Neler Yeni

[ŞİDDETLİ ÖNERİ] Peygamberliğin İspatı; Haber Delili | Dr. Altay Cem Meriç

Sagittarius

80+ Silver
İnanç ve ibadet çok farklı kavramlar hocam lütfen.
Şunu soyluyum ama objektif değerlendir Dünyadaki bu düzen kendine kendine oluşmuş olması çok saçma o ve Allah mekan ve zamandan muaftir yani kısaca onu göremezsin görsen bile gözlerin kaldıracak kadar güçlü değil en basiti cinler onu gören insanlar fakat piskolojik sorunları olanlar bende görüyorum biliyorum deliyim Allah in varlığının kaniti mesela senin bedenin mükemmel şekilde yaratılmış diğer canlıların senin gibi özellikleri yok mesela bilinci yok düşünemez ama biz düşünerek bir sürü şey ürettik en basiti bir PC ürettik bukadar muazzam bir şey kendiliğinden oluşamaz daha doğrusu hiç bir şey kendi kendine oluşmaz hepsi yalnizca Allah in kontorulunde olur . senin inanmama sebebin şeytanın seni inanmak istemekten uzaklaştırmaya çalışmasıyla oluyor yani hristiyan olsan ibadete usenmezsin yahudi olsan yine usenmezsin usenmekten kastım zorlanmazsin ama müslüman olsan doğruda olsan yanlışa saptirilmak için şeytan senle uğraşır

bilemem nekadar anlattım bunlar benim kendi yorumum degerlendirmek size kalmış

Mırnav

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,700
İsim
SANANE
Mezhep için demiyorum. O konuda Allah rızası için niyet ettiğin zaman bir vebalin olmaz. Demek istediğim bir tıp kitabı seni doktor yapmaz. Bu konuda herkes doktorun dediğine güveniyor ama iş islama gelince şuna ihtiyacım yok buna ihtiyacım yok. Kemale ermiş gibi konuşuyoruz
İhtiyacım yok demiyorum. Örnek vereyim zamanında hem hanifi, şafi, maliki diye meshepler vardı değil mi? Ben sadece bir mehzebe bağlı kalayım demiyorum ben bunlara arasından bana doğru geleni seçmek isterim. Günümüz şartları içinse ben asla diyanet'e güvenemiyorum. Bunun içinse bir tanıdığıma veya kendim karar veriyorum.

mfimmel

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,079
İsim
Musab
Steam
mfimmel

1. “Peygamber size ne verirse onu alın, neyi yasaklarsa ondan da sakının.” Haşr sûresi (59), 7

2. “Resûlullah, nefsinin arzû ve istekleri doğrultusunda konuşmaz. Onun söyledikleri kendisine vahyedilenlerden başka bir şey değildir.” Necm sûresi (53), 3-4

Yukarıdaki ayetlerden de anlaşılacağı üzere sünneti terk eden Müslüman olamaz.

Veda hutbesinden:
"Ey müminler! "Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanetler Allah'ın kitabı Kur an-ı Kerim ve Peygamberinin sünnetidir.

İslam'ın kaynağı dörttür.
a.Kur'an
İlk başta Kur'an'a bakılır.
b.Sünnet
Kur'an'da olmayan Peygamber'e vahyedilen emirlere (kudsi hadis) ve Peygamber hadisleri ve sünnetleri
c.İcma
Kur'an ve Sünnet'ten çıkarılmış hükümlerdir, Sahabelere dayanır.
d.Kıyas
İcma'da olmayan konuların olan kıyas ve karşılaştırma yaparak verilen hükümlerdir.

Yorum yukarıda dört şeye dayanarak yapılır. Kafaya göre yapılmaz dediğiniz gibi.
Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

İcma ve Kıyas'a dair verilen hükümlere örnekler verebilir misiniz?

mfimmel

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,079
İsim
Musab
Steam
mfimmel
Şunu soyluyum ama objektif değerlendir Dünyadaki bu düzen kendine kendine oluşmuş olması çok saçma o ve Allah mekan ve zamandan muaftir yani kısaca onu göremezsin görsen bile gözlerin kaldıracak kadar güçlü değil en basiti cinler onu gören insanlar fakat piskolojik sorunları olanlar bende görüyorum biliyorum deliyim Allah in varlığının kaniti mesela senin bedenin mükemmel şekilde yaratılmış diğer canlıların senin gibi özellikleri yok mesela bilinci yok düşünemez ama biz düşünerek bir sürü şey ürettik en basiti bir PC ürettik bukadar muazzam bir şey kendiliğinden oluşamaz daha doğrusu hiç bir şey kendi kendine oluşmaz hepsi yalnizca Allah in kontorulunde olur . senin inanmama sebebin şeytanın seni inanmak istemekten uzaklaştırmaya çalışmasıyla oluyor yani hristiyan olsan ibadete usenmezsin yahudi olsan yine usenmezsin usenmekten kastım zorlanmazsin ama müslüman olsan doğruda olsan yanlışa saptirilmak için şeytan senle uğraşır

Hocam araştırırken defalarca karşılaştığım argümanlar bunlara da şöyle cevap vereyim.

