Neler Yeni

Çözüldü✓ Sistem çöküyor, görüntü gidiyor, kasa & fanlar çalışmaya devam ediyor

Naex

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
78
İsim
Halis Kavraz
İlgilendiği Kategoriler
Donanım - Çevre Birimleri - Alışveriş
RAM:G.Skill Trident Z 3200 8x2 16 RAM.

M2 SSD modeli:XPG 1TB M.2 SSD ve Samsung 860 Evo 250GB(Windows Samsung'da kurulu oyunlar XPG'de,ve windowsu kurmuş olduğum SSD 4 Senelik)

Ekran kartı: RX 6650XT

Anakart: MSI B550 Pro Carbon Wifi

İşlemci: R5 1600(Sistem için yetersiz olduğunu biliyorum şu sorunumu çözebilirsem 5600 ile upgrade edeceğim)

Merhaba, sistemimi upgrade etme amaçlı RX 6650XT ekran kartı ve MSI B550 Pro Gaming Wi-Fi anakart aldım. Sistemim bu parçaların öncesinde(eski parçalar ile) hiçbir sıkıntı yaratmadan 5 senedir takır takır çalışıyordu.

PC boştayken ya da Low oyunlar oynarken hiçbir sorun yaşamıyorum, fakat PUBG - Warzone gibi gerçekten sisteme yük bindiren oyunlar açtığım zaman sistem donup kilitleniyor ve monitöre görüntü vermeyi kesiyor.(not: Sadece monitöre gelen görüntü gitmiyor sistem çöküyor, kasa & fanlar RGB aydınlatmalar normal şekilde çalışmaya devam ediyor)

Denediğim işlemler;
-RAM'lerimi tek tek takarak sistemi açıp kontrol ettim sorun devam ediyor RAM'lerde sorun yok.
-Radeon uygulamasından kartın frekans hızını düşürüp denedim %25'e çektim çözüm olmadı. (AMD kartlarda aşırı overclock sebebi ile WattMan hatası oluşup sistemi kapatabiliyor)
-Tüm sürücülerim güncel ve Windows 10 lisanslı sürüm kullanıyorum.

Daha öncesinde PSU'dan şüphelenerek arkadaşın 850W güç kaynağını test amaçlı alıp 1 saat denedim ve sorun olmadı. Buna güvenerek gittim 850W Gold+ kaliteli bir PSU aldım. Meğer o gün şansa kapanmamış, şu anda tekrar sorunum devam etmekte boş yere PSU almış oldum.

Daha fazla boşa masraf edebilecek bir ekonomiyede sahip değilim.Bilgisayar iyice psikolojimi bozdu artık günlerdir uğraşıyorum çözemedim.Yardımcı olabilecek,daha önce başına gelmiş olan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok mutlu olurum.

Son düzenleme:

MR EE

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,198
İsim
Emre
WHQL driver kullanıyorsun değil mi?

• Beğen
Reaksiyonlar: Naex
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,099
İsim
Osman
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar
sistem kendini korumaya alıyor

• Beğen

Naex

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
78
İsim
Halis Kavraz
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

ErdemEfe

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
29
İsim
ErdemEfeZengin
amd ekran kartlarının kronik sorunu aynısı bendede oluyor rx 580 var bendede pc gidiyo ama fanlar çıldırıyo int videolarda down clock yap diyolar ama gene oluyor en iyisi nvida bir ekran kartına geçmek bende pc aldım zamanlarda sıkıntı yaşamıyordum son 2 yıldır yaşıyorum

Dahası  
Reaksiyon skoru
2,099
İsim
Osman
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar
amd ekran kartlarının kronik sorunu aynısı bendede oluyor rx 580 var bendede pc gidiyo ama fanlar çıldırıyo int videolarda down clock yap diyolar ama gene oluyor en iyisi nvida bir ekran kartına geçmek bende pc aldım zamanlarda sıkıntı yaşamıyordum son 2 yıldır yaşıyorum
rx6000 serisinde hatalar giderildi diye biliyırum

MR EE

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,198
İsim
Emre
Açıkcası söylediğinizin ne olduğu hakkında fikir sahibi değilim.

Windowsum lisanslı orjinal sürüm,gerekli driverlar içinde Lisanslı full sürüm driver booster kullanıyorum.Bios dahil her şey en güncel sürümünde.

Ama neden 😅
Önce temiz bir format at. Temiz bir Windows olsun elinde. Driver booster gibi programları asla kullanma. Her şeyi kendin güncelle ve elle kur.

Ekran kartının sürücüsünü kendin elle kuracaksın. Aşağıdaki site seni AMD 6650XT ekran kartının driverlarının olduğu siteye götürecek. Buradan en günceli indireceksin ama açıklama kısmında (WHQL) ibaresi olmasına dikkat et. WHQL ibaresi olmayan driver kurma.

