Neler Yeni

Yardım SE-224XT Black vs White

Shibou

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
938
İsim
Ali Efe

Bugün soğutucular hakkında açtıgım kaçıncı konu bilmiyorum ama umarım bu son olacak. İkisinden birini birazdan alacağım ama fanları değişik gibi birisinde ledli beyaz diğerinde düz siyah.
Performans veya ses farkı var mıdır?

johan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,223
İsim
ismail
tüm bilgileri aynı değişen tek şey rengiymiş neden ses veya performans farkı olsun

Shibou

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
938
İsim
Ali Efe
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Andromakhe

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,054
İsim
AAAAA
İlgilendiği Kategoriler
Anime / Tarih /Eğitim / Siyaset / Teknoloji
Bende NZXT M22 120mm sıvı soğutma var zaten 90 derecelere çıktığı ve sesli çalıştığı için hava soğutmaya geçeceğim. 120mm sıvı soğutma da çok önermiyorlar güvenemiyorum o yüzden o hatayı yaptım daha önce. Öneriniz için teşekkürler
işlemci nedir acaba ? o değerler aşırı absürt çünkü bir problem vardır attığım model bende var boşta 35 yükte 55-60
Mesaj otomatik birleştirildi:

Babaannemin bir sözü vardır.
120mm sıvı soğutma alacağıma,
Kaliteli bir kule tipi fan al.
valla hocam ezbere konuşuyorlar bana kalırsa o riski alıp aldım cidden hava soğutmanın kuru sesini çekeceğime sıvı soğutma ile kafamın rahat olmasını tercih ederim ha biraz fazla mı tabii ki 300-400 fazla ama sessizlik olsun vs miss gibi kaba saba da durmuyor hem ayrıca kasam ne kule tipine nede 240mm sıvı soğutmaya uygun :(

ha bide illa ki alacam dersen beyaz olan tabii ki hem ışıqlı mışıqlı hemde tozu belli etmez beyaz

Shibou

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
938
İsim
Ali Efe
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
işlemci nedir acaba ? o değerler aşırı absürt çünkü bir problem vardır attığım model bende var boşta 35 yükte 55-60

valla hocam ezbere konuşuyorlar bana kalırsa o riski alıp aldım cidden hava soğutmanın kuru sesini çekeceğime sıvı soğutma ile kafamın rahat olmasını tercih ederim ha biraz fazla mı tabii ki 300-400 fazla ama sessizlik olsun vs miss gibi kaba saba da durmuyor hem ayrıca kasam ne kule tipine nede 240mm sıvı soğutmaya uygun :(

ha bide illa ki alacam dersen beyaz olan tabii ki hem ışıqlı mışıqlı hemde tozu belli etmez beyaz
Ryzen 5 5600x kullanıyorum.
Kasam ise NZXT H510 Elite Beyaz kasa
Sizin kullandığınız kasa nedir? Benim de kasam 240mm sıvı soğutma desteklemiyor o yüzden hava soğutma alacağım ama sizinki dediğinize göre kule tipi soğutma da desteklemiyormuş.
Aynı kasayı kullanıyorsak ben de almayim o zaman kule tipi uğraştırmasın

EfoWars

80+ Bronze

hepsi benzer perf ama deepcool daha iyi ve ben ag400 kullanmaktayım memnunum

bunların senin attıklarınla aynı performans haberin olsun

Andromakhe

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,054
İsim
AAAAA
İlgilendiği Kategoriler
Anime / Tarih /Eğitim / Siyaset / Teknoloji
Ryzen 5 5600x kullanıyorum.
Kasam ise NZXT H510 Elite Beyaz kasa
Sizin kullandığınız kasa nedir? Benim de kasam 240mm sıvı soğutma desteklemiyor o yüzden hava soğutma alacağım ama sizinki dediğinize göre kule tipi soğutma da desteklemiyormuş.
Aynı kasayı kullanıyorsak ben de almayim o zaman kule tipi uğraştırmasın
Vento VG14FE yanlış anlaşılmasın benim kasam 240mm sıvı soğutma bile desteklemiyor minnacık :D

TRecoN

80+ Bronze
Bu Kullanıcının Doğum Günü!
Dahası  
Reaksiyon skoru
248
İsim
Aytaç Şükrü YALÇIN
Bu model zaten sesli bir fana sahip 32db sesli bir fandır. Sıvı soğutma radyatör fanları kadar tam yükte ses çıakracağı anlamına geliyor.

