Neler Yeni

SINIFTA KALIYORUM LÜTFEN CEVAP VERİN

Dahası  
Reaksiyon skoru
67
İsim
Kenan
Yahu bizim zamanımızda lisede sınıfta kalanı toprağa gömüp taşlarlardı. Birçok bahane okudum başlıkta. Çok güzel bir söz vardır. Bahane popo gibidir herkeste bulunur diye. Benim de çocuğum var. Evet herkesin üniversite okumasını beklemiyorum ve okumamalı da. Fakat lise temel eğitim. Normal iq ya sahip her insan kalmadan mezun olabilir. Söyleyeceğin her şey bahane. Hayatta tek birşeyde başarılı olmak çoğu insanı kurtarmaz. O yüzden pc yazılım gibi konularda iyi olduğunu düşünüp sadece o konulara eğilirsen başarılı olacağını hayal etmek sana büyük bir yıkım getirebilir. Pc kullanmayı bilmek yada birkaç yazılım dilini biraz bilmek sana bir şey kazandırmayacaktır. Ben exelde her türlü formüllemeyi ve makroyu yapabilen bir insanım fakat chatgpt çoğu zaman benden daha sade olacak şekilde aynı şeyi yapabiliyor. Kendini ve aileni kandırmaktan vazgeç. Şu lisede sınıfı geçmeyi gerçekten hedefleyip bunu başaramıyorsan ben başka birşeyde de başarılı olabileceğini sanmıyorum. Kesinlikle kendini kandırdığını düşünüyorum. iq seviyen normal ise bunu başarman gerekir. Umarım her şey gönlünce olur.
“Şu lisede sınıfı geçmeyi gerçekten hedefleyip bunu başaramıyorsan ben başka birşeyde de başarılı olabileceğini sanmıyorum. Kesinlikle kendini kandırdığını düşünüyorum.”

İnsanları tanımadan, hangi hadde dayanarak böyle kesin bir kanıya varıyorsun? Çocuk endişesini dile getirmiş ve yorum istiyor. Belki içini rahatlatmak ya da avutulmak. Sebep her ne olursa olsun çocuğun korkusuna ve endişesine göre böyle bir ithamda bulunamazsın.

Bu ülkede konu eğitimse mevzu sadece müfredat ya da kaliteyle belirlenmiyor. İnsanların evindeki psikolojisi, aile ortamı, sosyal hayatı, maddi durumu vb gibi birçok faktör bugün başarı veya odaklanma önündeki engel olabiliyor.

Bende eski bir Bilişim Mesleki Teknikli olarak arkadaşı anlıyorum. Bizim zamanımızda 10 saat programlama vardı. Sabah girer; gece çıkardık. Mevcut okuldaki eğitimin, beni ileri taşımadığını gördüğüm an Temel Liseye geçiş yaptım son sene. Şu an daha farklı bir alandayım. Keza bu arkadaşta emin olsun, Teknik Liseler heleki yazılım bölümleri; kod yazıyorum diye sevinirsin; lakin 4 sene sonunda aslında elde var 0 olduğunu anlarsın.

Bugün bu arkadaşın yazılımda başarılı olması “öyle diyor, kafası basıyormuş onun tabiriyle” onu dahi, temel ders ve becerilerde başarısızlığı da onu ahmak ya da eksik bir birey yapmıyor. Her öğrenci özgün bir bireydir. Mesele burada bu çocuğa sınıfta kalıyorum korkusu yaşatmak değil; temel becerilerde neden eksik olduğunu/kaldığınının sorununu çözmek olmalı.

O yüzden dediğinize katılmıyorum. Umarım bu umutsuz bakış açınızı değiştirirsiniz. Zaten Arda Güler’de hata yapmıştı değil mi Madrid’e giderek…

Bedoo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Bedirhan
Merhaba arkadaşlar ben suan sınıfta kalıyorum hatta ucu ucuna sınıfta kalıcam geni müfredat ile birlikte lütfen biri bana açıklık getirsin müdür yardımcıları beni takmıyor bile
Ve SUAN 3 SORUNLULUK SINAVIM VAR
Dostum Şuan Ortlama 57 Önceki 41 Kaç yapar 98 Daha Girilmeyen Dersler Buda Sözlülerle Birlikte Yükseltir Hiç Sıkıntı Yapma Ucu Ucuna Geçersin Şuan aortlaman Kaç Bide 3 dereden Kalırsan Diye Bişey Yok Var Ama onlar 9. Sınıf İçin

Top Bottom