Neler Yeni

SİSTEM KENDİNİ KİLİTLİYOR VE KAPANIP DURUYOR

Gantâi

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Eren Öztürk
Selamlar arkadaşlar 2 gün önce yeni bir işlemci aldım Ryzen 7 5800X eski işlemcim Ryzen 5 2600X idi bundan bir süre önce de itopyadan 4x8 olarak Goodram IRDM Pro Black ramler almıştım fakat bunları kendi frekansında çalıştıramadım işlemcimden dolayı daha sonrasında yeni işlemcime geçtiğimde xmp'den açtım fakat bir süre sonra shutdown vermeye başladı ve sistem asla açılmamaya başladı bir tek ramlerin soketteki yerlerini değiştirince sistem açılıyor, XMP'den 3600mhz'e çekersem aynı sorun yaşanıyor ve sistem kapanıyor şimdilik xmp kapattım 3000mhz çekip cl15 yaptım ayarları şimdilik bir sorun gözükmüyor fakat net sorunu öğrenmek istiyorum sizce nedendir sorun ramde mi işlemcide mi anakartta mı yaşayan var mı bu problemleri?

Sistemim; Ryzen 7 5800X CPU
Gainward RTX 3060 12 GB GPU
AsRock B450 Pro4 Motherboard
600W 80+ High Power PSU
32 GB (4x8) GoodRam IRDM Pro Black Ram

Bünyamina

80+ Platinum
Selamlar arkadaşlar 2 gün önce yeni bir işlemci aldım Ryzen 7 5800X eski işlemcim Ryzen 5 2600X idi bundan bir süre önce de itopyadan 4x8 olarak Goodram IRDM Pro Black ramler almıştım fakat bunları kendi frekansında çalıştıramadım işlemcimden dolayı daha sonrasında yeni işlemcime geçtiğimde xmp'den açtım fakat bir süre sonra shutdown vermeye başladı ve sistem asla açılmamaya başladı bir tek ramlerin soketteki yerlerini değiştirince sistem açılıyor, XMP'den 3600mhz'e çekersem aynı sorun yaşanıyor ve sistem kapanıyor şimdilik xmp kapattım 3000mhz çekip cl15 yaptım ayarları şimdilik bir sorun gözükmüyor fakat net sorunu öğrenmek istiyorum sizce nedendir sorun ramde mi işlemcide mi anakartta mı yaşayan var mı bu problemleri?

Sistemim; Ryzen 7 5800X CPU
Gainward RTX 3060 12 GB GPU
AsRock B450 Pro4 Motherboard
600W 80+ High Power PSU
32 GB (4x8) GoodRam IRDM Pro Black Ram
Anakartın 3200mhz destekliyor dostum. O zamanda büyük ihtimalle o hızda çalışmıyordu.

Gantâi

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Eren Öztürk
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Anakartın 3200mhz destekliyor dostum. O zamanda büyük ihtimalle o hızda çalışmıyordu.
Bu konu hakkında yeterli bilgim yok tam olarak açıkcası öyleyse kast ettiğiniz şey; ramler 3600mhz çekildi evet ama o esnalarda o güce hiç çıkmadığı için kapanmadı gibi bir şey mi?

Bünyamina

80+ Platinum
Bu konu hakkında yeterli bilgim yok tam olarak açıkcası öyleyse kast ettiğiniz şey; ramler 3600mhz çekildi evet ama o esnalarda o güce hiç çıkmadığı için kapanmadı gibi bir şey mi?
Benzer bir durumdur. Görev yöneticisinden bakıyorsan da bende 2 ram yuvası var ikiside dolu ama o 2/4 gösteriyor. Böyle şeyler olabiliyor.

Gantâi

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Eren Öztürk
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Benzer bir durumdur. Görev yöneticisinden bakıyorsan da bende 2 ram yuvası var ikiside dolu ama o 2/4 gösteriyor. Böyle şeyler olabiliyor.
Anladım teşekkür ediyorum bilgilendirmeleriniz için varolun hocam iyi geceler diliyorum:)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam tekrar rahatsız ediyorum sorun düzelmedi maalesef az önce yine oyuna girdiğimde çöktü ve sistemim kapandı ne yazık ki...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Herhangi bir oyuna girdikten 10 dakika sonra sistem kapanıyor ve defalarca kendini açmaya çalışıyor..

Son düzenleme:

jordanmsd

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
131
İsim
Mesut Sarıkaya
Anakart max 3200mhz ram destekliyor. Ayrıca keşke b550 alsaymışsınız bence b450 düşük bu işlemci için.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
982,555
Üyeler
155,438
Son üye
eris
Top Bottom