Bende aynı durumu yaşadım. Kısaca süreci anlatıyorum.

İlk başta PF240 ARGB sıvı soğutmayı kullanıyordum çok güçlü fanlara sahipti ve benim pompa arızalıymış bende işlemci çok ısınıyor sanıyordum. Ve fanlar pompadan dolayı sıcaklık yüksek olduğundan sürekli yüksek devirlerde yani sesli çalışıyordu. İlk sıvı soğutma deneyimim olduğu için aslında çok güçlü iyi soğutan ve soğuttuğu için yüksek devirlere gerek duymayan bir sıvı soğutmayı asla olması gerektiği gibi kullanamadım garantiden sıfırı geldi ama hiç açmadan direkt sattım.

Sonra fanları en sessiz sıvı soğutmayı araştırdım ve herkes arctic 240 280mm önerdi çok sağlam malzeme kalitesi ve fan ömrü. Ve bir o kadarda sessiz fanlara sahip pompası zaten çok farklı bir tasarımı var çok sağlam bir soğutucu. Ancak bu pompada çoğu kişi küçük fan var pompanın üzerinde o minik fandan ses geliyor. Birde içindeki sıvı ilk çalıştırmada şırıl şırıl ses geliyor. Yani çalışırken çok essiz olan oyunda renderda orta devirlerde ideal sıcaklıkları yakalayan fazla ses çıkarmayan sıvı soğutma pompasının üretim kalite tutarsızlığı birine sorunsuz diğerine ses çıkaran pompa denk geldiğin can sıkıcı bir hale geliyor. Ve amazondan almış olmamla birlikte benim aldığım 240mm olan sıvı soğutmanın bir fanı arızalı geldiğinden zaten iade etme hakkım bulunuyordu. Aynı fanlardan kasam için 3+3 kit seti aldım ve birini pompaya takarak birkaç hafta bozuk fanı olan sıvı soğutmayı deneyimleme şansım olmuştu böylelikle. sıvı soğutmadan çok memnundum sadece pompası daha kaliteli olsa iade etmezdim büyük ihtimalle. Ama sıvı soğutmalar arasında en sessizi diyebilirim. Neyse bu sıvı soğutmayı da iade ettim zaten arızalı gelmişti. Kasa için aldığım fanları zaten kasa için kullanmaya devam ediıyorum.

Baktım ki benim aslında sıvı soğutmaya ihtiyacım yokmuş günlük kullanıyorrum arada bir oyun oynuyorum. Arada bir de illustrator photshop işlerim oluyor kendi bilgisayarımda geri kalanı şirketin iş bilgisayarında çalışıyorum zaten. Böylelikle çok sessiz bir hava soğutmaya ihtiyacım olduğunu anladım ve Be Quite Dark Rock 4 kule tipi hava soğutmasına denk geldim. Hem bloğu büyük hem ram sınırını çok sorun etmiyor. Hem fanları çok sessiz her şekilde ihtiyacıma uygun bir modeli kullanıyorum uzun süredir.

Noctuanın büyük fanları var o da tercih edilebilirdi hem daha iyi soğuturdu ama onun fanları be quite a göre kağıt üstünde bir iki tık daha desibeli yüksek olduğundan ben noctuayı tercih etmedim.

Eğer uzun süreli render işlerin yoksa iyi sessiz bir hava soğutma işini görüyorsa Noctua al geç veya bulabilirsem Be Quite Dark Rock 4 Pro alabilirsin. Tabi kasa ve ramlerine uygun olduğunu sorgulamayı unutma.

Yukarıda deneyimlerimi anlattım. Sessizlik bir lüxtür. Sessiz bir soğutmaya sahip olmak istiyorsan biraz yüksek fiyatlara yönelmeni tavsiye ederim. Noctua senin kasaya uymaz gibi gözüküyor. Bir araştır. Be quite şuan türkiyede yok. Ben olsam şuan bir fan alsam kendimi Noctua ve Be Quite a ulaşamıyorsam. Alacağım fan bu olur.

Benim kasada beyaz fanın beyazı da çok güzel gözüküyor.

https://www.akakce.com/arama/?q=Deep+Cool+AK620+İşlemci+Soğutucu

Son düzenleme:

Shibou

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
938
İsim
Ali Efe
Bu model zaten sesli bir fana sahip 32db sesli bir fandır. Sıvı soğutma radyatör fanları kadar tam yükte ses çıakracağı anlamına geliyor.

