha fazla sorunla karşılaşmanız muhtemel. nvidia'nın teknolojileri daha yaşlı olduğu için amd'den daha kararlı örneğin rtx ve fsr gibi.
Neye göre yaptın bu yorumu ?
Hani 500 serisi bir kart alsa yine tamam diyeceğim ama 6000 serisinde Amd çok iyi ilerliyor.
Fsr dediğin teknoloji ise Rtx ile rakip bir teknoloji değil ki.
Dlss'in rakibi Fsr ve zamanla çok daha iyi olacak aynı Nvidia'nın yaptığı gibi.
Ayrıca 6900 XT'nin rakibi 3090'dır,3080 ile karşılaştırılamaz.
Benim görüşüm net 6900 XT olur.

predator

80+ Silver
Neye göre yaptın bu yorumu ?
Hani 500 serisi bir kart alsa yine tamam diyeceğim ama 6000 serisinde Amd çok iyi ilerliyor.
Fsr dediğin teknoloji ise Rtx ile rakip bir teknoloji değil ki.
Dlss'in rakibi Fsr ve zamanla çok daha iyi olacak aynı Nvidia'nın yaptığı gibi.
Ayrıca 6900 XT'nin rakibi 3090'dır,3080 ile karşılaştırılamaz.
Benim görüşüm net 6900 XT olur.
Neye göre yaptığımı açıkladım. amd'nin ekran kartları saf güç olarak hala önde olsa bile kalite olarak nvidia tartışılmaz benim için. fanboy değilim gerçekçiyim. amdnin ekran kartlarındaki hata ve sorunların nvidiadan daha az olduğunu iddia edebilir misin? adamın elinde miss gibi 3080 var. amdye geçmek için hiç bir sebebi yok

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,597
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Neye göre yaptığımı açıkladım. amd'nin ekran kartları saf güç olarak hala önde olsa bile kalite olarak nvidia tartışılmaz benim için. fanboy değilim gerçekçiyim. amdnin ekran kartlarındaki hata ve sorunların nvidiadan daha az olduğunu iddia edebilir misin? adamın elinde miss gibi 3080 var. amdye geçmek için hiç bir sebebi yok
Hata veya sorun yok kartlarda, tek eksik özelliği gerçek kullanımda görüntü kalitesini azaltan, bulanıklaştıran ve sırf nvidia’nın yaptığı reklamlar sayesinde abartılan Dlss. DLSS’in sağladığı ekstra FPS bulutlardan mı geliyor, yoktan mı var oluyor? Elbette ki bir şeylerden kısarak elde ediyor o FPS’i.

Jnwander

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,237
İsim
Kadir Tunç
Neyin kalitesiymiş bu ? :D
Yakın zamanda hem Nvidia kart hem de Amd kullandım driver konusunda ikisinden de sıkıntı çekmedim,fanboy olduğunu da iddia etmedim.
Amd'ye geçmek için sebebi de çok belli "performans" farkı.

c3nk

80+
@cfranko hocam, hadi hayırlı olsun, umarım pişman olmam, sonuncuyu ben aldım.

Screen Shot 2022-01-15 at 8.47.35 PM.png

3080'den geçmemin temelde 2 nedeni var. İlki tamamen görsel, çok şık bir kart yapmışlar. İkinci olarak ise bu kart bariz bir şekilde daha güçlü, fazladan 6gb ekstrası ile güzel bir kart. Redditte 50 tane konu okudum, sıcaklık dışında bir şikayet görmedim, o da herkeste olan bir şey değil.

Son olarak, fiyatı gerçekten güzeldi. Ben yurtdışı rakamları takip ediyorum, şu an net değeri hatırlayamasam da en son Japonya'dan 185 bin yene geliyordu, şu an 22-23'e geliyor o rakam, garanti de cabası.

Tek korkum yüksek bir coil whine sesi ile karşılaşmak yada çok ısınan bir karta denk gelmek. Onu da gelince göreceğiz artık, yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Yeni ssd ile peş peşe gelecek, sıfırdan kurulum yapıp driverını yükleyip ilk denemeyi salı-çarş yaparım artık.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
952,487
Üyeler
150,095
Son üye
serhat001
Top Bottom