Neler Yeni

Çözüldü✓ Sistem yükseltme önerisi

baranova

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Ali Baran ÖZDEMİR
Arkadaşlar mevcut sistemimi yükseltmek istiyorum, hem eksik noktalarını biliyorum hem de biraz daha göze hitap etsin istiyorum, o yüzden hem teknik hem de görsel anlamda vereceğiniz tavsiyeleri bekliyorum. Zaman ayırıp fikir paylaşırsanız çok mutlu olurum. Eski sistemden sadece ekran kartı, 2 SSD ve 1 HDD bırakmayı düşünüyorum. Şu an sistemde Ryzen5 2400G işlemci var stok fanlı ve ekran kartı olarak MSI GTX 1660 Gaming X 6 GB kullanıyorum. Ekran kartını çok sonradan alabildim ve işlemci bu ekran kartına düşük kalıyor biliyorum. MSI GTX 1660 Gaming X 6 GB ekran kartına hangi işlemciyi almalıyım? Hem oyun oynuyorum hem evden çalışıyorum o yüzden bilgisayar her gün minimum 10-12 saat çalışır durumda oluyor bu bilgiyi de vermek istedim. Önereceğiniz işlemciye bir de RGB ışıklandırması olan işlemci fanı önerebilir misiniz(sıvı soğutma istemiyorum pahalı oluyor :D ) çünkü stok fandan daha etkili olur diye düşünüyorum.
Almayı karar verdiğim anakart: MSI B450 Gaming Plus Max AMD B450 Soket AM4 DDR4 4133(OC)MHz ATX Gaming Anakart - incehesap.com
Almayı karar verdiğim M.2 SSD: Adata XPG Spectrix S40G 512GB 3500MB/2400MB/s 3D NAND RGB M.2 2280 SSD Disk - AS40G-512GT-C - incehesap.com
RAM konusunda iki ürün arasında kaldım bunda da önerilerinize açığım.
1)Adata XPG Spectrix D41 AX4U320038G16A-DR41 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz RGB Gaming (Oyuncu) Ram - incehesap.com
2)Corsair Vengeance CMW16GX4M2Z3200C16 16GB (2x8GB) RGB PRO DDR4 3200Mhz CL16 Siyah Gaming Ram (Bellek) - incehesap.com
Son olarak belki de en çok takıldığım konu kasa konusu. Hem ön-arka dahili fanları olsun hem de PSU'su kaliteli güvenilir bir marka olsun istiyorum. Bu tarz kasalara baktığımda da fiyat 1.000 TL'yi geçiyor ve hazır sistem almak daha uyguna gelebilir ama ben kendi istediğim parçalar olsun istiyorum. Bu konuda da önerilerinizi bekliyorum. Linkini attığım M.2 SSD'yi RGB olduğu için seçtim ve Windows'u ona kuracağım. 480'lik bir Toshiba SSD var oyunların çoğunu ona kuracağım. 120'lik Corsair SSD ve 1 TB WD HDD ise yedeklemeler için kalacak. Seçtiğim bu parçalarda herhangi bir uyumsuzluk olur mu tam performans alabilir miyim? Şimdiden ayırdığınız zaman ve fikirleriniz için teşekkür ederim.

Asag

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,862
İsim
Asag
Dostum XPG S60 ısınıyor diye biliyorum, ama RAM için D60G bak çok daha güzel bunlardan bence.

DonanımFikir

Fikr-i Donanım
Moderatör
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
36,599
İsim
Selimhan
İlgilendiği Kategoriler
SıcakFırsatlar Bilgisayar Toplama Konu Dışı
Steam
#Samsunlu
Şuan indirimde ve alınabilir
Arkadaşlar mevcut sistemimi yükseltmek istiyorum, hem eksik noktalarını biliyorum hem de biraz daha göze hitap etsin istiyorum, o yüzden hem teknik hem de görsel anlamda vereceğiniz tavsiyeleri bekliyorum. Zaman ayırıp fikir paylaşırsanız çok mutlu olurum. Eski sistemden sadece ekran kartı, 2 SSD ve 1 HDD bırakmayı düşünüyorum. Şu an sistemde Ryzen5 2400G işlemci var stok fanlı ve ekran kartı olarak MSI GTX 1660 Gaming X 6 GB kullanıyorum. Ekran kartını çok sonradan alabildim ve işlemci bu ekran kartına düşük kalıyor biliyorum. MSI GTX 1660 Gaming X 6 GB ekran kartına hangi işlemciyi almalıyım? Hem oyun oynuyorum hem evden çalışıyorum o yüzden bilgisayar her gün minimum 10-12 saat çalışır durumda oluyor bu bilgiyi de vermek istedim. Önereceğiniz işlemciye bir de RGB ışıklandırması olan işlemci fanı önerebilir misiniz(sıvı soğutma istemiyorum pahalı oluyor :D ) çünkü stok fandan daha etkili olur diye düşünüyorum.
Almayı karar verdiğim anakart: MSI B450 Gaming Plus Max AMD B450 Soket AM4 DDR4 4133(OC)MHz ATX Gaming Anakart - incehesap.com
Almayı karar verdiğim M.2 SSD: Adata XPG Spectrix S40G 512GB 3500MB/2400MB/s 3D NAND RGB M.2 2280 SSD Disk - AS40G-512GT-C - incehesap.com
1)Adata XPG Spectrix D41 AX4U320038G16A-DR41 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz RGB Gaming (Oyuncu) Ram - incehesap.com
2)Corsair Vengeance CMW16GX4M2Z3200C16 16GB (2x8GB) RGB PRO DDR4 3200Mhz CL16 Siyah Gaming Ram (Bellek) - incehesap.com
Son olarak belki de en çok takıldığım konu kasa konusu. Hem ön-arka dahili fanları olsun hem de PSU'su kaliteli güvenilir bir marka olsun istiyorum. Bu tarz kasalara baktığımda da fiyat 1.000 TL'yi geçiyor ve hazır sistem almak daha uyguna gelebilir ama ben kendi istediğim parçalar olsun istiyorum. Bu konuda da önerilerinizi bekliyorum. Linkini attığım M.2 SSD'yi RGB olduğu için seçtim ve Windows'u ona kuracağım. 480'lik bir Toshiba SSD var oyunların çoğunu ona kuracağım. 120'lik Corsair SSD ve 1 TB WD HDD ise yedeklemeler için kalacak. Seçtiğim bu parçalarda herhangi bir uyumsuzluk olur mu tam performans alabilir miyim? Şimdiden ayırdığınız zaman ve fikirleriniz için teşekkür ederim.

