Neler Yeni

Sayısal 78.611 sıralama ile Ankara da bölüm önerisi ( Ücretli istemiyorum )

Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Sefa Halı
Ostim hakkında bilgim yok dostum ama çoğu vakıf üniversitesinde var maalesef. Mesela, Atl, Blkt, Bşkt (şifrelemeyi anlarsın :) ortam çok farklı. Maddi yönden durumu bayağı iyi olanlarla dolu, zorlanan arkadaşlarım oldu. Çnk, bir tık alt seviyedeydi. Maddiyat yüzünden sosyalleşemeyen, çevreye ayak uyduramayan ve 4 yılı zor geçiren arkadaşlarım oldu. Ordaki samimiyeti bulamayıp da Odtü, Hacettepe ve Gazi’ye gelip ordaki arkadaşlarının ortamına dahil oluyorlardı.
Hocam çevremde ben de çok duydum hatta okulu bırakanlar da oldu bu çevre yüzünden fakat 40 kişilik bölümde herkesin burslu olması ve hepsinin ortalama benimle sıralamasının aynı olması avantaj gibi geldi bana ve siz daha iyi bilirsiniz aynı başarı düzeyinde kişilerle okumak çok önemli diye biliyorum mesela burslu 80k ücretli 300k olan bazı bölümler var başka üniversitelerde ister istemez bölüm içerisinde bunun bir düzey farkı oluşturabileceğini düşünüyorum
Hocam siz ne okudunuz acaba merak ettiğimden soruyorum

Dahası  
Reaksiyon skoru
36
İsim
Kemal
Hocam çevremde ben de çok duydum hatta okulu bırakanlar da oldu bu çevre yüzünden fakat 40 kişilik bölümde herkesin burslu olması ve hepsinin ortalama benimle sıralamasının aynı olması avantaj gibi geldi bana ve siz daha iyi bilirsiniz aynı başarı düzeyinde kişilerle okumak çok önemli diye biliyorum mesela burslu 80k ücretli 300k olan bazı bölümler var başka üniversitelerde ister istemez bölüm içerisinde bunun bir düzey farkı oluşturabileceğini düşünüyorum
Hocam siz ne okudunuz acaba merak ettiğimden soruyorum
Psikoloji. 40 kişilik bölümün hepsi tam burslu olmuyor nihayetinde. Bizde 80 kişinin 10u tam burslu, 30u yarım burslu, 20si 25 geriye kalan ücretliydi. İlla kendi bölümindekilerle arkadaşlık kurmayacaksın, bölüm ingilizce ise herkesin karıştığı bir hazırlık macerası var öncelikle. Dediğin üniversitenin çok fazla üni gibi bir yanı da yok. Şimdilerde vakıflar artık bi bina üzerinden diploma veriyor. Her şeyi düşünüp sağlıklı bir karar vermen gerekiyor. Zorlu bir süreç. 4 yılını orada geçireceksin. Ders bitince hemen eve gitmek için can mı atacaksın yoksa keşke beni buraya gömseler de burdan hiç çıkmasam mı diyeceksin.

Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Sefa Halı
Psikoloji. 40 kişilik bölümün hepsi tam burslu olmuyor nihayetinde. Bizde 80 kişinin 10u tam burslu, 30u yarım burslu, 20si 25 geriye kalan ücretliydi. İlla kendi bölümindekilerle arkadaşlık kurmayacaksın, bölüm ingilizce ise herkesin karıştığı bir hazırlık macerası var öncelikle. Dediğin üniversitenin çok fazla üni gibi bir yanı da yok. Şimdilerde vakıflar artık bi bina üzerinden diploma veriyor. Her şeyi düşünüp sağlıklı bir karar vermen gerekiyor. Zorlu bir süreç. 4 yılını orada geçireceksin. Ders bitince hemen eve gitmek için can mı atacaksın yoksa keşke beni buraya gömseler de burdan hiç çıkmasam mı diyeceksin.
Evet hazırlık var bölümde ve 40 kontenjanın hepsi tam burslu indirimli veya indirimsiz açılmamış dediğiniz gibi karar vermek çok zor yaklaşık 2 hafta gibi bir süre var önümde düşünüp umarım hakkımda en doğru kararı veririm teşekkür ederim önerileriniz için de

Realhas the Great

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
27,574
İsim
Nejat İşler
İlgilendiği Kategoriler
Gündem,siyaset,PC parçaları,konu dışı
Hocam bu arada Başkent Üniversitesinde biyomedikal mühendisliği tutabilir. Burayı da düşünebilirsiniz.
Screenshot_2023-07-21-12-49-31-73_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Hacettepe üniversitesinde Nükleer Enerji Mühendisliği geçen sene 87 binle kapatmış oraya da bakabilirsiniz.

Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Sefa Halı
Hocam bu arada Başkent Üniversitesinde biyomedikal mühendisliği tutabilir. Burayı da düşünebilirsiniz.
Alıntıyı görüntüle

Hacettepe üniversitesinde Nükleer Enerji Mühendisliği geçen sene 87 binle kapatmış oraya da bakabilirsiniz.
Sağolun Hocam
Mesaj otomatik birleştirildi:

Niye ankara? Başka ölçütlerin yok mu?
Dostum il dışına çıktığımda ev kiraları çok yüksek yurtta da rahat olamam şuan aile evinde çok rahatım istediğim saatte eve geliyorum geceleri 2 de 3 de eve geldiğim oluyor bütün ailem arkadaşlarım buradalar onlardan ayrılıp bilmediğim bir şehire gidersem alışma süreci filan derken çok sıkıntı yaşayacağımı düşünüyorum ve de büyük şehir yaşantısına alışınca küçük şehirler çok iç açıcı gelmiyor örneğin Antalya'ya bir çok defa gittim sene başında da Akdeniz Üniversitesi istiyordum fakat dediğim gibi bir Ankara olmadı gözümde en büyük sebeplerden birisi de ailem il dışında okumamı istemiyor ben de aynı fikirdeyim zaten

Son düzenleme:

melidoas6

80+ Silver
Sağolun Hocam

Dostum il dışına çıktığımda ev kiraları çok yüksek yurtta da rahat olamam şuan aile evinde çok rahatım istediğim saatte eve geliyorum geceleri 2 de 3 de eve geldiğim oluyor bütün ailem arkadaşlarım buradalar onlardan ayrılıp bilmediğim bir şehire gidersem alışma süreci filan derken çok sıkıntı yaşayacağımı düşünüyorum ve de büyük şehir yaşantısına alışınca küçük şehirler çok iç açıcı gelmiyor örneğin Antalya'ya bir çok defa gittim sene başında da Akdeniz Üniversitesi istiyordum fakat dediğim gibi bir Ankara olmadı gözümde en büyük sebeplerden birisi de ailem il dışında okumamı istemiyor ben de aynı fikirdeyim zaten
Bu ekonomide dışarıda okuması zor. Öğrenci denilen şehirlerde bile her şey küçük şehirlerden pahalı. Mantıklı bir tercih olur sizin adınıza

xTURANN

80+ Bronze
Sağolun Hocam

İl dışında okumak sıkıntıymış gerçekten. Hazırlık okuyacaksan boş günlerin çok oluyor. O Günlerde çalışmanı öneririm. Bir fabrika ile anlaşabilirsin belki. Ya da part time bi iş. Getirisi belki fazla olmayabilir ama hem ailene olan yükün azalır hem de cebine para girer ihtiyaçlarını karşılarsın.

Top Bottom