Günümüz için özellikle bu düzenin oluşmasıyla ilgili çıkarım yapamayız. Çünkü yeterli bilgiye sahip değiliz. Sizin de örnek verdiğiniz gibi Bilim ve Teknoloji aracılığıyla nasıl PC yaptıysak aynı şekilde bunlarla ilgili de çıkarım yapacağımız zaman belli olacak neyin ne olduğu.

İkinci olarak neredeyse her dinde bir Tanrı vardır ve Tanrı kavramının temel gayesi her zaman "Yaratıcı" olmasıdır.

Yani siz bu argümanlarla islamı değil Tanrı'nın varlığını kanıtlarsınız. Yani tamamlanmamış bir yapboz gibi düşünün;

O yapbozun parçasının İslam olduğu ne malum? Ya da belkide o parça boş kalmalı...

DejavuKing

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
500
İsim
Furkan Emre Asım
Çelişki konusu tartışılır şimdi o konulara girmek istemiyorum fakat, dominant bir şekilde her bir öğretiden farklı anlamlar çıkıyor ve bunları hangi kaynağa göre yorumlanacağına dair bir belirteç yok islamda.

Örneğin peygamberler zamanında binlerce yıl boyunca peygamberler rehberlik etmiş. Ki mantıken Allah bile Kuran'ın tek başına yeterli olmayacağını düşünüp bir peygamber göndermiş. Fakat günümüzde bunlar nasıl yorumlanacak? Gündemde olan olaylardan tut 1500 yıl öncesinden bugüne kadar olan tonlarca değişiklik islami açıdan nasıl yorumlayacak Allah onu belirtmemiş. Diyanet falan demeyin Allah'ın kelamı değil sonuçta.
Hocam peygamberlerin gönderilmesinin sebebi kitapların yetersiz olması mı? Hiç farklı bir açıdan bakıp peygamberlerin kitaplardaki derin anlamı açıklamak, insanların kafasındaki soru işaretlerini gidermek olduğunu düşündünüz mu?

MacWix

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
590
İsim
HAYRETTİN KÖNEŞ
Dostum şimdi burada böyle bir tartışma başlatmak istemem fakat açıklamanı biraz okuyunca yazasım geldi.

Dinin temel anlamı "inanç'tan" geliyor. Eğer bir şeye inanıyorsak inandığımız şeyi tam anlamıyla bilmek ve emin olmamız gerekmektedir. En azından inandığımız şeyin tek bir vücut halinde var olması gerekmektedir.

Kuran'da ise neredeyse her şeyde çelişki olmasa da farklı anlamları işaret eden yönergeler mevcut. Ve kesinlik algısı çoğu zaman çıkmıyor.

Burada ise devreye yorumlama giriyor hangi yorumun doğru olduğunu nereden bileceğiz? Yorumlar olmayınca ise hangi anlamı çıkartacağımızı nereden bileceğiz? İslam özellikle bu yönüyle hem din kavramına tam olarak uymuyor hem de çelişkili kalıyor.
Çelişki kişinin -kendince- oldum havasında ki düşünce, yorum ve bilgiçliğine kuranda karşılık bulamamasından kaynaklanıyor. Ben böyle düşünüyorum, bence böyle yorumlamak lazım, diyerek okursak zaten bir karşılık bulamıyoruz.
İnananların peygamberi Din nasihattır. demiştir. kimin için nasihattır sorusuna da.
Allah, Kitabı, Resûlü, mü’minlerin yöneticileri ve tüm müslümanlar için nasihattır. demiş.
İnanmayan yani, islamın ilk şartı Kelimei şehadet e inanmayan için değildir.
Kelimei şehadet getirende hadis ve ayetlere şüphe ile acaba şurada atlamış mı? şurada bunu dedi, ama sonra böyle yaptı diye ikircikle yaşamaz.

mfimmel

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,079
İsim
Musab
Steam
mfimmel
Hocam peygamberlerin gönderilmesinin sebebi kitapların yetersiz olması mı? Hiç farklı bir açıdan bakıp peygamberlerin kitaplardaki derin anlamı açıklamak, insanların kafasındaki soru işaretlerini gidermek olduğunu düşündünüz mu?
Dostum sen sanırım peygamber sayısının kitap sayısıyla doğru orantılı olduğunu düşünüyorsun.