Asag

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,862
İsim
Asag
Arkadaşın attığı 3100 yeterli ve güzel bir ikili olur, SSD RGB olmak zorunda değilse şiddetle Kingston A2000 öneririm.

baranova

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Ali Baran ÖZDEMİR
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

DonanımFikir

Fikr-i Donanım
Moderatör
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
36,599
İsim
Selimhan
İlgilendiği Kategoriler
SıcakFırsatlar Bilgisayar Toplama Konu Dışı
Steam
#Samsunlu

Maryo

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
kasa olarak 100m bak derim

baranova

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Ali Baran ÖZDEMİR
@Asag @DonanımFikir hem homeoffice çalışıyorum hem oyun oynuyorum ve gerçekten günde minimum 10-12 saat çalışıyor pc. Wraith prism soğutucu ile birlikte gelen bir model 2700x bazı sitelerde ve bu yüzden almayı düşünüyorum. Bu soğutucu ile birlikte gelen daha uygun fiyatlı ve ekran kartıma yeterli işlemci var mıdır acaba?
Mesaj otomatik birleştirildi:

''arcibi'' olsun diye 2X8GB RAM'e 1000 TL verme
hocam rgb olmasını tercih ediyorum artık, şuan sistemde corsair vengeance kırmızı var 2x8gb. Yenisini alınca onları satacağım, hiç yoktan ram almayacağım yoksa dediğiniz doğru.

Asag

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,862
İsim
Asag
@Asag @DonanımFikir hem homeoffice çalışıyorum hem oyun oynuyorum ve gerçekten günde minimum 10-12 saat çalışıyor PC. Wraith prism soğutucu ile birlikte gelen bir model 2700x bazı sitelerde ve bu yüzden almayı düşünüyorum. Bu soğutucu ile birlikte gelen daha uygun fiyatlı ve ekran kartıma yeterli işlemci var mıdır acaba?

hocam RGB olmasını tercih ediyorum artık, şuan sistemde corsair vengeance kırmızı var 2x8gb. Yenisini alınca onları satacağım, hiç yoktan ram almayacağım yoksa dediğiniz doğru.
Hocam bütün işlemciler stok soğutucu ile geliyor zaten (tray almadığınız sürece)...

Bütçenize göre 3100/2600/2600X/3600/2700X alabilirsiniz, ama 1660 için benim önerim 3100.

baranova

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Ali Baran ÖZDEMİR
Hocam bütün işlemciler stok soğutucu ile geliyor zaten (tray almadığınız sürece)...

Bütçenize göre 3100/2600/2600X/3600/2700X alabilirsiniz, ama 1660 için benim önerim 3100.
stok soğutucu ile geldiğini biliyorum tabikide hocam, wraith prism soğutucusu ile gelen bazı işlemci modelleri var amd de onların en ucuzu 2700x olarak gördüm tabi her sitede o soğutucu ile satılmıyor. Hem wraith prism ile gelen hem 2700x den daha ucuzu var mı onu bulmaya çalışıyorum.

SSDyi değiştirin sx8200 pro veya a2000 yapın
hocam linkteki ssd yi kullandınız mı acaba? https://www.incehesap.com/xpg-spectrix-s40g-as40g-512gt-c-512gb-m-2-2280-ssd-disk-fiyati-44538/
ben sadece windows'u kuracağım bu m2 ssd nin içine, aşırı aktif yazma/okuma ve aşırı yük binme durumu olmayacaktır genelde. 2 adet daha ssd var oyunlar için onları kullanacağım.

Top Bottom