Neler Yeni

Sarhoş olmak mı günah yoksa alkol almak mı?

grasdiyas

80+ Silver
Evet dediğin gibi "Hamr" yani "Sarhosluk verici yani Akıla etki Eden icecekler" diye geçiyor Kuran-i Kerimde.

Simdi akıla su soru gelebilir 2 sise icki bana sarhosluk vermiyor o zaman haram değildir ama hüküm söyledir:

"Coğu Haram olan seyin Azı da haramdır" diye. Bu Hükme göre Çok icince sarhosluk veriyorsa azı da haram olur, Nitekim Hadis-i Seriftir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sigara haram da sayılabilir o biraz gri bir konu. Genelde Harama yakın Mekruh hükmü veriyior.
bilmediğimden diyorum Kur-an ı Allah yazmış ama hadilerin doğruluğu az bildiğim kadarıyla insan tarafından yazılmış ben kur-an dışından bilgi almam sadece kur-an da yazana inanırım

Malibu içmedim hiç likör olarak Jagermeister ve Hennesy tüketmiştim.

Pardon karıştırdım Hennesy likör değil hocam.
hiç bilmiyom :D likör aroma galiba tat veriyor heralde

ama duyunca ağzım sulanıyo nedense

shotpoter

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,198
İsim
Taha Efe
bilmediğimden diyorum Kur-an ı Allah yazmış ama hadilerin doğruluğu az bildiğim kadarıyla insan tarafından yazılmış ben kur-an dışından bilgi almam sadece kur-an da yazana inanırım

hiç bilmiyom :D likör aroma galiba tat veriyor heralde
Yok knk hadislerin de sistematiği var kendi icinde o mesele uzun baska bir zaman anlatırımda

Zaten Kuran-i Kerimde de bu tarz Alkollü iceceklerden uzak durun diyor az az icin demiyor.

Çok istersen %0.0 biralar onlar Alkolsüz olursa tamamen İcilebilir ya da Arpa maltı gibi muadili de kullanılabilir.

grasdiyas

80+ Silver
Yok knk hadislerin de sistematiği var kendi icinde o mesele uzun baska bir zaman anlatırımda

Zaten Kuran-i Kerimde de bu tarz Alkollü iceceklerden uzak durun diyor az az icin demiyor.

Çok istersen %0.0 biralar onlar Alkolsüz olursa tamamen İcilebilir ya da Arpa maltı gibi muadili de kullanılabilir.
uzak durun diyorsa haram ozaman her türlü alkölün her türü sarhoşluk veriyo zaten içmek için değil :D teklediğim tekilla ilk ve sondu

shotpoter

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,198
İsim
Taha Efe
uzak durun diyorsa haram ozaman her türlü alkölün her türü sarhoşluk veriyo zaten içmek için değil :D teklediğim tekilla ilk ve sondu
Sevindim hocam. en iyisi :)

Top Bottom