Bende aynı durumu yaşadım. Kısaca süreci anlatıyorum.

İlk başta PF240 ARGB sıvı soğutmayı kullanıyordum çok güçlü fanlara sahipti ve benim pompa arızalıymış bende işlemci çok ısınıyor sanıyordum. Ve fanlar pompadan dolayı sıcaklık yüksek olduğundan sürekli yüksek devirlerde yani sesli çalışıyordu. İlk sıvı soğutma deneyimim olduğu için aslında çok güçlü iyi soğutan ve soğuttuğu için yüksek devirlere gerek duymayan bir sıvı soğutmayı asla olması gerektiği gibi kullanamadım garantiden sıfırı geldi ama hiç açmadan direkt sattım.

Sonra fanları en sessiz sıvı soğutmayı araştırdım ve herkes arctic 240 280mm önerdi çok sağlam malzeme kalitesi ve fan ömrü. Ve bir o kadarda sessiz fanlara sahip pompası zaten çok farklı bir tasarımı var çok sağlam bir soğutucu. Ancak bu pompada çoğu kişi küçük fan var pompanın üzerinde o minik fandan ses geliyor. Birde içindeki sıvı ilk çalıştırmada şırıl şırıl ses geliyor. Yani çalışırken çok essiz olan oyunda renderda orta devirlerde ideal sıcaklıkları yakalayan fazla ses çıkarmayan sıvı soğutma pompasının üretim kalite tutarsızlığı birine sorunsuz diğerine ses çıkaran pompa denk geldiğin can sıkıcı bir hale geliyor. Ve amazondan almış olmamla birlikte benim aldığım 240mm olan sıvı soğutmanın bir fanı arızalı geldiğinden zaten iade etme hakkım bulunuyordu. Aynı fanlardan kasam için 3+3 kit seti aldım ve birini pompaya takarak birkaç hafta bozuk fanı olan sıvı soğutmayı deneyimleme şansım olmuştu böylelikle. sıvı soğutmadan çok memnundum sadece pompası daha kaliteli olsa iade etmezdim büyük ihtimalle. Ama sıvı soğutmalar arasında en sessizi diyebilirim. Neyse bu sıvı soğutmayı da iade ettim zaten arızalı gelmişti. Kasa için aldığım fanları zaten kasa için kullanmaya devam ediıyorum.

Baktım ki benim aslında sıvı soğutmaya ihtiyacım yokmuş günlük kullanıyorrum arada bir oyun oynuyorum. Arada bir de illustrator photshop işlerim oluyor kendi bilgisayarımda geri kalanı şirketin iş bilgisayarında çalışıyorum zaten. Böylelikle çok sessiz bir hava soğutmaya ihtiyacım olduğunu anladım ve Be Quite Dark Rock 4 kule tipi hava soğutmasına denk geldim. Hem bloğu büyük hem ram sınırını çok sorun etmiyor. Hem fanları çok sessiz her şekilde ihtiyacıma uygun bir modeli kullanıyorum uzun süredir.

Noctuanın büyük fanları var o da tercih edilebilirdi hem daha iyi soğuturdu ama onun fanları be quite a göre kağıt üstünde bir iki tık daha desibeli yüksek olduğundan ben noctuayı tercih etmedim.

Eğer uzun süreli render işlerin yoksa iyi sessiz bir hava soğutma işini görüyorsa Noctua al geç veya bulabilirsem Be Quite Dark Rock 4 Pro alabilirsin. Tabi kasa ve ramlerine uygun olduğunu sorgulamayı unutma.

Yukarıda deneyimlerimi anlattım. Sessizlik bir lüxtür. Sessiz bir soğutmaya sahip olmak istiyorsan biraz yüksek fiyatlara yönelmeni tavsiye ederim. Noctua senin kasaya uymaz gibi gözüküyor. Bir araştır. Be quite şuan türkiyede yok. Ben olsam şuan bir fan alsam kendimi Noctua ve Be Quite a ulaşamıyorsam. Alacağım fan bu olur.