Buradan ise chipset driver kurarsın. B550 için ayarladım:

Buradan BIOS güncellemek için son sürümü indirirsin. Anakartının modeline uygun sayfa:

Windows Uptade kısmından ise Windows içi güncelleştirmelerin birçoğunu gerçekleştirebilirsin.

Eğer tüm çözümler işe yaramıyorsa ekran kartını servise gönder.

Formattan sonra yapacaklarına dair şu video da sana güzel bir kaynak olur:

• Beğen
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,099
İsim
Osman
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar

Naex

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
78
İsim
Halis Kavraz
İlgilendiği Kategoriler
Önce temiz bir format at. Temiz bir Windows olsun elinde. Driver booster gibi programları asla kullanma. Her şeyi kendin güncelle ve elle kur.

Ekran kartının sürücüsünü kendin elle kuracaksın. Aşağıdaki site seni AMD 6650XT ekran kartının driverlarının olduğu siteye götürecek. Buradan en günceli indireceksin ama açıklama kısmında (WHQL) ibaresi olmasına dikkat et. WHQL ibaresi olmayan driver kurma.

Buradan ise chipset driver kurarsın. B550 için ayarladım:

Buradan BIOS güncellemek için son sürümü indirirsin. Anakartının modeline uygun sayfa:

Windows Uptade kısmından ise Windows içi güncelleştirmelerin birçoğunu gerçekleştirebilirsin.

Eğer tüm çözümler işe yaramıyorsa ekran kartını servise gönder.

Formattan sonra yapacaklarına dair şu video da sana güzel bir kaynak olur:

Söylediğiniz herşeyi yaptım ve sorunum devam ediyor.

Ekran kartında hiçbir sorun bulunmamakta,kendi kartım Rx 6650Xt,ben 2060S ve 1050ti ilede sistemi test ettim sonuç aynı.

Bugün SSD ve işlemciyi değiştirip deniyeceğim, yinede önerileriniz için teşekkür ederim.

Fazla yükte sistemin çökmesine sebep olan bozuk bir parça var ama hangisi bilmiyorum.Tek tek test ederek bulmaya çalışıyorum 🤷‍♂️

MR EE

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,198
İsim
Emre
Söylediğiniz herşeyi yaptım ve sorunum devam ediyor.

Ekran kartında hiçbir sorun bulunmamakta,kendi kartım Rx 6650Xt,ben 2060S ve 1050ti ilede sistemi test ettim sonuç aynı.

Bugün SSD ve işlemciyi değiştirip deniyeceğim, yinede önerileriniz için teşekkür ederim.

Fazla yükte sistemin çökmesine sebep olan bozuk bir parça var ama hangisi bilmiyorum.Tek tek test ederek bulmaya çalışıyorum 🤷‍♂️
"Merhaba, sistemimi upgrade etme amaçlı RX 6650XT ekran kartı ve MSI B550 Pro Gaming Wi-Fi anakart aldım. Sistemim bu parçaların öncesinde(eski parçalar ile) hiçbir sıkıntı yaratmadan 5 senedir takır takır çalışıyordu."

demişsin. Problem anakartta olabilir. Sadece işlemciyi yüke sokan CPU testleri var. Cinebench gibi. Bi onları denesene. Ben SSD'den ziyade sorunun anakartta veya işlemcide olduğunu düşünmeye başladım. İşlemcide olduğunu ise pek düşünmüyorum.

• Beğen

Naex

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
78
İsim
Halis Kavraz
İlgilendiği Kategoriler
"Merhaba, sistemimi upgrade etme amaçlı RX 6650XT ekran kartı ve MSI B550 Pro Gaming Wi-Fi anakart aldım. Sistemim bu parçaların öncesinde(eski parçalar ile) hiçbir sıkıntı yaratmadan 5 senedir takır takır çalışıyordu."

demişsin. Problem anakartta olabilir. Sadece işlemciyi yüke sokan CPU testleri var. Cinebench gibi. Bi onları denesene. Ben SSD'den ziyade sorunun anakartta veya işlemcide olduğunu düşünmeye başladım. İşlemcide olduğunu ise pek düşünmüyorum.
Umarım sorun anakartta değildir,daha önce monitör için MSI teknik servisi olan ServisPoint'e ürün verdim, pek mutlu ayrıldığımı söyliyemem, Allah düşürmesin.Anakart bozuk çıkmaz inşallah 😅

MR EE

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,198
İsim
Emre
Umarım sorun anakartta değildir,daha önce monitör için MSI teknik servisi olan ServisPoint'e ürün verdim, pek mutlu ayrıldığımı söyliyemem, Allah düşürmesin.Anakart bozuk çıkmaz inşallah 😅
Hocam büyük uğraş valla tek tek denemek. Geçmiş olsun.

• Beğen
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
911,687
Üyeler
141,474
Son üye
fatoş çelik
Top Bottom