124 bin peygamber gönderildiği söyleniyor. Sence hepsi 4 kitap zamanında mı yaşadı?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çelişki kişinin -kendince- oldum havasında ki düşünce, yorum ve bilgiçliğine kuranda karşılık bulamamasından kaynaklanıyor. Ben böyle düşünüyorum, bence böyle yorumlamak lazım, diyerek okursak zaten bir karşılık bulamıyoruz.
İnananların peygamberi Din nasihattır. demiştir. kimin için nasihattır sorusuna da.
Allah, Kitabı, Resûlü, mü’minlerin yöneticileri ve tüm müslümanlar için nasihattır. demiş.
İnanmayan yani, islamın ilk şartı Kelimei şehadet e inanmayan için değildir.
Kelimei şehadet getirende hadis ve ayetlere şüphe ile acaba şurada atlamış mı? şurada bunu dedi, ama sonra böyle yaptı diye ikircikle yaşamaz.
İyi de yorumlanmadan başka anlamlar çıkarılacak ayetleri veya bölümleri nasıl anlamamızı bekliyorsun? İlla farklı yüzleri olan ve yorumlanması şart olan yerler var.

Sagittarius

80+ Silver
Hocam araştırırken defalarca karşılaştığım argümanlar bunlara da şöyle cevap vereyim.

Günümüz için özellikle bu düzenin oluşmasıyla ilgili çıkarım yapamayız. Çünkü yeterli bilgiye sahip değiliz. Sizin de örnek verdiğiniz gibi Bilim ve Teknoloji aracılığıyla nasıl PC yaptıysak aynı şekilde bunlarla ilgili de çıkarım yapacağımız zaman belli olacak neyin ne olduğu.

İkinci olarak neredeyse her dinde bir Tanrı vardır ve Tanrı kavramının temel gayesi her zaman "Yaratıcı" olmasıdır.

Yani siz bu argümanlarla islamı değil Tanrı'nın varlığını kanıtlarsınız. Yani tamamlanmamış bir yapboz gibi düşünün;

O yapbozun parçasının İslam olduğu ne malum? Ya da belkide o parça boş kalmalı...
Orda anlattım Yahudi olsan zorlanmazsin ama müslüman olsan zorlanirsin şuan öyleyiz muslumanmusin evet namaz ibadet yok bende öyleyim aşırı zoruma gider O parçanın İslam olması şöyle düşün Hristiyanlık bozuldu çünkü Papazlar Saçma sapan şeylerle değiştirdi , Yahudiler Tanrı yi insanlastirdilar İslam'da öyle bir şey yok Allah seni hesap günü neyle yargilacagini açıklamış ibadet nasıl yapacaktim dersen diyede peygamber göndermiş seni sınamak için şeytani yaratmış İslam'da bunlar böyle düşün bı senin dinin herneyse şuan benim dediklerime inanmama hissiyatı geliyor demi ama ben İslam'a karşı şeyler söyleseydim inanma hissiyatı gelecekti şeytanın bir oyunu kısaca ha bunları sadece usenerekmi anliyacan hayır diğer dinleri araştır en doğru dinin İslam olduğunu anlayacaksin

mfimmel

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,079
İsim
Musab
Steam
mfimmel
Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

İcma ve Kıyas'a dair verilen hükümlere örnekler verebilir misiniz?
Cevabınızı bekleyip ona göre cevap verecektim fakat aktif değilsiniz sanırım yazıyorum o zaman.

Ben bu kaynaklara zaten karşı çıkmadım ve dolaylı yoldan belirttim.

Bizi ilgilendiren kaynak sizinde yazdığınız gibi 4.kaynak oluyor. Fakat oyun içinde oyun gibi buradada bir karmaşa mevcut.

Burada kastedilen mezhepler. Mezhepler ise birçok konuda fikir ayrılığına/farklılığına düşüyor. Yani yorumlanması gereken bir yeri herkes farklı bir şekilde yorumladığında ortaya cevap çıksa da yeni bir karmaşada çıkıyor ve cevap yine bilinmezliğe bürünüyor.

Öyleyse ki hak dini bize neden kesinlik algısından yoksun bir kaynağa güvenmemizi emretti? İnandığımız şey mantıken doğru şey olacaksa doğrunun ve aklın yolu bir değil midir?

İyi forumlar dilerim. Tartışma gereksiz uzayabilir ben tartışırım fakat önceden defalarca yaptığım tartışma ve konuşmaları tekrarlamak istemiyorum o yüzden devam etmezsek sevinirim bu soruların cevabının sizde bile olmadığını biliyorum. <3

Dahası  
Reaksiyon skoru
97
İsim
Recep Karataş

Dünyadaki bu düzen kendine kendine oluşmuş olması çok saçma diyorsun allah için de aynısı geçerli, mükemmel bir tanrı kendi kendine oluşabiliyorsa evren de oluşabilir

Top Bottom