Benim kasada beyaz fanın beyazı da çok güzel gözüküyor.

https://www.akakce.com/arama/?q=Deep+Cool+AK620+İşlemci+Soğutucu
Çok teşekkür ederim zaman ayırıp cevap verdiğiniz için.
Render ile bir işim yok ben sadece internette gezerken bile işlemci kaç derece olmuş diye bakmaktan aşırı yoruldum. Arada sırada oyun oynayan bir tipim ben de sizin gibi ve bunu da en sağlıklı şekilde gerçekleştirmek istiyorum. Aman bilgisayarıma bir şey olur mu, bu kadar ses fazla değil mi diye düşünmekten çok yoruldugum için sıvı soğutma, kule tipi soğutma farketmeksizin bir şey alıp önüme bakmak istiyorum. Bu yazıyı yazarken bile işlemcim şu an 78 derece, oyun falan oynamıyorum bide...

AK620 alabilecek bütçem yok maalesef.
Bu bütçeme tam uyuyor yorumları falan da güzel görüntüsü de kasama uyuyor.
Bunu almamı önerir misiniz?

TRecoN

80+ Bronze
Bu Kullanıcının Doğum Günü!
Dahası  
Reaksiyon skoru
248
İsim
Aytaç Şükrü YALÇIN
Çok teşekkür ederim zaman ayırıp cevap verdiğiniz için.
Render ile bir işim yok ben sadece internette gezerken bile işlemci kaç derece olmuş diye bakmaktan aşırı yoruldum. Arada sırada oyun oynayan bir tipim ben de sizin gibi ve bunu da en sağlıklı şekilde gerçekleştirmek istiyorum. Aman bilgisayarıma bir şey olur mu, bu kadar ses fazla değil mi diye düşünmekten çok yoruldugum için sıvı soğutma, kule tipi soğutma farketmeksizin bir şey alıp önüme bakmak istiyorum. Bu yazıyı yazarken bile işlemcim şu an 78 derece, oyun falan oynamıyorum bide...

AK620 alabilecek bütçem yok maalesef.
Bu bütçeme tam uyuyor yorumları falan da güzel görüntüsü de kasama uyuyor.
Bunu almamı önerir misiniz?
Rica ederim ne demek. Şimdi öncelikle işlemciniz fazla yüksek ısısı var. Buna sebep olabilecek ihtimaller var. Önce bu ihtimalleri bir değelendirip ondan sonra soğutucu almayı deneyiniz.

1. Kasa NZXT olduğu için ön panelden hava almıyor ve sıvı soğutma kullanıyorsunuz. Aslında kasanız boğuluyor. Sağlıklı bir hava transferi mevcut değil anladığım kadarıyla.

2. Sıvı soğutma pompanız arızalı olmuş olabilir. Tamda ben ilk sıvı soğutma deneyimimi aktardığımda bahsettim PF240 argb de böyle saçma saçma ısı değerleri alıyordum ama bir iniyor bir artıyor 90 95 leri görüyordum. ve fanlar çok sesliydi soğutamadığı için sizdede aynı durum olabilir.

3. Kasa yine hava alamıyor her ihtimallde zaten. Ancak işlemcinizin silikon kalitesi çok kötü olduğu için fazla volta ihtiyaç duyuyordur ve fazlaca ısınıyordur. Ve sıvı soğutma zaten kasadan düzgün hava alamadığından hiçbir şekilde sağlıklı bir hava alış verişi sağlanamadığından işlemciyi optimal düzeyde tutacak ortam oluşmuyor olablir.

Önerim aklıma gelen ilk şeyi söyleyeceğim. Eğer kasadaki havasızlığı şöyle deneyebillirsin. Yakınında deneyebileceğin başka bir işlemci varsa onu da deneyebilirsin. Veya stok fanın duruyorsa stok fanla da deneyebilirsin. Bence önce sorun neyden kaynaklı onu bir çözmen gerekiyor. Belki kasadaki hava akışında bir problem var. Veya termal macunu süremedin veya kalitesiz veya çakma bir termal macun denk gelmiş olabilir. Bir sürü ihtimaller var.

Sana bir tavsiyem daha var. Donanım Arşivini aktif takip ediyorsan zaten videosunu da yapmıştı izlemişsindir.

https://www.instagram.com/kasamodifiyem/

Üstteki hesaptan kendine bi NZXT mesh front panel yaptır. Kasan en azından biraz daha rahat hava alsın. Yandaki delikli yapıdan fazla verim alınacağını sanmıyorum. Ve sister sıvı soğutma kullan ister hava soğutma al. Bunu kesinlikle yaptırmalısın.

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
910,140
Üyeler
141,247
Son üye
jenıferlopez
Top Bottom